Jaka sofa do białych mebli?

Białe meble wciąż są bardzo popularne - znajdziemy je w bardzo różnych stylach aranżacji wnętrz. Ważna jest też kolorystyka ścian. Problemem, który możemy napotkać w ich przypadku, jest dobór właściwego rodzaju sofy. Jak wybrać mebel, który będzie właściwie zdobił nasz salon?

Salon z kuchnią.Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Białe meble - ich zalety i wady

Aranżacja salonu z białymi meblami daje duże pole do popisu. Oczywiście pod warunkiem, że właściwie zestawmy je z kolorem ścian i sofy do salonu. Dlaczego warto wybrać białe meble do salonu? Przede wszystkim taki komplet optycznie powiększa pomieszczenie - zwłaszcza wtedy, gdy ich fronty są błyszczące. W gruncie rzeczy biel daje też dobrą bazę pod to, żeby tworzyć rozmaite aranżacje wnętrz. Jakie są jej wady? Przede wszystkim podstawowym problemem jest utrzymanie mebli w dobrym stanie. Niekiedy żółkną one (zwłaszcza w przypadku sofy) i trzeba regularnie dbać o ich czystość.

Gdzie warto wykorzystać białe meble?

Białe meble do salonu można wykorzystywać aranżując wnętrze w różnych stylach:

  • nowoczesnym
  • prowansalskim
  • angielskim
  • retro
  • skandynawskim

W Internecie znajdziesz bardzo wiele inspirujących stylizacji, gdzie wykorzystuje się różne odcienie bieli. Jak łączyć takie meble z innymi elementami w celu uzyskania oryginalnej aranżacji pomieszczenia?

Jaki kolor sofy do białych mebli?

W nowoczesnym wnętrzu biała barwa mebli najczęściej inspirowana bywa skandynawskim minimalizmem. Nim nasze mieszkanie ozdobią dodatki i drobniejsze elementy, powinniśmy się zastanowić nad wyborem estetycznej i wygodnej kanapy. Na co zwracać uwagę?

Sofa do białych mebli

Wprowadzenie kanapy do wnętrza, gdzie kolory mebli są białe, może się odbyć na dwa sposoby. Taki mebel:

  • może mieć kontrastujący kolor
  • może być wykończony w podobnym stylu jak białe meble w salonie (najlepiej jeśli są to podobnie wykończone uchwyty lub inne drobniejsze elementy)

Jeśli nie bardzo wiemy jakich kolorów się wystrzegać, jakie zaś barwy wypadną dobrze, możemy postawić na dość uniwersalną szarość. Z powodzeniem do bogato zdobionych mebli możesz też dobrać proste kanapy na zasadzie harmonii. Wówczas, gdy wnętrze wyposażone jest w stylu glamour, to pasuje do niego np. sofa ze skóry ekologicznej. W przypadku, gdy wystrój czerpie wiele inspiracji ze stylu skandynawskiego, można zdecydować się też na meble retro z drewnianymi nóżkami. Takie połączenie będzie wyglądało efektownie. Co z białą sofą w salonie z meblami w białym kolorze? Zawsze mamy w takiej sytuacji dwa dylematy:

Czy wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia przesadnie sterylnego? - Jeśli boimy się takiego efektu, nie musimy wcale malować ścian w jasnym kolorze. Zresztą nawet biel w innym odcieniu może tu zrobić dużą różnicę.

Czy łatwo będzie utrzymać czystość? - Jeśli bardzo chcesz mieć taką kanapę, to lepiej wybierz materiał łatwy w czyszczeniu. Samą pielęgnację warto przeprowadzać regularnie - więcej o informacji o jej zasadach znajdziesz w Internecie, ale z pewnością często zbierane kurze i zabrudzenia pozwolą zachować mebel w dobrym stanie na długo.

Jak dobrać sofę do koloru ścian?

Narożnik do salonu.Narożnik do salonu. Fot. Shutterstock

Biel można wprowadzać do wnętrza salonu na różne sposoby. Oprócz mebli kolor biały znajduje się na ścianach. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po nieco inne inspiracje i przemalować je na preferowany przez nas kolor, pojawia się problem: jak zestawić ze sobą sofę i kolor ścian?

Pomocą może okazać się koło barw, czyli schemat, dzięki któremu łatwiej możesz łączyć różne kolory w celach związanych z aranżacją wnętrz. Jak działa? Koło barw wskazuje nam sposób łączenia się poszczególnych kolorów - dowiadujemy się, które z nich ze sobą harmonizują, które zaś nie nadają się do tych samych urządzeń wnętrz. Szukając pomysłów i korzystając z tego schematu, pamiętaj o tym, że:

  • sprawdzi się łączenie ze sobą różnych odcieni tego samego koloru - da nam to wrażenie zgody, spójności i harmonii. Ściany i kanapa w takich barwach z pewnością będą dobrym i bezpiecznym wyborem
  • jeśli nasze cele to kontrast i uzyskanie głębi koloru, to trzeba wybierać kolorowe zestawienia z przeciwległych stron koła
  • ściany i kanapa w sąsiednich kolorach z dolnej części koła barw stworzą wrażenie ożywionej harmonii

Pamiętaj także o tym, że biel, szarość i czerń to barwy neutralne - można je dopasować do bardzo wielu stylizacji; stąd np. meble takie są bardzo popularne.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.