Jak wybrać nowoczesne lampy wiszące nad stół?

Oświetlenie odgrywa w każdym pomieszczeniu bardzo ważną rolę, jego wybór warto przemyśleć już na etapie projektowania wnętrza. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie lamp nad stołem w salonie, kuchni lub jadalni. Jak wybrać nowoczesne lampy wiszące nad stół? Podpowiadamy!

Centralne oświetlenie pomieszczenia zdecydowanie nie musi znajdować się na środku sufitu. Coraz częściej odchodzimy od takiego rozmieszczenia i chętnie wybieramy nowoczesne żyrandole nad stół. To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne, ponieważ efektowne lampy stanowią świetną ozdobne wnętrza, nadają mu klimat, charakter i doświetlają strefę jadalnianą.

Lampa nowoczesna nad stół - czy warto?

Stół to serce każdego domu, jeden z najważniejszych mebli, przy którym cała rodzina ma okazję spotkać się podczas wspólnych posiłków: śniadań, obiadów, kolacji oraz rodzinnych uroczystości. Przy stole chętnie siadamy do ważniejszych rozmów oraz rodzinnych rozgrywek gier planszowych. Duża lampa wisząca nad stół to must have w tak ważnej strefie w domu. Niezależnie do tego, gdzie stoi stół w pomieszczeniu, czy znajduje się on w bocznej strefie wnętrza czy w jego centralnej części warto wiedzieć, jak idealnie dobrać nowoczesne lampy nad stół.

W nowoczesnych aranżacjach oświetlanie stołu odrębnymi lampami stało się bardzo modne. Projektanci nie wyobrażają sobie, by nie zastosować takiego rozwiązania. Duża lampa nad stół świetnie wygląda i jest bardzo praktyczna. To najlepszy sposób na oświetlenie stołu podczas posiłków i rodzinnych uroczystości, nadanie wnętrzu klimatu i udekorowanie aranżacji. Nie sposób się nie zgodzić, że oświetlenie najlepiej buduje odpowiedni nastrój i uzupełnia wystrój pomieszczenia, dodając mu uroku.

Oświetlenie nad stołem w jadalniOświetlenie nad stołem w jadalni Fot. shutterstock

Nowoczesne lampy do jadalni nad stół - jak dobrać?

Dobierając nowoczesne żyrandole nad stół obowiązkowo należy wziąć pod uwagę kwestię takie jak: wielkość pomieszczenia, wysokość sufitu, styl, a jakim zostało urządzone pomieszczenie, a także długość całkowitą lamp wiszących oraz ich objętość.

Im pomieszczenie jest większe, tym lampy wiszące nad stół powinny być bardziej okazałe. Warto pamiętać, że drobne lampy w dużym pomieszczeniu po prostu zginą, wtopią się, będą mało widoczne, a tym samym staną się mało znaczącą dekoracją, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Decydując się na nowoczesne lampy do jadalni nad stół istotne jest, by zwracały na siebie dużą uwagę, grały jedną z ważniejszych ról w wystroju pomieszczenia. Nad stołem świetnie sprawdzą się obszerne, bogato zdobione żyrandole, z dużą liczbą żarówek, które doświetlą i udekorują wnętrze. Jeśli wolimy wybierać lampy pojedyncze, nad stołem doskonale sprawdzą się 3 wiszące modele na linach, 2 lampy o szerokich kloszach lub lampy podłużne.

Bardzo istotna jest wielkość stołu. Wybierając nowoczesne lampy nad stół warto wziąć pod uwagę długość stołu po rozłożeniu. Nieodpowiednie rozmieszczenie oświetlenia przy rozłożonym stole popsuje cały efekt aranżacyjny.

Lampy wiszące nad stół nie mogą być umieszczone zbyt nisko, by przeszkadzały ucztującym przy stole osobom. Warto także zwrócić uwagę, by wstając od stołu nie zahaczyć o lampę głową. Jaka jest optymalna wysokość umieszczenia oświetlenia nad stołem? Najlepiej sprawdzi się wysokość 60 - 80 centymetrów od blatu, dzięki czemu nie zahaczymy o lampę, a przestrzeń na stole będzie odpowiednio oświetlona.

Żyrandole nad stół - na to warto zwrócić uwagę

Dobierając lampy wiszące nad stół należy wziąć pod uwagę kierunek padania światła. Przyjmuje się, że lampa nad stołem ma za zadanie oświetlać blat, a nie całe pomieszczenie. Warto więc wybrać w takim wnętrzu dodatkowe oświetlenie: kinkiety, listwy, lampy stojące.

Nowoczesne żyrandole nad stół powinny kierować swoje światło głównie w dół. Warto pamiętać, że intensywne światło padające na boki, czyli na osoby siedzące przy stole może być uciążliwe dla ich oczu i mało komfortowe przy dłuższym biesiadowaniu. W sklepach znajdziemy lampy, które nie przepuszczają światła przez swoje boczne ścianki, a jedynie świecą w dół. Modnym rozwiązaniem są także szklane klosze, które światło przepuszczają całą swoją powierzchnią - w takim przypadku najlepiej zdecydować się na słabsze żarówki, które nie będą męczyły i radziły oczu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.