Panele winylowe - do kuchni i łazienki

Panele winylowe to coraz bardziej ceniony sposób na wykończenie wnętrz. Łatwe do układania i z możliwością umieszczenia ich nawet w przestrzeniach narażonych na wilgoć, zyskują sobie coraz większą grupę zwolenników. Gdzie kryją się wady, które przecież takie panele podłogowe także posiadają? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Panele podłogowe winylowe: zalety i wady

Panele winylowe - zalety

Podłogi z paneli winylowych są cenione przede wszystkim z uwagi na atrakcyjność wizualną, jaką daje to wykończenie wnętrz. Niezwykle zachęcający jest też przystępny sposób kładzenia takich produktów. Panel taki może być montowany nawet przez osoby, które nie posiadają doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Choćby w przypadku płytek ceramicznych jest to trudniejsze. Można je także kłaść w pomieszczeniach, w których będą narażone na bezpośrednie działanie wilgoci. Wreszcie - produkty te da się często zamawiać online wraz z dostawą do domu, co znacząco skraca czas od wyboru paneli do ich montażu.

Wady paneli dostępnych w ofercie sklepów

Oferty cenowe różnią się w zależności od sklepu, ale właściwie zawsze jest to nieco droższe rozwiązanie. Towarzyszy mu także konieczność posiadania równej podłogi.

Panele podłogowe winylowePanele podłogowe winylowe Fot. shutterstock

Panele podłogowe: LVT czy laminowane?

Dlaczego panele winylowe są lepsze?

Przede wszystkim ze względu na to, że są wodoodporne. Panele laminowanie nie są odporne na działanie wody, ale jedynie posiadają warstwę ochronną. Możliwość jej uszkodzenia sprawia, że nie warto ich układać np. w łazience.

Co skłania ku kupowaniu paneli laminowanych?

Tańsze panele laminowane także są popularne. Dzieje się tak z uwagi na to, że nie każda powierzchnia wymaga produktów o tak wysokiej jakości. W kuchni często wystarczą dobrej jakości tradycyjne panele - nim wybierzesz, dobrze sprawdź ofertę jednych i drugich.

Panele podłogowe i ich design

Kładzenie podłóg z paneli winylowych ma tę zaletę, że są łatwe do utrzymania w czystości. Jednocześnie dostępne są w ogromnej liczbie barw i wzorów. Każdy sklep oferuje przede wszystkim duży wybór paneli typu ''wood'', które mają imitować wygląd i strukturę drewna. Przypominają deski, ale są pozbawione wad naturalnych materiałów. Jeśli jednak chcesz postawić na coś mniej typowego, to wybierz winyl imitujący kamień. Jeśli nie przypadło ci do gustu naturalne drewno, możesz postawić na beton lub... płytki. Także taka opcja dostępna jest na rynku. Znajdź też w ofercie nowość, jaką są imitacje płytek patchworkowych i pokaż, że lubisz nadawać wnętrzu charakter pełen atrakcyjnych niuansów.

Winylowe panele podłogowe: na co zwracać uwagę?

Istotna jest nade wszystko klasa użyteczności. W przypadku oferowanych przez sklep paneli na użytek domowy jest to najczęściej 2 klasa produktu. Jej opis składa się z dwóch cyfr: 21, 22 lub 23. Druga z cyfr oznacza to, jaką intensywność użytkowania posiada dany winyl:

21 - mała intensywność użytkowania domowego

22 - winyl przeznaczony do użytku domowego w miejscach o średniej intensywności

23 -oferowane przez sklep produkty do domu, ale na podłogę o silnej częstotliwości użytkowania

Jeśli interesuje cię zakup produktu przeznaczonego do użytkowania komercyjnego (sklepu, biura) lub przemysłowego, to sprawdź dostępne rozwiązania w tych kategoriach (oferta dostępna jest np. w sieci). Istotna jest tu grubość winylu, która waha się od 0,2 do 0,7 mm. Do wyboru mamy też pewną nowość, czyli panele winylowe RIGID, które możemy położyć np. w miejscach szczególnie narażonych na uderzenia.

Nie tylko klasa jest jednak istotna. Coraz bardziej doceniane są też dostępne produkty, które wykańcza V - fuga. Montowane na click - clack lub na klej, nie tworzą jednolitej płaszczyzny. Dzięki temu bardziej przypominają podłogę z drewna - całość prezentuje się naturalnie, niemal jak deska czy klepka. Wybierając się do sklepu, koniecznie sprawdź tę opcję!

Quick step i nie tylko - producenci

Dostępne na rynku są panele różnych marek. Niezależnie od tego, czy zainteresuje cię kolekcja na click, czy też samoprzylepna, możesz rozważyć zakup winyli oferowanych m.in. przez:

Quick step

Classen

Tarkett

Parquet Mercado

IVC

Znajdziesz wśród nich duży wybór. Zdecyduj się oczywiście na takie, które najbardziej przypadną ci do gustu i dadzą nadzieję na ciekawą aranżację wnętrza.

Panele podłogowe winylowePanele podłogowe winylowe Fot. shutterstock

Click - cack czy klej? O kładzeniu paneli winylowych

Podłoga pod panelami winylowymi

Przede wszystkim musi być równa niezależnie od tego czy układamy podłogę na click, czy też kleimy. Jeśli nierówności nie są minimalne, to posadzka musi być wyrównana. Idealne efekty da wylewka samopoziomująca - wybierz więc produkt, który cechują odpowiednie właściwości i do dzieła.

Podkład pod panele winylowe

W przypadku winylu wystarczy sam podkład posiadający też właściwości izolacji akustycznej. Warto kupować niezwykle cienkie produkty dedykowane, które cechuje też wysoka odporność. Nie ma potrzeby układania folii paraizolacyjnej.

Panele LVT a montaż ogrzewania podłogowego

Podłogi LVT nadają się też dla osób, które mają w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe. Podobnie jak deska będą gorzej przewodzić ciepło od płytek, ale to ich nie dyskwalifikuje - chodzi zarówno o produkty na click, jak i samoprzylepne. Trzeba jednak przed montażem zwrócić uwagę na instrukcje producenta.

Copyright © Agora SA