Jak układać panele bez progów?

W jaki sposób rozplanować układanie paneli podłogowych we wnętrzu? Jakie konsekwencje poniesiemy, gdy zdecydujemy się na montaż bez dylatacji? Jednakowa podłoga w całym mieszkaniu może zachęcać wizualnie, ale czy będzie funkcjonalna i łatwa w montażu?

Podłoga w korytarzu.Podłoga w korytarzu. Fot. Shutterstock

Układanie paneli podłogowych, a dylatacja

Dlaczego w pomieszczeniach, gdzie zdecydowano się ułożyć panele, pozostawia się szczeliny maskowane przez progi? Właśnie w przypadku montażu paneli bardzo często korzysta się z dylatacji. Zasady i powody jej stosowania są proste: pod wpływem temperatury i zmian wilgotności wymiary takich podłóg mogą nieznacznie się zmieniać. Lepiej więc oddzielić panele od ścian i innych elementów konstrukcyjnych niewielkimi szczelinami. Dylatacje mają maksymalnie 15 -20 mm i z łatwością można je maskować przy pomocy listwy w kolorze dopasowanym do podłogi lub kontrastującym w stosunku do paneli czy ściany.

Trzeba jednak przyznać, że ułożenie podłogi bez dylatacji w praktyce nie jest możliwe. Nawet pomieszczenie o idealnych wymiarach wymaga tego, by pozostawić szczeliny przy ścianach. Okazuje się jednak, że można montować panele w pokojach w taki sposób, żeby zrezygnować z połączenia ich listwą na progu. Niestety, ale wymaga to zachowania przynajmniej kilku zasad.

Brak dylatacji na granicy pomieszczeń - zasady

Chociaż o jednolitych podłogach znaleźć można w Internecie liczne artykuły, niejeden użytkownik forów budowlanych napisał na ten temat swoją opinię, to w przypadku podłogi pływającej z paneli sprawa jest kontrowersyjna. Bezsprzecznie trzeba zachować dystans od ściany pokoju czy innego pomieszczenia. Co z miejscem, gdzie zamontowane są drzwi i pomieszczenia są rozgraniczone? Instrukcje wykonania podłogi z paneli dopuszczają ułożenie 13 m bieżących bez stosowania dodatkowej szczeliny i maskujących listew progowych ponad nią. Tak w teorii wygląda przepis na to, jak układać panele między dwoma pomieszczeniami tak, żeby tworzyły jednolitą powierzchnię. Pewnie lepiej będzie jednak nieco skrócić tę odległość. Czasem zdarza się też, że sam producent w instrukcji napisał o tym - pamiętajmy, że niewłaściwe ułożenie podłogi może się wiązać z utratą gwarancji.

Jak przystąpić do układania paneli bez dylatacji? O czym pamiętać?

Szare panele winylowe w salonie.Szare panele winylowe w salonie. Fot. Merkury Market

W praktyce pomiędzy tak ułożonymi panelami może dojść do powstania nieestetycznych wybrzuszeń, które będą nieestetycznie prezentować się w naszym domu. Dodatkowo uwypuklone łączenia mogą przyczyniać się do potknięć, irytować i przyczynić się do tego, że szybciej niż to konieczne zechcemy wymienić podłogę. Co zrobić, żeby nie popełnić takich błędów?

Przede wszystkim dylatacje przy ścianach w pomieszczeniu powinny być nieco większej szerokości - lepiej, żeby było to 20 mm, niż 15 czy 10. Należy się do tego solidnie przyłożyć - metoda ''wiem, ale i tak zrobię na oko'', zdecydowanie nie zda tutaj egzaminu.

Istotne jest także to, żeby każdą stronę w miarę jednakowo dociążyć. Nie powinno być tak, że w jednym pomieszczeniu na panelach stoją niezwykle ciężkie meble, drugi pokój pozostaje zaś niezagospodarowany. Jeśli występują tak duże różnice ciężarów - lepiej jest zastosować wariant dwóch płaszczyzn, gdzie łączenie będzie stanowił próg.

W końcu niezwykle ważną sprawą bywa to, by odpowiednio położyć podłogę na ogrzewanie podłogowe. W przypadku jednolitej powierzchni wiele zależy od tego, by w obu pomieszczeniach występował ten sam wariant grzewczy. Jeśli w jednym pokoju ułożymy panele podłogowe laminowane na popularną ''podłogówkę'', w drugim zaś zamontowane będzie ogrzewanie tradycyjne, to należy się spodziewać kłopotów. W takim przypadku również warto postawić na dylatację w drzwiach.

Panele podłogowe - rozplanowanie przestrzeni

Chociaż napisał o tym już niejeden praktyk, to warto powtórzyć: podłoga z paneli musi być odpowiednio rozplanowana. Układanie uzależnione jest od wymiarów pomieszczeń (długości, szerokości) - w wąskim pokoju panele umieścimy raczej wzdłuż, niż wszerz. Ważne jest też choćby umieszczenie okien - panele powinny być układane prostopadle do nich. Trzeba też zadbać o odpowiednie przejścia na każdym panelu tak, żeby całość tworzyła estetyczny wzór. Oczywiście zanim zabierzemy się do pracy, zgromadźmy niezbędne narzędzia. Przydadzą się ołówek, miarka, kątownik i gilotyna do paneli lub pilarka. Jeśli chodzi o panele winylowe, to niekiedy wystarczy nóż.

Więcej o:
Copyright © Agora SA