Jaka płyta indukcyjna do kuchni? Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić uwagę

Wybór AGD to jeden z problemów, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, kiedy aranżujemy kuchnię. Wydaje się to szczególnie trudne w przypadku kuchenki, na której będziemy gotować. Nieważne, czy uwielbiasz gotować, czy nienawidzisz. W każdej kuchni musi się znaleźć kuchenka, to obowiązkowy element wyposażenia. W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie kupujących płytami indukcyjnymi - i właśnie im postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej.

Płyta indukcyjna do zabudowy- jaka jest?

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego - są bardzo funkcjonalne. Płyta indukcyjna to najlepszy wybór, jeśli w bloku nie ma instalacji gazowej.

Choć wyglądem przypominają płyty elektryczne, są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Jak działają? Pod szklaną płytą zamontowywane są cewki indukcyjne. Cewki wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które powoduje wytwarzanie ciepła w naczyniu postawionym na płycie. W ten sposób zachodzi proces gotowania. Płyta pobiera ciepło od nagrzanego naczynia, ale tylko w miejscu bezpośredniego kontaktu – reszta jej powierzchni pozostaje zimna. Powstała energia w całości zostaje wykorzystana do rozgrzania garnka i do gotowania. Gdy zdejmiemy garnek, płyta będzie chłodna.

Musimy pamiętać, że zakup płyty indukcyjnej wiąże się z koniecznością zakupu specjalnych garnków odpowiednich dla tego rodzaju kuchenki. Garnki przeznaczone do płyt indukcyjnych tworzone są z metalu ferromagnetycznego, do którego przywiera magnes.

Płyta indukcyjnaPłyta indukcyjna Fot. shutterstock

Jaka płyta indukcyjna do 1500 zł?

Płyta indukcyjna - zalety

Płyty indukcyjne mają wiele zalet. Jakich?

  • Przede wszystkim gwarantują dużą oszczędność energii w porównaniu z innymi płytami grzewczymi.
  • Czas gotowania redukuje się o około 30%.
  • Dzięki działaniu pola elektromagnetycznego naczynia ustawione na płycie błyskawicznie się nagrzewają.
  • Miejsca obok ustawionego garnka nie nagrzewają się, dzięki czemu unikniemy poparzenia się, jeśli dotkniemy płyty.
  • Jeśli coś co wykipi z garnka lub przez przypadek zostanie rozlane na płytę, nie przypali się i przywrze do powierzchni płyty.
  • Przypadkowe włączenie płyty nie uruchomi sprzętu, jeśli nie będzie na nim naczynia.
  • Na płycie brak trudnych do czyszczenia zakamarków, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości jest banalnie proste.
  • Płyty indukcyjne uznawane są za najbardziej oszczędne, ponieważ po zdjęciu naczynia z płyty grzanie ustaje. Oszczędność z pewnością odczują osoby, które dużo gotują.
  • Producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferują szeroki wybór płyt indukcyjnych. Wybrać możemy zarówno kształt, jak i kolor spośród bieli, czerwieni i szarości.

Jakie wady na płyta indukcyjna?

  • Kupno i zamontowanie płyty to wydatek rzędu nawet 2,5 tysiąca złotych. Wszystko zależy oczywiście od producenta i modelu, na jaki się zdecydujemy. Jeśli zależy nam na sprzęcie, który posłuży przez długie lata, nie warto oszczędzać.
  • Kolejnym kosztem jest zakup specjalnych garnków. Obowiązkowo muszą być to modele ze stali ferromagnetycznej.
  • Płyta indukcyjna wytwarza pole elektromagnetyczne, dlatego nie zaleca się jej używania osobom, które mają rozrusznik serca.

Płyta indukcyjnaPłyta indukcyjna Fot. shutterstock

Jaka płyta indukcyjna do 2000 zł?

Jaka płyta indukcyjna? Te funkcje ułatwią gotowanie

Wybierając płytę indukcyjną do swojej kuchni, warto postawić na model wyposażony w dodatkowe funkcje, które ułatwią codzienne gotowanie. Na uwagę zasługuje na przykład funkcja automatycznego wyczuwania garnka, dzięki której nie musimy wybierać pola grzania. Płyta automatycznie wyczuwa garnek, a nam zostaje już tylko ustawienie mocy. Wygodną funkcją jest łączenie dwóch pól w jedno, jeśli chcemy przygotować danie w podłużnej brytfannie.

W idealnym świecie gotujemy powoli, z pietyzmem wrzucając do garnka kolejne składniki. Niestety, prawdziwe życie to nie wyreżyserowany program kulinarny i często musimy w błyskawicznym czasie przygotować coś do jedzenia. Tutaj pomocna okazuje się funkcja PowerBooster. Jeden przycisk pozwala zwiększyć moc grzania nawet o kilkadziesiąt procent. Gotowanie będzie znacznie szybsze, a cenne wartości odżywcze nie zostaną utracone.

Jaka płyta indukcyjna: 230 V czy 400 V?

W sklepach znajdziemy płyty indukcyjne do podłączenia pod siłę oraz płyty indukcyjne bez siły, o dwóch mocach: 230 V oraz 400 V. Która sprawdzi się lepiej? Warto pamiętać, że płyta 230 V pobiera więcej prądu, co powoduje większy spadek napięcia na sieci. Może to skutkować słabszym działaniem pobliskich urządzeń i słabszym grzaniem. By odpowiednio dopasować jej moc, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie instalacji przed zakupem płyty indukcyjnej.

Garnki na kuchnię indukcyjną  - jakie powinny być?

Kluczową kwestią przy zakupie płyty indukcyjnej jest również zakup specjalnego kompletu garnków. Garnki muszą być przystosowane do płyty - zwykłe modele niestety nie będą na niej działały. Każdy garnek przystosowany do gotowania na indukcji ma na spodzie odpowiednie oznaczenie, jest płaski, z ferromagnetycznym dnem przylegającym do pola grzewczego płyty. W procesie gotowania płyta indukcyjna wytwarza specjalne pole elektromagnetyczne (wewnątrz niej znajdują się miedziane zwoje, przez które przepływa prąd). Jeśli garnek na indukcję wykonany jest z odpowiedniego materiału, strumień elektromagnetyczny przenika do jego wnętrza i w ten sposób garnek działa. Najlepiej sprawdzają się garnki wykonane z metalu ferromagnetycznego o perfekcyjnie płaskiej powierzchni.

Płyta indukcyjnaPłyta indukcyjna Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA