Jesień w ogrodzie - co sadzić, zbierać? Prace ogrodowe jesienią

Jesień w ogrodzie to ważny czas. Oprócz przygotywania do zimy, to również okres zbiorów, a także sadzenia niektórych roślin. Spójrz co trzeba zrobić w poszczególnych, jesiennych miesiącach.

Jesień w ogrodzie i na działce

Jesień dla ogrodnika nie jest mniej ważna niż wiosenne i letnie miesiące. To czas, w którym czeka nas jeszcze sporo prac. Przede wszystkim to wtedy sadzi się niektóre rośliny, które pokażą się wczesną i późniejszą wiosną. Nie mniej ważne jest przygotowanie do nadchodzącej zimy. Czasem trzeba spieszyć się przed pierwszymi przymrozkami, które mogłyby zaszkodzić niektórym roślinom. Ogród jesienią to także czas zbiorów, m.in. owoców.

Jesień w ogrodzie: wrzesień

Mimo, że astronomiczna jesień zaczyna się dopiero 23 września, to często cały miesiąc bardziej przypomina właśnie tę porę roku niż lato. Często jest to bardzo pracowity czas. Jakie kwiaty sadzimy jesienią? Jeśli wiosną chcesz cieszyć oczy tulipanami, hiacyntami i innymi roślinami cebulowymi to właśnie we wrześniu powinieneś posadzić ich cebulki. Wybierz ładne, zdrowe cebulki i posadź je w grupowo o ok. 5 cebulek w dołkach ok. 20 cm. Wrzesień to również dobry czas na przesadzanie dwuletnich roślin do miejsc, gdzie mają rosnąć na stale. Przesadzamy także piwonie w inne miejsce, a jeśli są gęste i rozrośnięte to można je podzielić. Początek jesieni w ogrodzie to również czas zbiorów wielu owoców i warzyw: malin, śliwek, gruszek, pomidorów, winogron. Jeśli masz trawnik to pamiętaj o regularnym grabieniu liści oraz nawożeniu nawozami jesiennymi.

Zobacz też: Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon. Stwórz uroczy i przytulny zakątek w ciepłych barwach jesieni!

jesien w ogrodziejesien w ogrodzie fot. shutterstock

Ogród jesienią: październik

Prace w ogrodzie jesienią trwają jeszcze w październiku. Kończą się wtedy zbiory owoców i warzyw, ale to dobry czas m.in. na sadzenie nowych drzew i krzewów. To właśnie wtedy możemy zmienić miejsca naszych upraw. W październiku sadzimy warzywa cebulowe oraz zioła. Z kolei do doniczek można włożyć pestki niektórych drzew owocowych np. moreli, wiśni, śliwy, które następnie w grudniu wysadzamy do gruntu. Ważne jest także przyjrzenie się dokładnie drzewom i roślinom. Jeśli zauważysz zmiany chorobowe na gałęziach drzew lub innych roślin to należy te gałęzie usunąć. Jesienią w ogrodzie stosujemy też nawozy organiczne oraz jesienne bezazotowe, a październik to najlepszy na to czas. W tym miesiącu należy również usunąć wszystkie chwasty wokół roślin. Co jeszcze robimy w ogrodzie jesienią w październiku? Jeśli mamy warzywa to może nas czekać jeszcze sporo zbiorów. To wtedy możemy jeszcze zebrać: ostatnie pomidory (jeśli są niedojrzałe to kładziemy je gdzieś w pomieszczeniu aby dojrzały), brokuły, kalafiory, późne odmiany marchwi i kapusty. 

Zobacz też: Grzyby w ogrodzie lub na działce - jak uprawiać?

jesien w ogrodziejesien w ogrodzie fot. shutterstock

Jesień w ogrodzie: listopad

Listopad to czas kiedy robi się już naprawdę zimno. Ważne jest przygotowanie ogrodu lub działki do nadchodzącej zimy. Z tego powodu jednymi z pracy w listopadzie jest zabezpieczenie roślin przed mrozem. Dotyczy to m.in. róż - robimy tzw. kopczyki z ziemi, które mają chronić roślinę. Zabezpieczamy też inne rośliny wrażliwe na mróz, np. różaneczniki i azalie. Listopad to także dobry czas na przygotowanie sadzonek różnych roślin, np. forsycji, jaśminowców. Kilkunastocentymetrowe pędy wkładamy do pojemnika z wilgotną glebą i odstawiamy do chłodnego miejsca na przezimowanie. Jesienią w ogrodzie pamiętajmy też o regularnym usuwaniu liści z trawnika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.