Jak urządzić nowoczesny salon?

Kamil Michaluk
14.08.2021 12:00
W jaki sposób zaprojektować nowoczesny salon (w stylu modern)? Jaki wystrój salonu z kuchnią wybrać? Taka przestrzeń musi być efektowna, ale i funkcjonalna. Trzeba brać pod uwagę to, żeby obie części w jakiś sposób do siebie nawiązywały. Jak wprowadzić tu styl nowoczesny? Podpowiadamy.

Nowoczesny salon w kolorach ziemi.Nowoczesny salon w kolorach ziemi. Fot. Shutterstock

Salon z kuchnią — centrum domowego życia

Połączenie salonu z kuchnią to przestrzeń trudna do aranżacji, ale posiadająca liczne atuty. Przede wszystkim takie wnętrza są bardzo przestronne i sprzyjają temu, by wszyscy domownicy i goście przebywali we wspólnej przestrzeni. Jeśli uda się urządzić salon we właściwy sposób, to można w nim wydzielić strefy wypoczynkową i telewizyjną. Część z kuchnią i jadalnią może być wydzielona barkiem lub właśnie stołem z krzesłami.

Połączenie salonu z kuchnią w nowoczesnym stylu — trudności

Czego należy się wystrzegać, gdy chcemy zaaranżować salon nowoczesny w połączeniu z kuchnią? Przede wszystkim nie należy dopuścić do tego, żeby kuchenna część domu dominowała nad przestrzenią salonu — to raczej meble do salonu powinny być okazałe. Będziemy też dysponować w pełni funkcjonalnym aneksem dopiero wtedy, gdy uda nam się przesłonić blaty robocze przed oczyma gości — często przydaje się tu barek. Wreszcie warto wybrać design obu części, który nie będzie sprawiał wrażenia pstrokacizny lub przypadkowego zestawienia.

Wyposażenie nowoczesnego salonu

Z jakich mebli i urządzeń warto skorzystać? Jakie cechy wyposażenia powinny nas skłonić do zakupu konkretnych modeli? Przede wszystkim trzeba docenić to, ile miejsca posiadamy dzięki temu, że łączymy salon z kuchnią. W przypadku takiego wnętrza nie warto przesadzać z wyposażeniem w salonie. Meble i dodatki powinny być nieliczne, przeznaczone do zaspokajania określonych funkcji (np. telewizor, zestaw wypoczynkowy, regał do przechowywania najbardziej potrzebnych przedmiotów) i uporządkowane w strefy. Wnętrze nowoczesnego salonu ocieplimy dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów — podstawowe produkty to kamień, cegła i drewno. Salony wyglądają bardzo okazale, gdy ich wnętrze ozdobimy kominkiem. Jeśli nie jest to mieszkanie, ale dom i pomieszczenie na to pozwala, może być to zresztą kominek w pełni funkcjonalny — możesz wówczas liczyć, że przyjemne ciepło będzie ogrzewało nowoczesny salon.

Nowoczesne aranżacje stref — jadalnej i wypoczynkowej

Salon udekorowany poduszkami w naturalnych kolorach.Salon udekorowany poduszkami w naturalnych kolorach. Fot. Shutterstock

W przypadku takich wnętrz szczególnie ważne są projekty części jadalnej i wypoczynkowej. Pierwsza w salonie z kuchnią jest miejscem wspólnego spożywania posiłków. Można odwołać się do różnych aranżacji, nie ma zgody co do tego, która jest najciekawsza, ale zawsze w takiej przestrzeni znajdziesz obszerny stół z krzesłami. Zwykle projekt takiego miejsca obejmuje też oświetlenie w postaci lampy zawieszonej ponad stołem.

Jeśli chodzi o kształt strefy wypoczynkowej, to z pewnością w nowoczesnym salonie powinna się znaleźć wygodna kanapa lub narożnik, ale też fotele i stolik kawowy. Ponadto warto dodać, że w nowoczesnych salonach meble mogą występować także w dość intensywnych kolorach. Chcesz ożywić wnętrze, choć meble (np. sofy do salonu) posiadasz w kolorze szarości? Nic prostszego — postaw na dodatki w jaskrawych kolorach (inspiracje i zdjęcia takich wnętrz bez trudu znajdziesz w Internecie).

Aranżacja salonu. Jaki styl wybrać?

Jaką aranżację wybrać dla takiego pomieszczenia? Jakie barwy ścian będą najbardziej odpowiednie? Przede wszystkim salon z jadalnią i częścią kuchenną musi być utrzymany w spójnym klimacie. Nowoczesne wnętrza lubią pomysły z dość odważnymi kolorami. O ile w przypadku podłogi nie mamy wielkiego wyboru poza bielą, czernią, brązem i szarością, to w celu ożywienia salonu możemy pomalować ściany w odważny sposób. Jeśli zaś marzy ci się kontrast w takim wnętrzu, to wybierz balans czerni (strefa wypoczynkowa) i bieli (strefa kuchenna z jadalnią). Warto wybierać aranżacje, gdzie meble kuchenne będą raczej proste tak, by w mniejszym stopniu przyciągały uwagę. Inspiracji jest w tym przypadku bardzo wiele, co cieszy — wystarczy z uwagą przeglądać zdjęcia w Internecie, żeby wybrać coś ciekawego dla siebie.

Więcej o: