Szafki RTV i komody pod telewizor

Kamil Michaluk
22.08.2021 13:00
Szafki RTV i komody przeznaczone pod telewizor to meble przede wszystkim funkcjonalne. Pojawiły się wraz ze wzrostem popularności odbiorników. Równocześnie stały się jednak elementem wystroju wnętrza, więc należało zadbać o ich atrakcyjny wygląd. Może on nawiązywać do barwy drewna (dąb, sosna) lub ponadczasowej czerni czy bieli. Jaki stolik RTV warto wybrać i dlaczego?

Meble RTV: funkcjonalne szafki i komody

Szafkę RTV zaprojektowano wraz ze zwiększeniem popularności teleodbiorników. Stawianie ich na dużym stole nie było praktyczne, skąd wzięła się potrzeba zaprojektowania przeznaczonej pod RTV szafki. Pierwsze meble pod telewizor pojawiły się w latach 50. i szybko zdobyły sobie uznanie. Ustawione w centralnym miejscu niczym regały do salonu, umożliwiały oglądanie obrazu z dogodnego miejsca przez większą liczbę osób. W tym czasie mogły one wygodnie rozsiąść się w fotelach czy na kanapie.

Jakie zalety mają przeznaczone pod RTV meble dzisiaj? Ich zastosowanie zmieniło się w niewielkim stopniu. Chociaż obecnie równie dobrze możesz powiesić płaski telewizor na ścianie, to szafka pod telewizor nie wychodzi z mody. Może zmieniło się tylko to, że coraz częściej eksponowane jest tu kino domowe. Taki mebel posiada też wygodne półki. Dzięki nim nawet w przypadku, gdy ekran znajduje się na ścianie, jest dość miejsca do tego, by skryć niezbędne akcesoria. Właśnie za tak wielką funkcjonalność warto cenić szafki RTV pod telewizor.

Szafka pod telewizorSzafka pod telewizor Fot. shutterstrock

Szafka RTV w pokoju - jaka powinna być?

Jaka powinna być szafka RTV? Funkcjonalność takiego mebla jest oczywistą koniecznością. Wykorzystując ją do aranżacji salonu, powinniśmy na początku zadbać o to, żeby nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Sprawdź więc najpierw to, ile miejsca możesz maksymalnie przeznaczyć na taki mebel. Produkty takie powinny też dobrze wpasowywać się w wystrój pomieszczenia. Niekoniecznie chodzi o najdrobniejsze szczegóły, ale raczej o to, by mebel i poszczególne elementy wystroju nie kłóciły się ze sobą.

Szafka na sprzęt telewizyjny powinna mieć taką głębokość, żeby z łatwością służyć do przechowywania pod blatem typowych akcesoriów. Często w jej wnętrzu znajdują się płyty, zestaw gier lub inne elementy wyposażenia kina domowego. Trendy zresztą zmieniają się i niekiedy jest to zwyczajna witryna, która pozwala na wystawienie dekoracji. Wówczas mebel ma na celu zaprezentowanie tego, czym chcemy się szczycić przed gośćmi.

Oczywiście przy wyborze szafki RTV trzeba też zwracać uwagę na to, żeby dawała możliwość odpowiedniego ustawienia telewizora. Kluczowa jest jej wysokość - ekran powinien znajdować się minimalnie poniżej zasięgu naszego wzroku. Jeśli mamy wątpliwości co do istotnych parametrów, powinniśmy poprosić o pomoc osoby pracujące w danym salonie meblowym. Będąc oddelegowanymi do obsługi klienta, często mają dość pokaźną wiedzę o praktycznych aspektach wyboru takich mebli.

Wybór szafki pod telewizor do domu: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jakie dodatkowe cechy powinien posiadać mebel taki, jak szafka RTV? Warto wybrać model łatwy w utrzymaniu czystości. Dostępne w ofercie większości sklepów produkty projektowane są z myślą właśnie o tym, by przy minimum zaangażowania utrzymać dobry stan frontów. W tych samych salonach meblowych znajdziesz też często duży wybór produktów do pielęgnacji takich mebli. Bardzo często nowoczesna szafka RTV to taka, gdzie zamontowano dodatkowe oświetlenie LED. Jest ono nie tylko praktyczne, ale nadaje też futurystycznego charakteru.

Szafka pod telewizorSzafka pod telewizor Fot. shutterstock

Szafka pod telewizor - design ozdabiający salon

Nim wybierzesz odpowiedni mebel do salonu sprawdź, w jakim stylu będzie ci najbardziej pasował. Na całe szczęście produkuje się dość zróżnicowane typy takich szafek. Nowoczesne modele to przede wszystkim fronty w kolorach białym, czarnym i szarym. Jeśli chcesz postawić na klasykę, pokaż jak ciekawie może wyglądać szafka imitująca naturalny kolor drewna. Dąb (np. dąb sonoma), sosna, a może jakaś odmiana drewna egzotycznego? Wybór masz duży i bez problemu można go dostosować do różnego rodzaju wnętrz.

Styl, który będzie charakteryzował taki mebel, jest też związany z elementami wykończenia. Najbardziej popularne modele posiadają gładkie fronty, przez co idealnie pasują do minimalistycznych aranżacji. Modele w klasycznym stylu najczęściej posiadają zaś ozdobne żłobienia.

Szafka pod telewizorSzafka pod telewizor Fot. shutterstock