Stół do jadalni rozkładany - wiemy, jak wybrać idealny, sprawdzi się nawet na małym metrażu

Zakup stołu to nie lada wzywanie. Problem rośnie do większej rangi szczególnie, jeśli metraż pomieszczenia jest dość mały, a stół powinien pomieścić zarówno domowników, jak i zaproszonych gości. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się stół do jadalni rozkładany. Sprawdziliśmy jakie modele rozkładanych stołów sprawdzą się najlepiej i czym kierować się przy wyborze modelu do swojej jadalni.

Stół do jadalni rozkładany - jak wybrać?

Wybór mebli do mieszkania to ogromne wyzwanie. Każdemu z nas zależy na pięknych meblach, które będą pasowały kolorem, stylem, będą funkcjonalne i wpiszą się w określony metraż. Przy niedużych pomieszczeniach pojawia się ogromny problem i bardzo często konieczność rezygnacji z wymarzonego stołu, przez co przyjmowanie gości staje się ogromnym wyzwaniem strategicznym i logistycznym jak pomieścić wszystkich biesiadników przy stole. Wspólne posiłki cementują rodzinę, czas spędzony przy stole to najlepsza okazja do rozmów i ustalania wspólnych planów z rodziną czy znajomymi. Podstawowy i najważniejszy mebel w każdej jadalni to oczywiście stół. Idealnym rozwiązaniem jest stół do jadalni rozkładany, który na co dzień nie będzie zajmował zbyt wiele miejsce, ale w razie potrzeby, można rozłożyć go, aby nakryć dla dodatkowych osób. Zakup stołu to inwestycja na lata, dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na jakość i funkcjonalność, aby w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom. Na szczęście na rynku można znaleźć coraz więcej modeli, które nie tylko spełniają te kryteria, ale także nie są bardzo kosztowne.

Wybierając stół do jadalni rozkładany, do małego pomieszczenia najlepiej zdecydować się na zakup mebla w jasnym odcieniu, który nie przytłoczy wnętrza. Lepiej sprawdzą się także stoły na delikatnych nogach, które nie zmniejszą optycznie salonu czy jadalni. Praktycznym wyborem są stoły rozkładane z nogą na środku, dzięki czemu są bardziej ustawne i łatwiej umieścić wokół nich krzesła, nie będą przeszkadzały one żadnej siedzącej przy nim osobie.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. shutterstock

Rozkładany stół - wady i zalety

Jak każdy mebel stół rozkładany do jadalni również ma swoje wady i zalety. Jakie? Do zalet śmiało można zaliczyć praktyczność. Stoły rozkładane do salonu sprawdzą się zarówno w małych, jak i większych metrażem pomieszczeniach. W razie potrzeby można je składać i rozkładać. Wybór rozkładanych modeli w sklepach jest ogromny, dzięki czemu bez trudu dopasujemy model stołu do wystroju własnej jadalni czy salonu. Systemy rozsuwania montowane w nowoczesnych stołach rozkładanych są wprost niezwodne, nie zacinają się, pracują cicho, a łączenia blatów pod obrusem są niemal niezauważalne i niewyczuwalne. Znajdziemy modele zarówno z blatami szklanymi, drewnianymi, kamiennymi, lakierowane czy matowe. Jakie wady mają stoły do salonu rozkładane? Kłopotliwe może być ich przenoszenie, warto zachować rozwagę, by nie pociągnąć za delikatne miejsce, uszkadzając mechanizm rozsuwania. Rozkładane stoły do jadalni są też droższe niż modele proste nierozkładalne.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. shutterstock

Stoły do jadalni rozkładane - dostępne modele

W sklepach znajdziemy stoły do jadalni rozkładane o różnych kształtach. Najpopularniejsze są modele kwadratowe oraz prostokątne. W niedużych mieszkaniach małe stoły rozkładane na co dzień znajdą swoje miejsce w kuchni, w złożonej formie, by pomieścić jedynie domowników. W razie potrzeby, rodzinnej uroczystości czy spotkania ze znajomymi, stół można przenieść do salonu, większego pokoju i rozłożyć, dzięki czemu zyskamy miejsce do biesiadowania, a nie zagracimy mieszkania dodatkowym meblem, który na co dzień mógłby być zbędny. Prostokątne i kwadratowe stoły rozkładane do salonu są bardziej praktyczne, niż modele okrągłe. Dlaczego? Można ustawić je przy ścianie, dzięki czemu są bardziej kompaktowe.

W domach jednorodzinnych, dużych pomieszczeniach dobrym wyborem będzie rozkładany stół do jadalni okrągły lub owalny. Brak kantów umożliwia maksymalne wykorzystanie blatu stołu i usadzenie większej liczby gości niż przy stole prostokątnym. Taki stół jest praktyczny i bezpieczniejszy w przypadku, gdy w domu są małe dzieci.

Stół okrągły do jadalniStół okrągły do jadalni Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.