"Kawowy pokaz mody, ale w maleńkiej formie". I tylko polskie kubki

Wioleta Bednarczyk
Mamy fajne kubki polskich artystów - każdy jest inny i wyjątkowy. Powstałyza pomocą różnych technik z inspiracji ludzkim ciałem, naturą, muzyką. Pozwolą zamienić zwykłe czynności picia kawy i herbaty w ulubione rytuały, pełne smaku i dobrego designu.

Ceramiczne historie pięciu utalentowanych kobiet, artystek, a także kreatorek niebanalnych wzorów, można zobaczyć na fajnych kubkach. Te proste w formie naczynia do picia kawy i herbaty, które często powstawały na początku zawodowej drogi ich twórczyń, uświadamiają nas, jak wspaniała jest praca ceramika. Niektóre artystki rzuciły pracę w korpo, inne nawet jej nie zaczynały, bo od razu wiedziały, co chcą robić w życiu. Historie polskich projektantek ceramiki są różne, wszystkie fajne, tak samo jak kubki, które ręcznie tworzą w swoich pracowniach - w Polsce i za granicą. Przedstawiamy nasze ulubione wzory, idealne, by cieszyć się nie tylko smakiem ulubionych napojów, ale pięknym designem polskiej produkcji.

Kubek cienki jak papier czy ze złotą kulką? A może "artystyczne espresso"? 

Filiżanka z kolekcji 'ARTespresso' Karoliny Szeląg.Filiżanka z kolekcji 'ARTespresso' Karoliny Szeląg. Fot. Instagram @karolina.szelag

– Chciałam ubrać moją kawę w "porcelanową biżuterię" i stworzyć coś na kształt kawowego pokazu mody, ale w maleńkiej formie. Przemycić do projektu sztukę i design. Stworzyć coś, co będzie dedykowane tylko espresso – wyjaśnia Karolina Szeląg, artystka, która zajmuje się ceramiką, rzeźbą i malarstwem. Jej prace inspirowane naturą, ludzkim ciałem i muzyką, tworzone różnymi technikami, znajdują się w wielu galeriach w Polsce i w Europie, między innymi we Francji i Wielkiej Brytanii. Współpracuje też z włoską grupą Associazione Pandora Artiste Ceramiste. 

Minimalistyczny, ale szykowny kubek z autorskiej kolekcji "Paper" powstał z inspiracji muzyką Leszka Możdżera i Larsa Danielssona oraz ich płytą "Pasodoble". Jego delikatna i cienka forma z porcelany, nieregularne krawędzie i przybrudzony biały kolor wyglądają niebanalnie. 

Karolina Szeląg ma o wiele więcej wyjątkowych prac. Jest wiele fajnych kubków, idealnych na ulubioną kawę lub herbatę. To mniejsze i większe, szersze i węższe, jedno- i wielokolorowe formy z kamionki lub porcelany. Są dekorowane kobaltem i złotem. Mają paski, kreski i ciapki, a także dekoracyjne złote kwiatki, serca czy kulki, jak ten z kolekcji "Tail". Wśród prac Karoliny Szeląg można też znaleźć rzeźby z brązu, wazoniki i różnorodne figurki. Każda jest unikatowa, ręcznie formowana i malowana. 

Więzienne tatuaże na kubkach z porcelany 

Fajne kubki inspirowane więziennymi tatuażami z kolekcji „TATOOTABOO" graficzki i projektantki Magdy Pilaczyńskiej, a także reżysera Sambora Wilka, nie są standardową porcelaną. Wszystkie malunki mają swoją symbolikę, część z nich również mistyczne wzory. Uważamy, że wybrane motywy pochodzące z ciał więźniów tworzą bardzo ciekawe kompozycje. Mniej i bardziej doskonałe wzory i hasła utrzymane w więziennej estetyce a ukazane na kruchej porcelanie, inspirują polskich artystów. Prawda, ból, mroczność więziennej celi też mogą się podobać. 

Pomysł stworzenia kolekcji naczyń z więziennymi tatuażami narodził się podczas zdjęć do jednej z produkcji, która opowiadała o pracy Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Reżyser Sambor Wilk przeprowadził wtedy wiele rozmów z byłymi funkcjonariuszami tego wydziału, które obudziły w nim artystycznego ducha. Magda Pilaczyńska projektuje wzory na porcelanę już od dawna. Kilka kolekcji zostało nagrodzonych tytułem "Must have", m.in. dwa porcelanowe wzory stworzone dla marki Kristoff Fine Porcelain w 2013 roku. W 2014 roku została finalistką konkursu Dobry Wzór. Projektuje też ilustracje, plakaty, okładki książek i płyt. Posiada własną markę Look At Me. W pracach chętnie łączy stylistykę lat 60. z nowoczesną, lubi też technikę kolażu. 

Kubki inspirowane Bałtykiem

Kiedy na nie patrzymy, widzimy nadmorski piasek, który rozrzuca po plaży wiatr. Fajne kubki, których wzory przypominają jesienny Bałtyk, zachwycają eleganckim minimalizmem. Prosta forma, kolory ziemi i szykowne wzory można dopasować do wielu aranżacji - mowa o kolekcji "Tajga", która pochodzi z polskiej pracowni ceramiki - Hadaki. Są też fajne kubki "Baltica Blue". 

Studio Hadaki działa w Poznaniu, tworząc przede wszystkim naczynia użytkowe dla fanów niebanalnej ceramiki, inspirowanej naturą. Wszystkie naczynia są formowane i kolorowane ręcznie. 

Kubki o ascetycznym designie

Funkcjonalne i minimalistyczne, w stonowanych i subtelnych kolorach, fajne kubki tworzy Klara Bukowska. To dla nich rzuciła pracę w korpo, bo jak mówi: – Tworzenie czegoś z niczego daje mi satysfakcję i radość, której w żadnej, nawet najlepiej płatnej pracy nie doświadczę. Jej naczynia często powstają na zamówienie. Wiele z nich można zobaczyć w warszawskich restauracjach Ale Wino czy Bez Gwiazdek. 

Jej pierwszy kubek był początkiem miłości do ceramiki

Magdalena Kałużna pokochała ceramikę jeszcze podczas studiów na Politechnice Poznańskiej, kiedy zrobiła swój pierwszy kubek. Kiedy obroniła pracę dyplomową, wyjechała do Danii, gdzie mieszka do dziś. Wraz z mężem prowadzi MK Studio Copenhagen, które wyposaża w naczynia najważniejsze restauracje w Kopenhadze. Prace artystki można też zobaczyć w Relæ, Brace, The Coffee Collective, Format czy The Barn Berlin. W Polsce zapraszamy do warszawskiej cukierni i herbaciarni Odette Tea Room - tu również są jej naczynia. Zanim jednak doczekała się swojej pracowni i ceramicznych sukcesów, pracowała między innymi w kopenhaskim studiu trzech doświadczonych projektantek, dzięki którym miłość do ceramiki stała się jeszcze większa: – Opiekowałam się ich sklepem, a w pomieszczeniu obok mogłam pracować nad swoimi rzeźbami. Zawsze o godzinie 13 jadłyśmy razem lunch. Wtedy słuchałam ich fascynujących historii o ceramice, jak też życiowych doświadczeniach, podróżach, ludziach, których spotkały. To w pewien sposób mnie kształtowało – mówi.

Magdalena Kałużna stworzyła setki różnorodnych, fajnych kubków - dwukolorowe, które wyglądają jakby były zachlapane farbą, to jedne z naszych ulubionych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.