Kuchnia otwarta na salon - wady i zalety

Otwarta kuchnia posiada wady i zalety - nie każdemu spodoba się to rozwiązanie, chociaż jest ono niezwykle popularne. Na szczęście występują też opcje pośrednie. Dodatkowo można zadbać o to, żeby przestrzeń z aneksem kuchennym była jeszcze bardziej funkcjonalna. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Salon z kuchnią.Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Kuchnia otwarta na salon. Czemu jest tak popularna?

Co powoduje popularność otwartej kuchni? Często możemy się spotkać z określeniami typu ''nowoczesne mieszkanie'' lub ''mieszkanie w nowoczesnym stylu''. W przeciwieństwie do kuchni zamkniętej, można tu liczyć na bardzo dobre wykorzystanie nawet niewielkich powierzchni.

Kuchnia otwarta na salon, a kwestia przestrzeni

Przede wszystkim liczymy więc na optyczne powiększenie przestrzeni. Zamiast rozwiązań powodujących podzielenie i tak klaustrofobicznej przestrzeni, aranżacja może sprzyjać wrażeniu, że w salonie połączonym z kuchnią miejsca jest nadspodziewanie dużo. Łatwiej wówczas nie tylko o dobre samopoczucie i rozsądne umeblowanie tego miejsca, ale także o jego efektowną aranżację.

Zalety kuchni otwartej na salon

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Które rozwiązania są lepsze? Przede wszystkim większa przestrzeń, jak już poniekąd zostało podkreślone, jest rozwiązaniem sprzyjającym efektownym aranżacjom wnętrza. Można obie części tego miejsca urządzić stawiając na podobne akcenty, ale też wyzyskać możliwości umiejętnie dobranych kontrastów. Czerń i biel w przypadku otwartych pomieszczeń mogą być doskonałym wyborem.

Otwarta kuchnia jest też przestrzenią prospołeczną - łączy domowników i ich gości. Możemy przyjmować gości bez rezygnacji np. z przygotowywania dla nich i dla siebie posiłku. W trakcie prac kuchennych mamy też okazję do sprawowania kontroli nad bawiącymi się dziećmi. Warto też zwrócić uwagę, że z reguły taka aranżacja mieszkania sprzyja jego dobremu doświetleniu. Zarówno salon, jak i kuchnia pozbawiona ścian, stają się miejscem przyjaznym dla dobrego samopoczucia całej rodziny.

Kuchnia połączona z salonemKuchnia połączona z salonem Fot. shutterstock

Wady kuchni otwartej na salon. Które są największe?

Co najbardziej przeszkadza nam, gdy salon i kuchnia łączą się w otwarte przestrzenie? Przede wszystkim zwraca się uwagę na pewien brak prywatności. Zamknięta kuchnia sprawia, że nie musimy mieć na półkach i blacie idealnego porządku. Nikt nie obserwuje naszych poczynań podczas gotowania i przygotowywania posiłków. Pomieszczenie otwarte funkcjonuje dokładnie odwrotnie.

Kuchnia z salonem i jadalnią nie pozwala też na to, by nie dopuścić do wtargnięcia tu małych dzieci. Wiadomo zaś, że czasem ich zabawy w miejscu, gdzie aż roi się od gorących i niebezpiecznych przedmiotów mogą nie być zbyt bezpieczne.

Dodatkowo będziemy musieli znosić w przestrzeni salonu zapachy wydobywające się z kuchni. Z reguły będzie to całkiem przyjemne, gdy po domu rozniesie się zamach szarlotki lub przygotowywanych przetworów z owoców. Gorzej, gdy salonem zawładnie woń smażonej ryby. Kuchnia zamknięta w mniejszej mierze sprzyja też rozchodzeniu się dźwięków (mikser, maszynka do mielenia).

Wreszcie problemem w kuchni otwartej na salon bywa aranżacja obu części domu. Choć, jak zostało już wspomniane, mamy tu większe możliwości niż w przypadku zamkniętej przestrzeni, to łatwo o błędy.

Połączenie kuchni otwartej z zamkniętą: kuchnia półotwarta

Czy jedyną alternatywą otwartej kuchni jest kuchnia zamknięta? Czy koniecznie musimy skrywać się za zamknięte drzwi? Należy wziąć też pod uwagę wariant pośredni. W przypadku takich wnętrz wystarczy ścianka działowa, by otrzymać efekt kuchni półotwartej. Takie kuchenne konstrukcje mogą być zupełnie proste lub ażurowe. Można też wykorzystać meble i stworzyć ścianę z szafek lub zieleni. Otwarta kuchnia może też zostać nieco ograniczona wówczas, gdy niezbyt wysokim pulpitem osłonimy blat. To dobra opcja dla osób, które same chcą być widoczne i spoglądać na stół w jadalni, ale ich czynności w kuchni nie muszą być śledzone przez innych.

Jak sprawić, żeby aranżacja kuchni otwartej sprzyjała funkcjonalności?

Co zrobić, by w całym projekcie nie zapomnieć o funkcjonalności? Jak zaaranżować wygodną kuchnię połączoną z przestrzenią salonu? Ważne, by w otwartą przestrzeń wkomponować odpowiednio duży blat roboczy. Dobra dostępność do niego i szafek to kolejny element, na który zwraca się uwagę. Ważne też, by tak usytuować kuchnię, aby łatwo można było stamtąd dostrzec, co dzieje się na stole. Wreszcie - w szafkach powinny się znaleźć kosze cargo i inne udogodnienia.

Otwarta kuchnia - zasady aranżacji

Jak zadbać o ciekawy wystrój, dysponując otwartą kuchnią z salonem? Przede wszystkim liczy się to, by obie części nie kłóciły się ze sobą stylistycznie. Nie chodzi o to, by unikać kontrastów, bo czerń lub szarość w opozycji do bieli może być świetnym pomysłem na nowoczesne kuchnie z salonem. Unikajmy raczej łączenia elementów, które zupełnie do siebie nie przystają. Często taka przestrzeń staje się dziwna i nieestetyczna. Zestawy mebli kuchennych nie mogą też być zbyt okazałe i przytłaczające.

Więcej o:
Copyright © Agora SA