Garnek żeliwny z przykrywką - model, który powraca w nowoczesnej odsłonie

Garnek żeliwny to model klasyczny i ponadczasowy. Na pewno spotkacie go w domu u babci. Teraz garnki żeliwne z przykrywką powracają w nowoczesnej formie. Czym różnią się od zwykłych modeli, jakie mają zalety i wady? Jak dbać o garnek żeliwny z pokrywką? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Garnki żeliwne - jakie są?

Garnek żeliwny z pokrywką cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kojarzy się z kuchnią babci, jednak obecnie w sklepach pojawiają się coraz to nowsze modele, które zaskakują pięknym designem. Garnki żeliwne cenione są ze względu na wytrzymałość i uniwersalność. Odporność na działanie wysokich temperatur umożliwia pieczenie, gotowanie, smażenie oraz duszenie, a temperatura równomiernie zostaje rozprowadzona po całym naczyniu. Gotowanie w garnkach żeliwnych jest bezpieczne dla alergików, ekologiczne oraz ekonomiczne.

Naczynia z żeliwa śmiało możemy wykorzystywać, jako formy do pieczenia chleba, ciasta oraz mięs. Wyróżniamy garnki żeliwne emaliowane oraz zwykłe. Żeliwny garnek emaliowany ceramiczną warstwą ochronną pozwala ochronić smak potraw przed przenikaniem metalu, zarysowaniami, korozją. Emalia zapobiega rozwojowi bakterii, które mogłyby gromadzić się w szczelinach naczynia oraz uniemożliwia reakcje chemiczne podczas przygotowywania potraw o wysokiej kwasowości. Warto pamiętać, że zwykłe garnki żeliwne, bez emalii narażone są na rdzę, lepiej więc wybrać droższy model, który będzie bardziej odporny. Często wybieranym modelem jest garnek żeliwny z pokrywką Florina Hierro.

Garnek żeliwny z pokrywką - zalety i wady

Największą zaletą garnków żeliwnych jest ich wyjątkowa twardość, posłużą przez długie lata. Materiał się nie rysuje i nie straszne mu szczerbnięcia. Warto również dodać, że żeliwo nie wchłania żadnych zapachów, a więc potrawy przygotowywane w garnku żeliwnych nie zmieniają swojego smaku i zapachu, jedzenie nie wchodzi z naczyniem w żadną reakcję - to bardzo ważne. Dodatkowo żeliwo nie pochłania wilgoci. Ogromnym atutem jest równomierne rozprowadzanie ciepła podczas gotowania, dzięki czemu potrawy w nich przygotowywane są zdrowsze i smaczniejsze i tracą one mniej wartości odżywczych podczas obróbki termicznej. Żeliwo przez długi czas utrzymuje ciepło - po zakończonym gotowaniu przez kilka godzin potrawa będzie ciepła. Do gotowania i smażenia nie trzeba używać tłuszczu, dzięki czemu potrawy będą mniej kaloryczne i lżejsze.

Zaletą jest także fakt, że naczynia wykonane z żeliwa sprawdzą się do użytkowania na każdym typie kuchni: płycie gazowej, elektrycznej, indukcyjnej. Żeliwny garnek na ognisko również będzie strzałem w dziesiątkę, tak samo jak gotowanie w nim na piecu węglowym.

W garnkach żeliwnych śmiało możemy gotować, smażyć, dusić, piec oraz zapiekać. Sprawdzą się także do serwowania potraw na stole, ponieważ elegancko się prezentują. Dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można dopasować je do aranżacji kolorystycznej kuchni i pozostałych kuchennych akcesoriów lub zastawy stołowej. Garnek żeliwny z przykrywką jest prosty do utrzymania w czystości. Zabrudzenia łatwo usunąć po wcześniejszym namoczeniu naczynia.

Jakie wady ma żeliwny garnek? Nie jest on przystosowany do podgrzewania w nim potraw w kuchence mikrofalowej. W garnku żeliwnym z pokrywką lepiej nie gotować wody przeznaczonej do picia, ponieważ powierzchnia garnka podczas produkcji impregnowana jest tłuszczami.

Garnek żeliwny z pokrywkąGarnek żeliwny z pokrywką Fot. shutterstock

Garnek żeliwny z pokrywką - jak o niego dbać?

Jak myć żeliwny garnek? Najlepiej używać wyłącznie ciepłej wody. Jeśli zdarzy nam się, że składników przywrze do powierzchni garnka, nie ma potrzeby szorowania naczynia - wystarczy namoczyć go w ciepłej wodzie lub zastosować sól, która pomoże pozbyć się zabrudzeń. Zdecydowanie nie wkładamy garnka żeliwnego z pokrywką do zmywarki - garnki żeliwne emaliowane mogłyby stracić swoje właściwości i nieprzywieralność.

Podczas gotowania i pieczenia ważne jest, by nie używać największej mocy. Zbyt mocne i szybkie nagrzewanie żeliwnych naczyń może spowodować powstanie nierównomiernych rozprężeń w metalu, w skutek czego ścianki i dno naczynia mogą się wypaczeć i popękać. Takie uszkodzenia nie podlegają gwarancji żadnego producenta. Na płytach indukcyjnych podczas gotowania w garnku żeliwnym absolutnie nie używamy funkcji boost. Garnki żeliwne nieemaliowane po użyciu należy dokładnie umyć, wytrzeć do sucha, a następnie natrzeć olejem.

Warto wiedzieć, że nieużywany garnek żeliwny z pokrywką może rdzewieć. Jak wtedy wyczyścić naczynie? Małe plamy rdzy bez problemu usuniesz pastą z soli. Kompletnie pordzewiałą powierzchnię naczyń żeliwnych najlepiej czyścić w zimnym piekarniku, włączając funkcję samooczyszczenia piekarnika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.