Domowy nawilżacz powietrza - jakie modele są dostępne w sklepach?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu odgrywa bardzo istotną rolę dla naszego zdrowia. Jej minimalna wartość powinna wynosić około 30%. Jeśli jest mniejsza, warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Sprawdziliśmy jakie modele są dostępne na rynku i jak działają.

Domowy nawilżacz powietrza - czy jest potrzebny?

Właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach wpływa na komfort pracy i wypoczynku, pomaga również utrzymać w dobrej formie nasz układ oddechowy. Zarówno zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu, jak i jej niedobór mają niekorzystny wpływ na otoczenie. Warto wiedzieć, że zbyt suche powietrze powoduje gubienie sierści u zwierząt, usychanie i opadanie liści u roślin, a u ludzi suchość w gardle, łzawiące oczy, słabe samopoczucie, łuszczącą się skórę oraz spierzchnięte usta.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu należy obserwować szczególnie podczas sezonu grzewczego, który się zbliża, gdy ktoś z domowników choruje lub ma problemy z oddychaniem. Nie oznacza to jednak, że domowy nawilżacz powietrza latem się nie przyda - astmatycy i alergicy powinni mieć go w domu. 

W odpowiednio nawilżonym pomieszczeniu zdecydowanie łatwiej się skupić, sen jest efektywniejszy, ma to także bezpośredni wpływ na układ odpornościowy człowieka, włosy oraz cerę. Gołym okiem nie jesteśmy w stanie ocenić poziomu wilgotności w mieszkaniu, na w sklepach znajdziemy odpowiednie urządzenia, które będą nieocenionymi pomocnikami w dbaniu i zdrowie nasze, naszych pupili i domowych roślin. Wybór nawilżaczy powietrza jest szeroki, każdy model ma inny tryb działania. Przed zakupem nawilżacza warto sprawdzić możliwości i dopasować urządzenie do własnych potrzeb.

Nawilżacz parowy - czy warto?

Woda znajdująca w zbiorniku nawilżacza powietrza parowego podgrzewa się, a powstała para jest rozpylana w pomieszczeniu. Urządzenie nie ma funkcji automatycznego kontrolowania poziomu wilgotności powietrza. Para wydobywająca się z nawilżacza jest bardzo gorąca, trzeba więc zachować szczególną ostrożność. Jednak ten model urządzenia sprawdzi się także jako inhalator. Nawilżacz parowy jest bardzo wydajny. Pod wpływem gorącej temperatury wszystkie bakterie zostają unicestwione. Awarie w tym modelu to rzadkość. Jakie ma wady? Pobiera sporo energii elektrycznej.

Nawilżacz ultradźwiękowy - wady i zalety

Urządzenie wykorzystuje działanie ultradźwięków, które wywołują drgania powodujące rozbijanie cząsteczek wody i wytwarzanie mgiełki. Większość modeli tego typu samoistnie włącza się, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Nawilżacz  powietrza ultradźwiękowy działa praktycznie bezgłośnie, ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć dźwięku o tej częstotliwości. Jednak mogą one niestety być nieprzyjemne dla naszych czworonogów.

Urządzenie charakteryzuje się dużą wydajnością i pobiera mało energii elektrycznej. Ogromną jego zaletą jest możliwość precyzyjnego sterowania poziomem nawilżenia. Nawilżacz ma wbudowany filtr okamieniający wodę. Jakie ma wady? Filtry w urządzeniu trzeba często czyścić i wymieniać. Urządzenie nie oczyszcza powietrza, powstała mgiełka może osiadać na meblach i podłodze. Po osiągnięciu ustawionego poziomu wilgotności nawilżacz automatycznie się wyłącza.

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza Fot. shutterstock

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Jego działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Wentylator wciąga suche powietrze, po czym jest ono przepuszczane przez zwilżoną matę ewaporacyjną i w ten sposób nawilżane i przy okazji częściowo oczyszczane z zanieczyszczeń, które osadzają się na macie. Wypuszczona para wodna jest niewidoczna. 

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny urządzenie jest zdecydowanie najzdrowsze, energooszczędne, koszty użytkowania są bardzo niskie. Urządzenie wyposażono w tryb nocny. Model ma prostą budowę, dzięki czemu jest mało awaryjny, a jednocześnie łatwy w obsłudze. Nawilżacz ewaporacyjny przypadnie do gustu szczególnie osobom żyjącym w stylu eko. Niestety, nawilżacz ewaporacyjny podczas pracy dość głośno szumi, a wraz ze zmniejszaniem się ilości wody w zbiorniku staje się mniej wydajny.

Domowy nawilżacz powietrza - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując domowy nawilżacz powietrza warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim jest to jego wydajność, mierzona w litrach na dobę lub mililitrach na godzinę. Istotna jest także możliwa powierzchnia pomieszczenia do nawilżenia, lepiej wiedzieć wcześniej czy urządzenie spełni swoją rolę. Kolejną kwestią jest moc nawilżacza powietrza, czyli ilość energii, jaką urządzenie pobiera podczas swojej pracy. Wyższa moc gwarantuje szybsze działanie i nawilżenie powietrza.

Warto zwrócić uwagę także na poziom hałasu nawilżacza, by częste stosowanie nie było męczące dla uszu domowników. Ciekawą funkcją jest tryb pracy nocnej. Najlepiej wybierać nawilżacze z czujnikiem wilgotności Higrostat, które same będą kontrolowały jakość powietrza i w razie potrzeby się uruchamiały.

Nawilżacz powietrzaNawilżacz powietrza Fot. shutterstock

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza?

Istnieją domowe sposoby nawilżania powietrza. Jakie? Sprawdzi się domowy nawilżacz powietrza na kaloryfer w postaci rozwieszonego mokrego prania, które podczas suszenia i parowania skutecznie podniesie poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzi się także naczynie z wodą ustawione przy grzejniku, warto wybrać duże naczynie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.