Skrzydłokwiat - pielęgnacja, wymagania, podlewanie. Jest piękny i oczyszcza powietrze!

Angelika Sobańska
31.08.2021 20:17
Był popularny w PRL-u, ale jego urok znów jest doceniany. Skrzydłokwiat zdobi współcześnie wiele mieszkań i domów. Ma piękne kwiaty, a w dodatku ceni się go za pozytywny wpływ na powietrze. Zobacz jak pielęgnować skrzydłokwiat!

Skrzydłokwiat - charakterystyka

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.) to łatwy do rozpoznania kwiat doniczkowy. Jest jedną z najpopularniejszych domowych roślin i swoje czasy świetności przeżywał w PRL-u. Teraz moda na takie gatunki wraca, dlatego również ten kwiat można często spotkać we współczesnych mieszkaniach i domach. Nazwa dobrze oddaje wygląd. Skrzydłokwiat ma białe kwiaty o podłużnym kształcie, które faktycznie mogą kojarzyć się ze skrzydłami. Ma również dekoracyjne, ciemnozielone liście. To roślina tropikalna - pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Wygląda pięknie i wdzięcznie, a jego zaletą jest również to, że może kwitnąć nawet przez cały rok. Jego wielkość zależy od odmiany - może mieć nawet mniej niż pół metra (np. odmiana "Pearl Cupido") albo rosnąć prawie do 2 metrów, jak Skrzydłokwiat Wallis "Sensation". W Polsce znane są przede wszystkim te niskie lub średniej wysokości odmiany. 

Skrzydłokwiat pielęgnacja - podlewanie

Skrzydłokwiat jako roślina tropikalna ma dość spore wymagania jeśli chodzi o warunki, w których najlepiej rośnie. Przede wszystkim ważna jest duża wilgotność powietrza. Z tego powodu to bardzo dobry kwiat do łazienki. Jeśli nie możesz go trzymać właśnie w tym pomieszczeniu to zadbaj o częste zraszanie.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie podlewanie. W czasie letnich miesięcy skrzydłokwiat trzeba podlewać 2 - 3 razy w tygodniu, zimą trochę rzadziej. Na dole doniczki powinien być drenaż np. z keramzytu, który będzie zapobiegał zbieraniu się nadmiernej ilości wody na poziomie korzeni. Skrzydłokwiat nie jest bardzo wrażliwy na brak wody, więc nawet jeśli zapomnisz o podlewaniu na kilka dni to raczej nic się nie stanie. Jednak lepiej pilnować, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna. 

Zobacz też: Zamiokulkas - niezniszczalny kwiat doniczkowy. Nie potrzebuje częstego podlewania i może rosnąć w cieniu!

Gdzie postawić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat najlepiej będzie rosnąć w pomieszczeniu jasnym, ale nie na bezpośrednim słońcu. Lepiej unikać stawiania go na parapecie, gdzie mogłoby mu być za ciepło, a zbyt silne słońce mogłoby zaszkodzić. Jeśli decydujesz się na postawienie go w łazience (co służy mu ze względu na sporą wilgotność powietrza) to najlepiej jak będzie to pomieszczenie z oknem, nawet niewielkim. W przeciwnym razie można postarać się o dostarczanie mu światła za pomocą specjalnych lamp ledowych do roślin. 

Istotna jest także temperatura pomieszczenia, w którym stawiamy skrzydłokwiat. Podczas letnich miesięcy nie mogą to być bardzo wysokie temperatury - nie powinny przekraczać 22°C. Zimą ważne jest aby utrzymywać 16 - 18°C, dlatego na pewno nie można go postawić blisko kaloryfera (gdzie również byłoby zbyt suche powietrze). 

skrzydlokwiatskrzydlokwiat fot. shutterstock

Skrzydłokwiat jak dbać - nawożenie i przesadzanie

Tak jak większość roślin doniczkowych, kwiat skrzydłokwiat wymaga dość regularnego przesadzania. Powinno się to robić co roku wiosną, ale również od razu po kupieniu. Jaka ziemia dla skrzydłokwiata? Ta roślina lubi glebę żyzną i próchniczą, a także przepuszczalną i lekko kwaśną. 

Skrzydłokwiat powinno się również nawozić - w okresie wiosenno - letnim co 2 tygodnie, używając nawozu do roślin kwitnących użytkowych. 

Skrzydłokwiat - trujący dla ludzi i zwierząt

Ten piękny kwiat doniczkowy nie jest niestety przeznaczony dla posiadaczy zwierząt, które mogłyby się skusić o spróbowane tej rośliny. Trzeba również trzymać go z dala od dzieci. Skrzydłokwiat jest trujący z powodu zawartości szczawianu wapnia.

Kwiat skrzydłokwiat oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat świetnie sprawdzi się w dość jasnej sypialni, ponieważ jedną z jego właściwości jest oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji. W dodatku wpływa na lepszą wilgotność powietrza, co również jest bardzo dobre dla zdrowia i korzystne dla snu. 

Zobacz też: Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać? Oto rośliny, które służą zdrowiu

skrzydłokwiatskrzydłokwiat fot. shutterstock

Więcej o: