Sadzenie tulipanów krok po kroku. Kiedy sadzić tulipany, gdzie i jak?

Kiedy sadzić tulipany i jak to robić? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które będą niezbędne jeśli chcesz mieć te piękne rośliny w ogrodzie lub na działce!

Kiedy sadzić tulipany? 

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów w ogrodach i na działkach. Są cenione nie tylko ze względu na piękny wygląd, mnogość odmian, małe wymagania, ale także dlatego ze są jednymi z pierwszych kwiatów wiosną. Wczesne odmiany pojawiają się już w marcu, późniejsze w kwietniu i w maju i choć dość szybko przekwitają, to cieszą oczy wtedy kiedy na większość kwiatów musimy jeszcze poczekać. Kiedy sadzimy tulipany? Najlepszym miesiącem jest wrzesień, ewentualnie początek października. Cebulki zimują wewnątrz ziemi i wiosną wyrastają pędy. To samo dotyczy innych roślin cebulowych: hiacyntów, żonkili, mieczyków, irysów, które również sadzi się jesienią. 

Sadzenie tulipanów - jakie cebulki wybierać

Przed posadzeniem tulipanów dobrze przyjrzyj się ich cebulkom. Powinny dobrze wyglądać, zdrowo, bez oznak gnicia, plam lub innych uszkodzeń. Cebulki możesz kupić w centrach ogrodniczych lub targach. Dostępne są także w marketach budowlanych i dyskontach, ale nie zawsze ich jakość jest dobra. 

Jeśli w tamtym roku miałeś cebulki w ogrodzie, które następnie wykopaleś, to możesz je wykorzystać, o ile byly dobrze przechowywane i są w dobrym stanie. Jak przechowywać cebulki? Najlepiej w drewnianych skrzyniach, w ciemnym, chłodnym i suchym pomieszczeniu.

cebulki tulipanowcebulki tulipanow fot. shutterstock

Gdzie posadzić tulipany?

Tulipany bardzo lubią dużo światła, więc powinno się je posadzić na słonecznym, otwartym miejscu. Ewentualnie mogą rosnąć tam gdzie jest trochę cienia, ale przez większość dnia powinno tam dochodzić słońce. Tulipany bardzo dobrze sprawdzą się na otwartej przestrzeni.

Zobacz też: Jesień w ogrodzie - co sadzić, zbierać? Prace ogrodowe jesieni

Sadzenie tulipanów - jak to zrobić?

Tulipany sadzi się zazwyczaj w grupach, tzn. kilka cebulek umieszcza się w jednym dołku. Jak głęboko sadzić cebulki tulipanów? Należy wykopać dołek o głębokości ok 15 - 20 cm. Na dno należy wsypać trochę torfu i wymieszać go z ziemią. Gleba musi być pozbawiona części roślin, chwastów i korzeni. Ziemia powinna być przepuszczalna i żyzna. Gdy mamy przygotowane podłoże to wkładamy cebulki pionowo i lekko dociskamy w ziemi. Można je sadzić np. po 3 lub po 5, w kształcie trójkąta lub kwadratu z jedną cebulką w środku. Ważne, żeby zachować odpowiednie odległości między nimi, ok. 10 cm. Następnie zasypujemy zwykłą ziemią. Najlepiej zaznaczyć sobie miejsce posadzenia tulipanów jakimś patyczkiem włożonym do ziemi, dzięki czemu wiosną ocenimy ile tulipanów wyrosło, a i ile nie. 

Zobacz też: Tulipany i hiacynty - kiedy wykopywać?

sadzenie tulipanówsadzenie tulipanów fot. shutterstock

Sadzenie cebulek tulipanów w koszyczkach

Sadzenie tulipanów prosto do gruntu jest najbardziej popularne, ale niektórzy preferują umieszczanie ich w koszyczku. Na czym to polega? Specjalny koszyszek wkłada się do przygotowanego dołka o tej samej wielkości i tam układa się cebulki. Następnie przysypujemy ziemią. Jedną z zalet tej metod jest to, że po przekwitnięciu tulipanów cebulki łatwo znaleźć, bo można je wyjąć razem z koszyczkiem. Dodatkowo są one trochę lepiej zabezpieczone przed szkodnikami, które mogłyby obgryźć cebulki. 

Zobacz też: Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon. Stwórz uroczy i przytulny zakątek w ciepłych barwach jesieni!

sadzenie tulipanówsadzenie tulipanów fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA