• Link został skopiowany

Modne i funkcjonalne komody do salonu

Nawet proste i tanie komody mogą być meblami, które pomogą nam uporządkować przestrzeń salonu. Do wnętrza takiego mebla zmieścimy różne drobiazgi, które w innym przypadku mogłyby się gdzieś zawieruszyć. Łatwiej będzie nam zachować porządek, jaki powinien panować w pokoju gościnnym. Czym się kierować przy wyborze modnego i funkcjonalnego produktu?
Komoda do salonu
Fot. shutterstock

Komody pokojowe i ich historia

Skąd się wziął ten typ mebla w naszym salonie?

Wybierając komodę, warto sobie zdawać sprawę z tego, jak starym pomysłem są szafki do przechowywania drobnych rzeczy, które ustawia się w reprezentacyjnym pomieszczeniu. Komody wywodzą się z Francji. Jeszcze w XVII w. były one meblami do przetrzymywania produktów takich, jak garnki i naczynia. W połowie XVIII w. zaczęto we wnętrzu takiej skrzyni z szufladami przechowywać rzeczy osobiste - ona sama zaś mogła zdobić nie tylko pomieszczenia w pałacach, ale i skromniejszych domach mieszczan.

Komoda do salonu - zalety

Komoda to popularny mebel w ofercie współczesnych sklepów. Wyposażona w szuflady, może być bardzo uniwersalna. We wnętrzu możesz przechowywać ubrania, pamiątki czy przydatne akcesoria. W salonie szafka taka pomieści najczęściej sztućce, talerze lub obrusy.

Komoda do salonu
Komoda do salonu Fot. shutterstock

Ozdobna komoda w aranżacji salonu

Komoda do salonu lub przedpokoju może oczywiście także zdobić wnętrze. Nowoczesne komody posiadają niekiedy szklane nadstawki, gdzie można wystawiać np. cenną zastawę. W innych przypadkach to sama górna część mebla stanowi powierzchnię, na której da się postawić pamiątki czy sprzęt RTV. Niektóre modele bywają wykończone na wysoki połysk, sprawdzą się więc np. w aranżacjach glamour. W przypadku starych mebli ozdobne jest nie tylko wykończenie frontów, ale i sam materiał nadaje im wartość. Liczy się to zwłaszcza wówczas, gdy surowcem jest dąb.

Jakie powinny być komody pokojowe

Wymiary komody

Parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając ten mebel, jest oczywiście jego wielkość. Liczą się jednak nie tylko wymiary samej komody, która może być większa lub mniejsza, ale także poszczególnych szuflad. Głębokość (cm) i wysokość (cm) odpowiadają za to, ile rzeczy pomieścimy w środku. Szerokość (cm) to z kolei charakterystyka pozwalająca stwierdzić, jakie ubrania po złożeniu będą mieścić się wewnątrz. O ile nie chodzi nam o to, by trzymać w niej tylko bieliznę, to dobrze by szuflady miały szerokość ok. 60 cm.

Jaki materiał na komodę? Drewno i płyta

Meble takie wykonuje się z drewna lub płyty MDF. Oczywiście pierwsze są znacznie droższe - najbardziej pożądanym materiałem jest dąb. Powszechnie dostępne komody na każdą kieszeń to meble, których korpus tworzy łatwa w obróbce i tania płyta. Można ją wykończyć w dowolnym stylu.

Komody nowoczesne - na co zwracać uwagę?

Funkcjonalność mebli: półki, ilość szuflad i ilość drzwi

Mebel powinien być dostosowany do potrzeb osób, które będą z niego korzystać. Przekłada się to na ilość drzwi, półek i szuflad. Jeśli materiałem jest płyta, komoda zaś powstaje na zamówienie, to zawsze dodaj nieco miejsca do przechowywania na zapas. Lepiej by było niezapełnione, niż żeby miało go zabraknąć.

Jakość obsługi klienta, czas realizacji zamówienia na komodę

Meble tego typu można kupić gotowe lub na zamówienie. W drugim przypadku ważnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę, jest jakość obsługi klienta i czas realizacji zamówienia. Jeśli zależy ci na tym, by koniecznie mieć w pokoju wymarzoną komodę w określonym stylu, to koniecznie dodaj nieco czasu na oczekiwanie. Szybkość realizacji zależy też od skomplikowania zamówienia czy dostępności materiałów. Czasem warto jednak poczekać kilka dodatkowych dni.

Komoda do salonu
Komoda do salonu Fot. shutterstock

Komody dostępne w różnych stylach

Komoda to ciekawy mebel nie tylko z powodu spełniania ważnych funkcji użytkowych. Może występować w bardzo różnych odmianach jeśli chodzi o styl. Znajdziesz między innymi:

  • komody glamour na wysoki połysk
  • minimalistyczne komody nowoczesne
  • skandynawskie wykonane z drewna i na drewnianych nóżkach
  • urokliwe komody prowansalskie
  • komody do salonu kolonialne z dużą ilością niewielkich szufladek

Jakiego koloru komodę kupić?

Białe komody

Wykorzystywane w celu wyposażania pomieszczeń w różnych aranżacjach. Mogą być błyszczące, ale też matowe. Jeśli zechcesz, wykorzystaj je w stylizacjach skandynawskich, rustykalnych, ale śmiało dodaj też tam, gdzie ceni się minimalizm i nowoczesność.

Mebel w naturalnym kolorze drewna

Drewno to ponadczasowy materiał na meble do salonu - dodaj go we wnętrzu po to, by je ocieplić i uczynić ciekawszym. Oczywiście nie musi być to dąb. W celu produkcji mebli wykorzystuje się też buk, sosnę czy orzech. Jeśli marzy ci się mebel zupełnie niestandardowy, dodaj do tej listy także gatunki drewna egzotycznego.

Barwna komoda do sypialni lub salonu

Rozwiń w sobie artystyczne podejście i postaw na produkty DIY. Niekiedy świetnie prezentować będzie się stara komoda, którą odnowiono z zastosowaniem różnych barw. Dodaj ją choćby do wyposażenia wnętrz rustykalnych.

Komoda do salonu
Komoda do salonu Fot. shutterstock