Jak ustawić stół w salonie?

Kamil Michaluk
15.08.2021 12:00
Jak świadomie ustawić stół w salonie? Ten mebel powinien być oczywiście funkcjonalny i dobrze służyć i ułatwiać spożywanie posiłków, ale to nie wszystko. Musi być też dobrze dobrany do wnętrza pod względem wyglądu, kształtu i rozmiarów tak, żeby komunikacja w salonie przebiegała bez zakłóceń. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Salon z jadalnią.Salon z jadalnią. Fot. Shutterstock

Idealny stół do salonu - ważne wymiary mebli

Kształt stołu w salonie. Jakie meble wybierać?

Wiele zależy od tego, czemu ma służyć wprowadzenie stołu do salonu. Jeśli chodzi o niewielkie meble do salonu takie, jak stoliki kawowe, to najbardziej liczy się ładny design spójny co do stylu z aranżacją pomieszczenia. Jeśli jednak decydujemy się na to, by stworzyć w pokoju strefę z jadalnią, to sprawa się komplikuje.

Rodzaje stołów ze względu na kształt blatu

Zanim wybierzesz konkretny model stołu, sprawdź jakie korzyści niesie wybór mebli o poszczególnych kształtach:

  • okrągły stół do jadalni - zawsze elegancki mebel, możemy usadzić przy nim dość dużą liczbę gości, gdzie wszyscy będą się nawzajem dość dobrze widzieć; niestety, jego blatu nie da się dosunąć do rogu pokoju, preferuje się więc centralne aranżacje z takim stołem
  • prostokątny stół do jadalni - być może zmieścimy przy nim mniej osób, ale mebel z takim kształtem blatu zawsze dobrze się prezentuje - zarówno w kuchni, jak i wnętrzu salonu; może być głównym elementem aranżacji, ale też bardziej peryferyjnym wyposażeniem strefy jadalnej
  • kwadratowy stół do jadalni - nim zdecydujesz się zaopatrzyć swój dom w wygodny stół do spożywania posiłków, koniecznie sprawdź też ofertę ciekawych mebli z kwadratowym blatem; takie produkty wykorzystuje się w pomieszczeniu podobnie, jak stoły prostokątne, ale mogą w zestawieniu z dobrze dobranymi krzesłami stworzyć ciekawą aranżację

Stół czy stolik? Rozkładany blat stołu

Jakie stoły do salonu wybierać? Niekiedy mamy dylemat: obszerny stół do przyjmowania dużej liczny gości, czy też niewielki stolik, obok którego stanie sofa, tworząc kącik wypoczynkowy. W przypadku, gdy salon jest niewielki, funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się mebel z rozkładanym blatem. Niektóre posiadają też regulację wysokości.

Ile miejsca przy stole na jedną osobę?

Wybierając wśród różnych kształtów blatu, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość miejsca dla przewidywanej ilości gości. Dla jednej osoby powinno być to 60 - 70 cm miejsca przy blacie i ok. 40 cm głębokości.

Aranżacja wnętrza domu, a stół do salonu

Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią.Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią. Fot. Shutterstock

Jak dobrać krzesła?

O ile przy stoliku kawowym zwykle mamy sofę, to mebel do jadalni wymaga doboru krzeseł. Możemy zastosować je według jednego wzoru - korzystamy wtedy np. z tej samej kolekcji, lub zaaranżować przestrzeń jadalną na zasadzie kontrastu. Wówczas sprawdzi się wybór siedzisk o różnym stylu.

Stoły i dodatki

Blat stołu powinien pasować do aranżacji wnętrza i koloru ścian. Wykonane z drewna nie muszą być przykrywane. Warto wtedy tylko zastosować podkładki, które pozwolą nam łatwiej dbać o czystość. W innych przypadkach najlepiej dobrać pasujący bieżnik lub obrus.

Jak ustawić stół w salonie?

Odległość stołu od ściany

Mieszkanie będzie funkcjonalne wtedy, gdy pomiędzy stołem a ścianami i innymi meblami zostanie zachowane ok. 75 - 100 cm wolnej przestrzeni. Pozwala to stworzyć wygodne przejścia pomiędzy nimi.

Stół ustawiony centralnie- kiedy warto?

Niewielkie pomieszczenie zawsze daje mniej możliwości, niż przestronne wnętrze. Kuchnia połączona z salonem dodatkowo rządzi się swoimi prawami. Do centralnego ustawienia stołu i krzeseł może zachęcać fakt, że meble te będą miejscem do spożywania posiłków, ale też rodzinnych spotkań i biesiad z przyjaciółmi w jednym. Możesz też wyeksponować stół wówczas, gdy odznacza się on szczególnymi walorami wizualnymi. Zawsze warto pamiętać o tym, by doświetlić go przy pomocy lampy (styl powinien być dopasowany do mebla; wiele ciekawych inspiracji można znaleźć w Internecie).

Stół i krzesła peryferyjnie. Na co jeszcze zwracać uwagę meblując salon?

Salon z jadalnią najczęściej posiadają jednak stół ustawiony peryferyjnie. Do tego, by tak umeblować przestrzeń, mogą zachęcać:

  • chęć wydzielenia zastąpienia wyspy i wydzielenia stref kuchennej i wypoczynkowej
  • ergonomia - stół umiejscowiony w mieszkaniu możliwie blisko kuchni
  • chęć umieszczenia stołu w pobliżu okna - wówczas będzie też miejscem do pracy i zabaw
  • niewielka częstotliwość użytkowania - wówczas z pomocą przyjdzie nam niewielki mebel, który ustawimy pod ścianą
Więcej o: