Zestaw garnków miedzianych - jakie ma zalety i wady. Sprawdzamy, czy gotowanie w nich jest zdrowe

Obojętne, jakie masz zdolności kulinarne, czy gotujesz codziennie czy raz na kilka dni, kuchnia powinna być odpowiednio wyposażona, a z pewnością nie powinno zabraknąć w niej garnków. Wybór w sklepach jest ogromny. W ostatnim czasie popularność zyskują zestawy garnków miedzianych. Sprawdziliśmy, czy gotowanie w garnkach miedzianych jest zdrowe, jakie mają wady i zalety, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jak o nie dbać.

Zestaw garnków miedzianych

Miedź to jeden z najbardziej cenionych metali półszlachetnych. Zestawy garnków miedzianych cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego. Na pewno nie raz widziałeś je w restauracjach lub na zdjęciach z profesjonalnych kuchni. Piękny różowo-złoty kolor zdecydowanie przykuwa uwagę. Bardzo często mówi się, że garnki miedziane to synonim luksusu, a wszystko to za sprawą dość wysokiej ceny. Za porządnej jakości miedziany garnek trzeba zapłacić od 250 złotych wzwyż. Cena kompletu garnków miedzianych może więc przyprawić o zawrót głowy.

W sklepach znajdziemy garnki do gotowania z przeróżnych materiałów: komplet garnków żeliwnych, z powłoką ceramiczną, ze stali nierdzewnej, granitowe, emaliowane oraz komplet garnków miedzianych. Jeśli zależy ci na zakupie zestawu garnków, który posłuży przez długie lata, warto, nie bacząc na cenę, zdecydować się na komplet garnków miedzianych.

Garnek miedzianyGarnek miedziany Fot. westwing

Komplet garnków miedzianych - zalety i wady

Komplet garnków miedzianych ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim miedź ma doskonałe działanie bakteriobójcze, a używanie naczyń z tego materiału będzie bardzo skutecznie chronić przed pleśnią i grzybem. Kolejną zaletą jest świetne przewodnictwo cieplne i szybkie nagrzewanie garnków miedzianych. Do gotowania nie potrzeba dużej ilości tłuszczu, co będzie atutem dla osób będących na diecie niskotłuszczowej. Warto również dodać, że garnki miedziane nie wytwarzają podczas gotowania żadnych zapachów, a więc nie zmieniają smaku potraw. Utrzymanie w czystości zestawu garnków miedzianych jest bardzo proste, warto jedynie pamiętać o myciu ich delikatną stroną gąbki.

Jakie wady mają garnki miedziane? Największą wadą jest wysoka cena - zakup całego zestawu garnków miedzianych może znacząco obciążyć domowy budżet. Kolejną wadą jest ich spora waga oraz brak możliwości mycia w zmywarce. Warto pamiętać także o regularnym polerowaniu i konserwacji.

Zestaw garnków miedzianych - czy gotowanie w nim jest zdrowe?

Szukając zestawu garnków miedzianych, na pewno natkniesz się na artykuły, które mówią o ogromnych zaletach używania garnków z tego materiału, ale pojawią się też informacje na temat trujących właściwości miedzi. Jak jest naprawdę? Warto wyjaśnić. Miedź naturalnie występuje w ludzkim organizmie, jest śladowym pierwiastkiem, który ma bezpośredni wpływ na wiele procesów życiowych. Miedź wpływa na prawidłowe funkcjonowanie insuliny, kolor skóry, włosów, bierze udział w metabolizmie i jest niezbędna do budowy tkanki kostnej. Warto podkreślić, że zarówno nadmiar, jak i niedobór miedzi w organizmie są dla nas szkodliwe. Garnki miedziane mają więc swoich zwolenników i przeciwników.

Komplet garnków miedzianych na pewno nie wyrządzi nam krzywdy, a możemy je wykorzystać do filtrowania wody. Woda pozostawiona w rondelku lub garnku z miedzi na kilka godzin zostanie pozbawiona wszystkich bakterii, grzybów i pleśni, co będzie miało doskonały wpływ na nasz układ trawienny, skórę i pracę serca i tarczycy. Używanie kompletu garnków miedzianych nie zastąpi diety zawierającej ten drogocenny pierwiastek, warto więc jeść produkty zbożowe, orzechy i nasiona strączkowe bogate w miedź.

Garnki miedzianeGarnki miedziane Fot. westwing

Garnki miedziane - jak o nie dbać?

Kupując nowe przedmioty do domu, warto o nie dbać, by posłużyły przez dłuższy czas i cieszyły oczy gospodarzy nienagannym wyglądem. Zadbane garnki to wizytówka każdej pani domu, w ładnych i dobrze utrzymanych gotowanie będzie dużo bardziej przyjemne.

Kluczową zasadą jest ręczne mycie garnków miedzianych. Dzięki idealnie gładkiej powierzchni nie jest to trudne. Polecamy używać miękkiej strony gąbki, a unikać szorowania szorstką stroną czy drucikami, by nie porysować powierzchni garnka czy patelni. W każdej kuchni zdarzają się przypalenia i przywarte resztki jedzenia do powierzchni naczynia - wtedy garnków i patelni również nie szorujemy, a namaczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Tłuszcz z patelni usuwamy, nalewając do niej wodę z płynem do naczyń i podgrzewając na płycie kuchennej. Warto przekazać wszystkim domownikom, że należy unikać mycia garnków i patelni miedzianych w zmywarce.

Do czyszczenia zewnętrznej strony garnków i patelni można kupić specjalne preparaty, pasty oraz mleczka, którymi bez problemu wypolerujesz powierzchnię naczyń. Większość kompletów garnków miedzianych dostępnych na rynku ma zewnętrzną powierzchnię satynowaną, dzięki czemu nie odbijają się na niej odciski palców, a wtedy łatwiej jest zachować nienaganny wygląd naczyń. Jako ciekawostkę warto dodać, że miedź po latach użytkowania może pokrywać się patyną i zmieniać kolor.

Gotując w garnkach miedzianych, warto wiedzieć, że miedź nie lubi przegrzewania i wysokich temperatur. Jak więc gotować? Najlepiej na palnikach o mniejszej mocy, ponieważ materiał ten doskonale pobiera i gromadzi ciepło. Jeśli na dnie zobaczysz białe plamy, to znak, że sól dodana do przygotowywanych potraw nie rozpuściła się w całości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA