Jak połączyć kuchnię z jadalnią?

Kuchnia z jadalnią to doskonały sposób na to, by cieszyć się w domu dużą ilością otwartej przestrzeni. Rozwiązanie takie jest modne, dynamiczne i może być bardzo estetyczne. Trzeba jednak stosować się do pewnej liczby zasad przy jego aranżacji. Przede wszystkim trzeba umiejętnie połączyć kuchnię z jadalnią i salonem. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Kuchnia z jadalnią - zalety i wady takiego rozwiązania

Kuchnia otwarta posiada oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Coraz częściej stosowane, takie rozwiązanie posiada więc zarówno zagorzałych zwolenników, jak i krytyków. Jakie są ich argumenty?

Jadalnia z kuchnią - najważniejsze zalety takiego wnętrza

Kuchnia połączona z przestrzenią jadalni to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jedno pomieszczenie, przy obecności stołu i wydzielonego miejsca do gotowania, jest przeznaczone do przygotowania i spożywania posiłków. Dzięki temu stół, na który podajemy potrawy, jest blisko. Skraca się odległość, na której trzeba nosić dania co na pewno jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Możemy też wybierać różne stoły do jadalni - nawet na zasadzie pewnego kontrastu do reszty aranżacji.

Dodatkowo w przypadku, gdy zdecydujemy się połączyć oba pomieszczenia, otrzymujemy wnętrze idealne dla zacieśniania kontaktów towarzyskich. Takiego efektu nie da zamknięty salon. Otwarte kuchnie sprawiają, że podczas przygotowywania posiłków możemy swobodnie rozmawiać z rodziną lub gośćmi. Nie jest to możliwe przy przeniesieniu jadalni do salonu, gdzie przestrzeń ta jest oddzielona od kuchni.

Kuchnia z jadalniąKuchnia z jadalnią Fot. shutterstock

Jakie wady ma połączenie kuchni i jadalni?

Kuchnia i jadalnia jednej przestrzeni posiadają też jednak wady. Jedną z pierwszych jest to, że po całej powierzchni pomieszczenia będą rozchodziły się intensywne zapachy. Może być to uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy blat stołu będzie też miejscem spotkań towarzyskich. Podobnie jest z hałasami, które pochodzą od różnych sprzętów kuchennych. Jeśli ich nie znosisz - znajdziesz inne rozwiązanie. Będzie nim zamknięty salon ze stołem jako jego częścią.

Ostatnim argumentem osób, które wolą odrębność części kuchennej od jadalnianej, jest konieczność zachowania absolutnego porządku w przypadku połączonych pomieszczeń. Wszystko dzieje się tu na oczach innych i bałagan nie jest wskazany. Brak drzwi sprawia też, że trzeba bardzo uważać na dzieci.

Aranżacja kuchni z jadalnią - ważne zasady

Funkcjonalna kuchnia z jadalnią i salonem

Przede wszystkim obie wydzielone strefy muszą w pełni spełniać swoją rolę. W takich celach kluczowy jest wybór mebli i ich właściwe ustawienie. Kuchnia musi posiadać dość przestrzeni dla wydzielenia stref przygotowania, przechowywania, zmywania, gotowania i zapasów. Przyda się więc dość obszerny blat połączony z pojemną zabudową kuchenną. Jeśli chcemy stworzyć funkcjonalną aranżację dzięki meblom - w sieci znajdziemy inspiracje i niejeden artykuł na ten temat.

Wybór mebli - stół

Również jadalnia nie może przestać pełnić swoich funkcji. Kluczowy jest wybór odpowiedniego stołu, do którego dobierzemy dość wygodne krzesła. Pamiętajmy przy tym, że duże znaczenie mają same rozmiary kuchni. Przekładają się na sposób zagospodarowania przestrzeni i np. to, jaki kształt będzie miał stół.

Styl wnętrza

Jak podejść do kwestii stylu wnętrza? Chodzi o meble, ale też kolory ścian i dodatki. Ważne jest to, by kuchnia została połączona z jadalnią w taki sposób, by przestrzeń wydawała się spójna. Może tu zostać wykorzystany także kontrast, np. balans szarości lub czerni i bieli, ale wprowadza się go z umiarem. Podłoga w miejscu, gdzie stoi stół, może być wyodrębniona. Jadalnia jest też wydzielona z uwagi na światło lampy, którą wieszamy nad stół i krzesła.

Kuchnia z jadalniąKuchnia z jadalnią Fot. shutterstock

Połączenie kuchni z jadalnią jak to zrobić?

Nowoczesne sposoby połączenia kuchni z jadalnią możemy uzyskać za pomocą różnych elementów. Przydatne mogą okazać się zwłaszcza meble - chodzi przede wszystkim o sam stół, ale także wyspa robocza. Właśnie wykorzystanie wolnostojącej wyspy kuchennej może okazać się w otwartej przestrzeni strzałem w dziesiątkę.

Jadalnia z kuchnią i ażurowe ściany

W cenie są też np. ażurowe ściany, które tworzą dodatkową przesłonę w celu wyodrębnienia interesujących nas przestrzeni. Niekiedy są to ciekawe i futurystyczne projekty, innym razem możemy pozwolić sobie na to, żeby aranżacja oparta była o mniej transparentną ściankę. Dzięki niej nieco skryjemy miejsce przeznaczone do przygotowywania posiłków.

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim

Otwarta kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim?

Taki styl wnętrz świetnie sprawdza się w otwartych projektach. Minimalizm, funkcjonalność i szacunek dla czasu, ale też jasne barwy i naturalne materiały dobrze tu pasują. Całość może dać niezwykle ciekawy efekt. Warto wybierać dobrej jakości zestawy mebli kuchennych przeznaczone dla takich wnętrz.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.