Drzwi przesuwne - co warto o nich wiedzieć?

Wybór drzwi przesuwnych podyktowany jest modą i funkcjonalnością. Trzeba przyznać, że nie tylko całkiem dobrze się prezentują, ale też pozwalają zaoszczędzić nieco więcej miejsca, co może być przydatne w małych pomieszczeniach lub ciasnym korytarzu. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Jak zabrać się do montażu drzwi przesuwnych? Podpowiadamy.

Tradycyjne drzwi czy przesuwne?

Drzwi przesuwneDrzwi przesuwne Fot. Shutterstock/Naphat Jorjee

Dlaczego warto wybrać przesuwne drzwi wewnętrzne?

Kiedy drzwi przesuwne są najlepszym wyborem? Systemy tego typu posiadają liczne zalety. Przede wszystkim stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Przegrody tego rodzaju można dość swobodnie zmontować i rozmontować - w zależności od potrzeb i naszej wizji możemy doprowadzać do rozdzielenia dwóch wnętrz, by potem szybko stworzyć otwartą przestrzeń. W ofercie znajdziesz też różne typy skrzydeł - w aranżacji mogą nam pomóc modele o zróżnicowanym designie, ale też wysokości. Ostatni parametr sprawia, że możemy zwiększyć lub zmniejszyć optycznie wielkość pomieszczenia.

Również w praktyce takie rozwiązania są funkcjonalne wtedy, gdy nie mamy wyboru i z konieczności chcemy zaoszczędzić nieco miejsca. Warto też zauważyć, że mogą pasować do szerokiego i nietypowego przejścia. Oczywiście przy wyborze drzwi przesuwnych zwracamy też uwagę na to, że nierzadko posiadają bardzo atrakcyjny design. Czy będą lepsze, niż tradycyjne drzwi wewnętrzne? Wiele zależy od naszych potrzeb. Działajmy w myśl zasady - najlepsze są te rozwiązania, które są dla mnie funkcjonalne i dlatego je akceptuję.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Kuchnia otwarta na salon.Kuchnia otwarta na salon. Fot. Shutterstock

Jakie drzwi przesuwne możemy wybrać? W tym przypadku możemy wyróżniać typy skrzydeł ze względu na:

 • przeznaczenie - mówimy głównie o drzwiach wewnętrznych, ale takiego systemu można też użyć np. w przypadku szafy
 • materiał - używane we wnętrzach drzwi mogą być do tego dedykowane lub wykonane w prosty sposób z fragmentu płyty; niekiedy wykorzystuje się też np. taflę szkła
 • styl - mogą być to nowoczesne drzwi przesuwne szklane pasujące np. do loftowych aranżacji wnętrza, ale także rustykalne, odpowiednie dla domu w zupełnie innym klimacie
 • rodzaj systemu przesuwnego - sposób montażu może opierać się na technologii mocowania do prowadnicy, rolek, ale też wózków jezdnych
 • jedno skrzydło lub dwa skrzydła

Przede wszystkim dzielimy jednak drzwi przesuwne na naścienne i chowane w specjalnie do tego przeznaczonej kasecie.

 • Drzwi naścienne

Drzwi tego typu poruszają się na prowadnicy lub wózkach jezdnych umieszczonych do ściany. System nad drzwiami skrywa ozdobna maskownica. Naścienny typ mocowania wymaga tego, by odpowiednio zagospodarować ścianę. Nim zdecydujesz się na montaż, sprawdź czy posiadasz dość dużą ilość miejsca.

 • System przesuwny - drzwi chowane w kasecie

Skrzydło drzwi chowane w kasecie ościeżnicowej wymaga bardziej skomplikowanego montażu, niż prosta technologia mocowania drzwi do ściany. W celu ich montażu warto odpowiednio wcześnie podjąć decyzję - najlepiej na etapie budowy.

Drzwi przesuwne i ich ważne parametry. Co jeszcze warto wiedzieć?

O co należy jeszcze zadbać przy wyborze drzwi przesuwnych? Kolejne elementy, o których lepiej zdawać sobie sprawę, to przede wszystkim:

 • dostosowanie drzwi do pomieszczenia - skrzydło, które będzie nadawało się na ścianę w pokoju, niekoniecznie sprawdzi się np. w łazience (nie ma co do tego pełnej zgody, ale choćby laminat niekoniecznie będzie tu dobrym rozwiązaniem)
 • wymiary drzwi i całego systemu - potrzeba dość dużej przestrzeni
 • rodzaj ściany lub sufitu - skrzydło trzeba zamontować stabilnie, trzeba więc mieć do czego je przytwierdzić
 • jakość systemu przesuwnego - na ścianie lub w kasecie, drzwi będą bardzo często w ruchu. To wpływa na zużywanie rolek czy pozostałych elementów. Warto więc kupić takie, których jakość nie będzie podlegała wątpliwościom

Montaż drzwi przesuwnych - najważniejsze etapy

O czym warto pamiętać, nim rozpoczniemy montaż drzwi na ścianie lub w kasecie? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby:

 • zgromadzić niezbędne narzędzia
 • zakupić system przesuwny wraz z kompletem elementów i skrzydło drzwiowe
 • oczyścić otwór drzwiowy
 • dokonać pomiaru skrzydła i naszkicować miejsce na system na ścianie
 • zainstalować prowadnice
 • umieścić w prowadnicach skrzydło
 • wykonać test funkcjonowania systemu przesuwnego
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.