Łazienka w stylu skandynawskim

Komu spodoba się łazienka w stylu skandynawskim? Jakie są najważniejsze cechy takiej przestrzeni? Styl scandi znajduje się na ustach dekoratorów wnętrz, ale i klientów, którzy poszukują nowej aranżacji łazienki w swoim domu lub mieszkaniu. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Łazienka w skandynawskim stylu. Komu się spodoba?

Łazienka w stylu skandynawskim kojarzy się z umiarem i jasnymi barwami. Styl, który przywędrował do nas zza Morza Bałtyckiego, może zdobić różne pomieszczenia i bywa różnie interpretowany. Jakie jego odmiany znamy? Możemy czerpać inspiracje ze:

  • stylu fińskiego - nowoczesny, surowy, ale też bardzo elegancki. Uwielbia kontrasty na zasadzie black & white
  • stylu duńskiego - najchętniej spośród odmian stylu skandynawskiego operuje kolorami. Stawia się tu na funkcjonalność, wygodę i przytulność
  • stylu szwedzkiego - jasne barwy, drewno i dopracowane w każdym calu dodatki - to główne wyznaczniki w szwedzkim stylu skandynawskim. W naszym kraju jego wpływy są największe
  • stylu norweskiego - dużo światła w pomieszczeniach, wszechobecna biel i inne barwy w niewielkich ilościach

Łazienka scandi: minimalizm i funkcjonalność

Dla kogo skandynawskie wnętrze łazienki? Kto w szczególności będzie nim zachwycony? Warto podkreślić, że nawet jeśli taki design kojarzy nam się z zimną Skandynawią, to wrażenie to jest równoważone przez meble łazienkowe z naturalnego drewna, płytki drewnopodobne i designerskie dodatki, których nie może tu być zbyt wiele. Zachowujemy więc minimalizm i prostotę formy, ale jednocześnie wnętrze jest bardzo funkcjonalne. Wystrój jest więc praktyczny i nowoczesny, ale nie brak mu interesującego charakteru.

Styl skandynawski w łazience - ważne elementy

Jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim? Jakie aranżacje wziąć pod uwagę w łazience? Możemy korzystać z elementów wystroju oferowanych przez przedstawione warianty porządków aranżacyjnych spotykanych w Skandynawii. Chociaż zwykle najwięcej wnoszą tu aranżacje szwedzkie, to nic nie stoi na przeszkodzie by nieco inaczej dobrać barwy, meble czy akcesoria. Możesz kierować się pewną dowolnością. Jakie porady lepiej jednak uwzględnić, gdy urządzamy łazienkę w stylu rodem z dalekiej Północy?

Łazienka rodem z Północy: oświetlenie

Jak urządzić łazienkę? Skandynawska aranżacja lubi dużą ilość światła, które jest przecież cenne tam, gdzie nigdy nie ma go zbyt wiele. Dobrze, by było ono w miarę możliwości naturalne. Warto więc odsłonić okna i w ten sposób doświetlić pomieszczenie. W przypadku takiego wnętrza sprawdzą się też zwisające lampy z metalu. Wybierz koniecznie takie, których obudowy będą szczelne i zabezpieczone przed wilgocią.

Porządek - ważna cecha łazienki w stylu skandynawskim

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Prostota to typowa cecha skandynawskich wnętrz. Warto więc przede wszystkim uporządkować przestrzeń. W tym celu usuwa się z niej wszystkie niepotrzebne meble i ozdoby. Należy unikać zbyt dużej liczby dodatków - zamiast przesadnie dekorować wnętrze, lepiej dodaj jedną lub dwie designerskie ozdoby.

Meble do łazienki w stylu skandynawskim

Jakie meble łazienkowe lubi styl skandynawski? Przede wszystkim nawet mała łazienka musi posiadać podstawowe wyposażenie, jakim jest szafka w kolorze jasnego drewna. Pomieścimy w niej niezbędne akcesoria. Pozostałe meble, jeśli je tu zmieścimy, powinny z nią współgrać. Szafki łazienkowe powinny oczywiście być funkcjonalne - służą nie tylko za ozdobę.

Obok mebli, powinniśmy zadbać o stylową armaturę. Sprawdzi się tu prysznic typu walk - in. Jego ścianki mogą być wykonane z matowego szkła i profili, które na tle jasnych ścian mogą korzystnie prezentować się w kolorze czarnym. Wanna powinna mieć nowoczesne, zaokrąglone kształty. Dobrze, gdy jest obudowana w materiały imitujące drewno. Nie poleca się oczywiście naturalnego drewno. Najpopularniejszym z materiałów są tu kafelki drewnopodobne. Zamiast płytek do obudowy wanny używane są też takie produkty, jak panele winylowe. Dzięki nim łazienka będzie wyglądać przytulniej.

Nie tylko biała łazienka w stylu skandynawskim: kolory i materiały

Białe ściany, wanna i ogólna przewaga bieli w przypadku skandynawskich łazienek, są ocieplane przez naturalny kolor drewna. Może on też zostać przeniesiony na podłogę. Innym ciekawym materiałem, dzięki któremu łazienka będzie się prezentowała nietypowo, będą płytki lub panele patchworkowe. Dodaj je na podłodze, jeśli chcesz nieco ożywić wnętrze. W cenie są też szarości - można je tu wprowadzać, umieszczając naturalny kamień obok bieli. Dobrze prezentuje się też szkło w postaci lustra i półek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.