Ponadczasowy czajnik z gwizdkiem - nadal modny czy spotkamy go już tylko u babci?

Czajnik to obowiązkowy element wyposażenia w każdej kuchni. Wielu z nas od nastawienia wody na kawę lub herbatę rozpoczyna dzień. Wydawać by się mogło, że królują czajniki elektryczne, jednak część z nas świadomie wybiera czajnik z gwizdkiem, ponadczasowy model, który może kojarzyć się z kuchnią u babci. Dlaczego? Sprawdziliśmy!

Czajnik z gwizdkiem - modny czy starodawny?

Niezależnie od tego jakie sprzęty posiadamy i na jakim etapie urządzania kuchni jesteśmy, od czajnika zazwyczaj zaczynamy. Jest on nieodłącznym towarzyszem rozpoczęcia każdego dnia. Duża część z nas od razu po przebudzenia wstawia wodę na kawę lub herbatę i rozpoczyna poranną toaletę, by następnie usiąść do śniadania. Czajnik to urządzenie nie tylko bardzo praktyczne, ale często stanowiące także element dekoracyjny w kuchni. W sklepach znajdziemy zarówno nowoczesne czajniki elektryczne, jak i czajniki z gwizdkiem. Wydawać by się mogło, że te pierwsze cieszą się największą popularnością wśród klientów, jednak coraz częściej decydujemy się na ponadczasowe modele czajników z gwizdkiem. Producenci idąc z duchem czasu przystosowali czajniki, by mogły one działać zarówno na kuchenkach gazowych, jak i płytach indukcyjnych.

Czajnik z gwizdkiem przeżywa swoją drugą młodość. Coraz chętniej wybieramy do kuchni urządzenia oraz akcesoria w stylu vintage, które doskonale ocieplają aranżację i nadają jej wyjątkowy styl i charakter. Nic dziwnego. Czajnik z gwizdkiem zdecydowanie większości z nas kojarzy się z domem babci, a jak wiadomo, wakacje u babci to czas najlepszych wspomnień, beztroskie dzieciństwo, pyszne jedzenie, ogrom miłości i doskonale spędzony czas.

Dawne czajniki z gwizdkiem to najczęściej emaliowane modele jednokolorowe lub zdobione kwiatami, bardzo wytrzymałe, które do dziś można spotkać w wielu starszych domach. Producenci zadbali, by dostępne teraz w sklepach czajniki z gwizdkiem pasowały do nowoczesnych aranżacji, dzięki ich wybór jest ogromny. Znajdziemy modele zarówno błyszczące, matowe, w jaskrawych, pastelowych oraz stonowanych odcieniach, zdobione oraz jednolite, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć model pasujący do swojej aranżacji. Śmiało można powiedzieć, że czajnik z gwizdkiem odnajdzie się w kuchniach w stylu vintage, rustykalnym, klasycznym, ale też loftowym czy nowoczesnym. W najbardziej surowo urządzonym wnętrzu wprowadzi odrobinę ciepła i przytulny klimat.

Czajnik z gwizdkiemCzajnik z gwizdkiem Fot. shutterstock

Czajnik z gwizdkiem - zalety

Czajnik z gwizdkiem to doskonały wybór dla tradycjonalistów lub osób uwielbiających styl vintage. Wiele z nas ma do czajników z gwizdkiem ogromny sentyment, choć to mały drobiazg w kuchni, dla miłośników gorących napojów jest przedmiotem odgrywającym ogromną rolę.

Jakie zalety ma czajnik z gwizdkiem? Przede wszystkim czajnik tego typu generuje zdecydowanie niższe koszty użytkowania, choć gotowanie wody w nim może trwać nieco dłużej. Kolejną kwestią jest niższa cena zakupu czajnika tradycyjnego niż modelu elektrycznego - tradycyjny czajnik na kuchenkę można kupić już od 30 zł. Naczynie wyposażone jest w gwizdek, który zasygnalizuje gotowanie się wody. Czajniki z gwizdkiem wykonane są z trwałych i wytrzymałych materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu posłużą przez długi czas. Są one praktycznie bezawaryjne, w porównaniu do swoich elektrycznych odpowiedników.

Czajniki na kuchenkę są ponadczasowe. Ergonomiczny kształt, solidny uchwyt, pokrywka i gwizdek nigdy nie wyjdą z mody. Nowoczesne modele czajników z gwizdkiem przystosowane są do użytkowania na płytach elektrycznych, gazowych oraz indukcyjnych. Kupując czajnik warto zwrócić uwagę na jego rączkę. Powinna być ona pokryta gumą lub materiałem, który się nie nagrzewa i nie przepuszcza ciepła, na przykład drewnem lub silikonem, dzięki czemu unikniemy poparzeń.

Czajnik z gwizdkiem na indukcjęCzajnik z gwizdkiem na indukcję Fot. shutterstock

Czajnik z gwizdkiem - dostępne modele

Wybierając czajnik z gwizdkiem warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego model został wykonany. Najpopularniejsze są czajniki ze stali nierdzewnej, niektóre modele mogą być dodatkowo pokryte emalią. Jeśli posiadamy kuchnię indukcyjną, koniecznie musimy zwrócić uwagę czy czajnik jest przystosowany do tego rodzaju kuchni. Czajnik z gwizdkiem na indukcję musi mieć odpowiednie do niej dno. Sprawdzi się jedynie czajnik wykonany jest z metalu, który reaguje na magnes – wykonany powinien być ze stali lub żelaza. Odpowiedni model rozpoznasz po oznaczeniu na dnie, należy szukać symbolu zwoju (cewki). Producent ma obowiązek poinformować, czy dany model czajnika może być używany w kuchni indukcyjnych. Dla ułatwienia podajemy, jakich czajników należy unikać, jeśli korzystamy z płyt indukcyjnych. W przypadku płyt indukcyjnych nie należy korzystać z czajników pokrytych stalą nierdzewną, szkłem, ceramiką i aluminium.

Wśród czajników z gwizdkiem na gaz największą popularnością cieszą się modele ze stali nierdzewnej. Do wyboru mamy czajniki emaliowane i czajniki żeliwne. Czajniki wykonane ze stali nierdzewnej szybko się nagrzewają, są lekkie, trwałe i odporne na korozję. Czajniki ze stali nierdzewnej są stosunkowo tanie, dzięki czemu nie musimy się martwić o zbyt wysokie koszty. Nieco droższe niż czajniki ze stali nierdzewnej są czajniki emaliowane. Te modele cechuje wyjątkowa lekkość, trwałość i duży wybór kolorystyczny. Największą trwałością wyróżniają się czajniki żeliwne, jednak znacznie cięższe od stalowych, przez co mniej wygodne w codziennym użytkowaniu.

W sklepach znajdziemy czajnik z gwizdkiem 1l, czajnik z gwizdkiem 2l, czajnik z gwizdkiem 3l. Pojemność czajnika najlepiej dostosować do liczby domowników. Im jest ona większa, tym sprawdzi się czajnik o większej pojemności, tak by nie trzeba było nastawiać wody ponownie by zrobić gorący napój dla wszystkich domowników.

Jeśli chcemy, by czajnik oprócz funkcji praktycznej, pełnił też dekoracyjną, warto wybrać model emaliowany. Te jednokolorowe świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i skandynawskich kuchniach. Na uwagę zasługuje czajnik z gwizdkiem w kwiaty. Z kolei modele ozdobione kwiatami, kropkami dodadzą wnętrzu lekkości i ciekawego charakteru.

Czajnik z gwizdkiemCzajnik z gwizdkiem Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA