Urządzenia wielofunkcyjne do domu i do biura - na co zwrócić uwagę?

Karolina Kielak
25.08.2021 12:57
Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a sierpień to najlepszy moment na zakup kompletnego wyposażenia niezbędnego do pracy i nauki. Przyda się urządzenie wielofunkcyjne do domu i biura. Wbudowana drukarka, skaner i xero to wygodna opcja, gdzie kilka urządzeń zamkniętych jest w jednej skrzyni. Sprawdziliśmy na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Dlaczego warto kupić urządzenie wielofunkcyjne do domu?

Urządzenie wielofunkcyjne to doskonały zakup nie tylko do biura, ale też do domu. Przyda się do nauki, ale też przygotowywania ważnych urzędowych dokumentów. Wybór w sklepach jest ogromny, dlatego przed zakupem warto poczytać na co należy zwrócić uwagę, by wybrać dobrej jakości urządzenie, które posłuży przez lata. Na pewno zależy Ci, aby urządzenie wielofunkcyjne do domu było tanie w eksploatacji, to szczególnie ważne, jeśli będziesz używać go codziennie po kilka razy.

Sprzęt wielofunkcyjny przyda się nie tylko uczniom, ale i dorosłym, zarówno do nauki, pracy, jak i celów osobistych. Na pewno nie raz zdarzyła Ci się potrzeba szybkiego wydrukowania, zeskanowania i przesłania ważnych dokumentów lub konieczność wykonania xero. Bieganie po mieście i szukanie miejsca, gdzie będzie można to wykonana wymaga czasu i czasami nerwów, szczególnie jeśli sprawa jest pilna, a dokumenty nie mogą czekać. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wielofunkcyjnego do domu, które zapewni bezproblemowe użytkowanie w każdej chwili. Dobrej jakości sprzęt posłuży przez wiele lat, a model wielofunkcyjny, wyposażony w drukarkę, xero oraz skaner zajmie jedno miejsce w domu, nie zagracając przestrzeni na biurku.

Urządzenie wielofunkcyjneUrządzenie wielofunkcyjne Fot. shutterstock

Urządzenia wielofunkcyjne do 1000 złotych:

Urządzenie wielofunkcyjne kolorowe do domu - jakie powinno mieć funkcje?

Urządzenia wielofunkcyjne do domu mają nieocenioną zaletę - łączą wiele funkcji w jednym sprzęcie, co zapewnia komfort użytkowania i oszczędność miejsca w domowym gabinecie. Jakie to funkcje? Najważniejsze to drukowanie. Kolejną funkcją jest skanowanie - pozwoli na skanowanie zdjęć, laurek od dzieci, ważnych dokumentów, które chcemy przechowywać na dysku w formie elektronicznej, a także paragonów czy faktur, które pod wpływem czasu mogą blaknąć. Kopiowanie/xerowanie to także bardzo wygodna funkcja, która pozwoli zwiększyć liczbę kopi dokumentu bez konieczności przepisywania je do komputera i drukowania - zapewnia szybkość i wygodę.

Sprzęty wielofunkcyjne wyposażone są także w funkcję faksowania, dzięki czemu pracując z domu bez trudu przekażesz do biura przygotowane dokumenty, bez konieczności wyjazdu do pracy.

Urządzenie wielofunkcyjne do domu laserowe czy atramentowe?

Wyróżniamy urządzenia wielofunkcyjne laserowe oraz atramentowe. Sprzęty atramentowe to dość tanie w zakupie rozwiązanie, ale nieco droższa może być ich eksploatacja. Warto przed zakupem sprawdzić jak często należy wymieniać tusze w drukarce i kartridże, odpowiedzialne za nanoszenie informacji podanych do druku. Obsługa urządzenia wielofunkcyjnego jest banalnie prosta, dlatego taki model sprzętu pada częstym wyborem, jeśli szukamy sprzętu dla dzieci w wieku szkolnym. Urządzenie atramentowe poradzi sobie z drukowaniem kolorowych zdjęć, obrazów, wykresów w dobrej jakości, a także dokumentów czy raportów. Urządzenie zachęca do zakupu niską ceną, niedużymi wymiarami. Szukając sprzętu taniego w eksploatacji warto wybrać model czarno-biały, to zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdy drukarka jest intensywnie użytkowana. Za wady urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych wskazywane są wysokie koszty eksploatacji w przypadku urządzeń kolorowych, niższa jakość wydruków, jeśli stosujemy zamienniki tuszy, głośna praca niektórych modeli, a także dość wolny czas drukowania.

Droższym rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjne laserowe do domu. Standardowe modele urządzeń nie mają możliwości tworzenia wydruków kolorowych, dlatego warto w sklepie zwrócić na to uwagę i wybrać model, który to umożliwia, jeśli zależy nam na drukowaniu zdjęć. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe gwarantują szybki wydruk, większą wydajność, dobrą jakość wydruku, a także niskie koszty eksploatacji.

Urządzenie wielofunkcyjneUrządzenie wielofunkcyjne Fot. shutterstock

Urządzenie wielofunkcyjne do 1500 złotych:

Urządzenie wielofunkcyjne do domu - jakie kupić na co zwrócić uwagę?

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne do domu warto wziąć pod uwagę wygodę użytkowania, którą zapewni sposób łączenia urządzenia z komputerem czy laptopem. Najlepiej sprawdzają się modele urządzeń wyposażone w Wi-fi czy Bluetooth, które pozwalają na drukowanie z dowolnego miejsca w domu, bez konieczności podłączania kabla.

Kolejną kwestią jest drukowanie w kolorze. Warto pamiętać, że urządzenie wielofunkcyjne kolorowe będzie droższe w zakupie od modelu monochromatycznego, jednak okazuje się przydatne. Wybierając urządzenie dla siebie warto zwrócić także uwagę na wyświetlacz - popularnością cieszą się sprzęty z wyświetlaczem LCD. Dobrze jest zwrócić uwagę na możliwość podłączenia mobilnych urządzeń, kart pamięci czy pendrive do urządzenia wielofunkcyjnego. Nie bez znaczenia jest także możliwość wydruku dwustronnego, który pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, jeśli drukujemy większy plik kartek.

Urządzenie wielofunkcyjneUrządzenie wielofunkcyjne Fot. shutterstock