Jaki ekspres do kawy wybrać? Dzięki tym urządzeniom przyrządzisz pyszny napój w prosty sposób!

Wiele osób uwielbia kawę, a na rynku znaleźć można dużo urządzeń, które pozwolą na stworzenie pysznego i aromatycznego napoju w warunkach domowych. Jeśli zastanawiasz się jaki ekspres do kawy wybrać to mamy kilka wskazówek czym się kierować przy zakupie. Możliwości jest sporo, więc nie zawsze jest to proste.

Ekspres do kawy - jaki wybrać?

Kawa jak z kawiarni w twoim domu? Profesjonalne ekspresy do kawy są obecnie na wyciągnięcie ręki. To idealny sprzęt AGD dla wszystkich miłośników tego napoju. Bogatym smakiem i aromatem prawdziwej kawy można cieszyć się w swoich czterech ścianach. Obecnie w sklepach znajdziemy duży wybór takich produktów. Ich ceny są zróżnicowane, a przed zakupem warto zapoznać się z tym czym różnią się od siebie różne modele. Jakie ekspresy można znaleźć w sklepach? Przede wszystkim dzielimy je na ciśnieniowe i przelewowe. 

Ciśnieniowe dzielimy na:

  • automatyczne
  • kolbowe
  • na kapsułki

Ekspresy do kawy ciśnieniowe: automatyczne

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe to najbardziej zaawansowane domowe sprzęty do robienia kawy. Często można je spotkać w miejscach publicznych np. na stacjach benzynowych, a czasem również w księgarniach. Takie modele są bardzo łatwe w obsłudze, a można w nich zrobić profesjonalną kawę różnego rodzaju. Lubisz latte machiatto, cappuccino, a może tradycyjną latte z mlekiem? Dzięki takiemu ekspresowi możesz mieć je wszystkie, a wystarczy nacisnąć jeden przycisk. W dodatku do urządzenia wsypuje się całe ziarna kawy, które są następnie mielone w procesie przyrządzania napoju. Mleko wlewane jest do osobnego pojemnika i następnie zamieniane w urządzeniu na pianę mleczną. Kawa przyrządzona w ten sposób zachowuje swoje właściwości i ma niesamowity aromat.

ekspres do kawyekspres do kawy fot. shutterstock

Ekspres do kawy automatyczny to dobry wybór zarówno dla tych, którzy lubią mocny napój, jak i słabszy. Nasze osobiste preferencje można regulować w panelu wyboru. Ekspresy do kawy ciśnieniowe tego typu są najbardziej zaawansowane, a z tego wynika również ich dość wysoka cena. Zależnie od marki i klasy produktu zapłacimy od ponad 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przed zakupem najlepiej zapoznać się dokładnie z opisem danego ekspresu. Niektóre mają np. większy wybór sposobu przyrządzania kawy (czasem aż 12 rodzajów!). 

Zobacz też: Zestaw filiżanek do kawy - jak wybrać najlepszy?

W przypadku takiego ekspresu ważna jest regularna konserwacja. Na wyświetlaczu pojawia się przypomnienie, że konieczna jest np. wymiana filtra lub czyszczenie ogólne. W menu wybiera się tryb konserwacji i konkretny program, który prowadzi nas krok po kroku. Do czyszczenia potrzebne są specjalne płyny przeznaczone do konkretnej marki, czasem również modelu. Trzeba również osobno kupować filtry i wymieniać co jakiś czas, o czym również przypomni sam ekspres. 

Ciśnieniowy ekspres do kawy: na kapsułki

Alternatywą do ekspresów automatycznych są modele na kapsułki. Jak sama nazwa wskazuje, potrzebne są do niego specjalne wkłady zawierające już zmieloną kawę. W dodatku w kapsułkach znajduje się również sproszkowane mleko. Przyrządzanie napoju w tym ekspresie jest bardzo wygodne, bo wystarczy jedynie włożyć kapsułkę, nacisnąć przycisk i nie martwić się o oddzielne przygotowywanie mleka. To jednak wiąże się z mniejszą możliwością zindywidualizowania kawy do naszych preferencji, ale z drugiej strony możemy próbować różnych kapsułek. Niestety, minusem jest to, że producent narzuca nam markę kapsułek, co ogranicza wybór. Koszty dodatkowe w przypadku tego rodzaju urządzenia to głównie kapsułki. Niektóre modele mają również dodatkowo spieniacz mleka, które możemy dodać osobno. Ekspres kapsułowy można kupić za dużo mniej niż 1000 zł. 

ekspres do kawyekspres do kawy fot. shutterstock

Ekspres do kawy kolbowy

Jeśli zastanawiasz się jaki ekspres do kawy wybrać spośród tych ciśnieniowych to do wyboru masz również kolbowe. To bardzo dobry wybór dla osób, które lubią mocną kawę typu ekspresso. Przydatna jest także pasja do robienia kawy i znajomość w tej dziedzinie. W tym wypadku ziarna mielone są oddzielne, co sprawia, że potrzebujemy oddzielnego młynka do kawy. Następnie tak zmieloną kawę umieszczamy w ekspresie. Istotna jest tu wiedza na temat metod parzenia kawy, co pozwoli na wykorzystanie większych możliwości urządzenia i zarazem stworzenie lepszego napoju dostosowanego do naszych potrzeb. Ceny takich ekspresów do kawy są różne, ale tak samo jak w przypadku tych na kapsułki można je mieć za mniej niż 1000 zł. 

ekspres do kawyekspres do kawy fot. shutterstock

Ekspres do kawy przelewowy

Najbardziej tradycyjny ekspres do kawy to ten przelewowy. Jego działanie polega po prostu na zalaniu zmielonej kawy wrzątkiem. To dobra opcja dla osób, które szukają czegoś taniego i nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o możliwości wyboru rodzaju kawy, a najlepiej smakuje im po prostu czarna, mocna kawa albo same potrafią przyrządzić inny rodzaj, ale wtedy potrzebny jest dodatkowo spieniacz mleka. Poza tym jeśli samodzielnie chcesz zmielić kawę to niezbędne staje się również zainwestowanie w osobny młynek do kawy. Tak samo jak w przypadku modeli kolbowych, przydaje się tu wiedza na temat przyrządzania tego napoju, dlatego taki ekspres do kawy polecamy szczególnie prawdziwym kawoszom. 

Zobacz też: Zaparzacz do kawy - te modele pomogą przygotować aromatyczny napój

ekspres do kawyekspres do kawy fot. shutterstock

Inne urządzenia AGD, które warto mieć w swojej kuchni:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.