Kuchnia otwarta na salon - harmonia połączeń

Otwarta kuchnia i przyłączony do niej salon to rozwiązanie modne i nowoczesne. Dzięki przestrzeni typu open space, bez ścian działowych i drzwi, możemy podkreślić rozmiar pomieszczeń. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dom posiada dość małe i ciasne pokoje. Jednocześnie kuchnia otwarta na salon stanowi zachętę do spędzania większej ilości czasu ze znajomymi i rodziną. Jak stworzyć takie miejsce w naszym domu?

Zalety kuchni otwartej na salon

Dlaczego warto zaprojektować kuchnię otwartą na salon? Przede wszystkim, jak zostało już wskazane, wpłynie to na sposób postrzegania wnętrza domu. Zyskujemy wrażenie przestrzeni, niemożliwej do uzyskania przy tradycyjnym oddzieleniu kuchni od salonu. Bez problemu wydzielimy w przypadku takiego pomieszczenia strefę z jadalnią i kącik wypoczynkowy. Bez problemu znajdziemy tu miejsce na istotne meble - stół z krzesłami. Połączenie tych przestrzeni pozwoli na to, żeby przygotowanie posiłków nie było związane z chwilowym oderwaniem się od naszych gości.

Kuchnia otwarta na salon: jakie ma wady?

Jakie wady może mieć urządzona w naszym domu kuchnia otwarta na salon? Przede wszystkim w przypadku takiego wnętrza nie ma możliwości zastosowania takiej technologii, która mogłaby udaremnić rozchodzenie się kuchennych zapachów po całej przestrzeni pomieszczenia. Przy połączeniu kuchni z salonem będziemy też zmuszeni do zachowania porządku w strefie kuchennej. Nasze serwisy, garnki i wyposażenie powinny lśnić. Konieczność gotowania na oczach innych osób niekoniecznie musi być zaletą. Dodatkowo wnętrze może niekiedy przepełniać hałas, który wytworzą kuchenne sprzęty. Wreszcie - projekt takich wnętrz jest bardziej skomplikowany. Choć inspiracje bez trudu znajdziemy w Internecie, to trudno będzie efektownie urządzić salon z kuchnią za niewielkie pieniądze.

Kuchnia połączona z salonemKuchnia połączona z salonem Fot. shutterstock

Aranżacja kuchni otwartej na salon - funkcjonalność

Aranżacje kuchni otwartej na salon powinny przewidywać możliwie dużą funkcjonalność takiego układu. Dobrze jest wyraźnie wydzielić strefy: jadalnianą, gdzie stanie odpowiednio duży stół, ale i wypoczynkową. Jeśli nie ma zgody na to, by w gotowaniu wszystkie nasze czynności były podglądane przez gości, to warto postawić na niewysoką ściankę wystającą ponad blat o ok. 30 cm. Takim rozwiązaniem nie zakłócimy charakteru, jaki posiada takie pomieszczenie, zyskamy natomiast więcej swobody. Projekty kuchni częściowo otwartych przewidują wiele takich rozwiązań - w przypadku niektórych wnętrz dobrze prezentują się ścianki ażurowe (przykładowe realizacje poznaj najpierw dzięki portalom branżowym lub katalogom).

Projekt musi też uwzględniać dość dużo miejsca do przechowywania - mamy nie tylko potrzebne w kuchni produkty, ale i pewną liczbę urządzeń do codziennego użytku. W tym celu pomocą będzie dbałość o odpowiednio dużą ilość szafek.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Jak rozgraniczyć najważniejsze przestrzenie i sprawić, by część kuchenna odróżniała się od salonu? Najprościej jest wykorzystać aranżację, w której kluczowa jest wyspa kuchenna z samym blatem roboczym (pomysły z wyspą i okapem są dość przytłaczające wizualnie). Kuchnię oddziela się od salonu także wykorzystując stoły do jadalni, kanapy z fotelami, designerskiej ścianki lub wyspy z kwiatami. Ciekawym elementem takich aranżacji mogą być podłogi - z paneli w przypadku salonu i z płytek dla strefy kuchennej. Każda z części będzie przy tym spełniała szereg przewidzianych dla siebie funkcji.

Kuchnia połączona z salonemKuchnia połączona z salonem Fot. shutterstock

Zasady urządzania kuchni otwartej na salon - błędy

Kuchnie z salonem to pomieszczenia trudne w aranżacji - pomocą są tu zdjęcia konkretnych realizacji, które znajdziemy w Internecie, ale każda przestrzeń jest inna i nie zawsze można skopiować dany styl. Jakie najczęstsze błędy psują takie aranżacje?

  • kuchnia z nie dość wydajnym okapem / pochłaniaczem - to wprost idealny sposób na to, żeby całą przestrzeń przesiąknąłby zapachy gotowania, które będą oczywiście doskonale odczuwalne także w salonie
  • brak spójności aranżacyjnej pomiędzy kuchnią otwartą a przestrzenią w salonie - nie chodzi tu o to, żeby tak w jednej, jak i drugiej części wystrój był taki sam. Można tu operować kontrastem np. czerni i bieli, ale warto robić to w świadomy sposób
  • kuchnia ze zbyt mocno rzucającymi się w oczy meblami - to nie kuchenny zestaw szafek powinien przyciągać wzrok, ale cała aranżacja; nowoczesne kuchnie powinny być raczej minimalistyczne
  • niewiele miejsca w kuchni - obie przestrzenie muszą być rozplanowane tak, by były funkcjonalne i dobrze służyły domownikom
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.