Najlepszy młynek do kawy. Lepiej kupić ręczny czy automatyczny?

Młynek do kawy ręczny czy elektryczny - udarowy, a może żarnowy? Sprawdzamy i przedstawiamy modele, które warto wziąć po lupę. Mają ciekawy design, świetne parametry i dobre ceny.

Kawa w wersji espresso.Kawa w wersji espresso. Fot. Shutterstock

Jaki młynek do kawy kupić? Do wyboru są modele ręczne i automatyczne - udarowe i żarnowe. Każda marka oferuje również różne parametry i funkcje młynków do kawy, które wpływają na smak i aromat kawy. Przedstawiamy wszystkie rodzaje i cechy najlepszych młynków do kawy. 

Dobry młynek do kawy powinien być w domu każdego kawosza

Dobra kawa zaparzona ze świeżych ziaren smakuje najlepiej, dlatego młynki do kawy wciąż cieszą się ogromną popularnością. To sprzęt o różnorodnym designie i kolorach, który z łatwością można dopasować do aranżacji kuchni. Młynek do kawy ręczny czy elektryczny? Zobacz co wyróżnia oba rodzaje i jaki efekt mielenia ziaren można uzyskać. 

Dobry, ręczny młynek do kawy

Ręczny młynek do kawy.Ręczny młynek do kawy. Fot. Shutterstock

Ręczny młynek do kawy jest urządzeniem wolnoobrotowym, którym steruje się za pomocą ruchu rąk, obracając korbę. W ten sposób uruchamia się mechanizm mielący, wykonany najczęściej z żeliwa lub ceramiki. Niektóre ręczne młynki do kawy posiadają funkcję, za pomocą której można ustawić stopień zmielenia kawy. Dlaczego takie modele są wciąż popularne, mimo ogromnej oferty młynków elektrycznych, które szybciej mielą kawę? Ręczne mielenie kawy nie nagrzewa ziaren, dzięki czemu nie tracą swojego oryginalnego smaku. To najistotniejszy powód, dla którego ręczne młynki do kawy wciąż są top, ale tylko dla cierpliwych i mających czas. Wszystkim spieszącym się rano do pracy polecamy elektryczne młynki do kawy. Dzięki takim również można przygotować pyszną kawę. 

Elektryczny młynek do kawy

Największą zaletą elektrycznych młynków do kawy jest łatwość obsługi polegająca na wciśnięciu jednego guzika i szybkość z jaką mielą ziarna, często ten proces trwa około minuty. W wielu modelach można też ustawić wybrany stopień i czas mielenia ziaren. 

Młynek do kawy udarowy

Elektryczny młynek do kawy.Elektryczny młynek do kawy. Fot. Shutterstock

Udarowy młynek do kawy mieli kawę za pomocą stalowych noży. W jego pracy najistotniejszy jest czas mielenia, im będzie dłuższy, tym ziarna będą drobniejsze, lepiej zmielone. Młynek udarowy jest również świetnym urządzeniem do mielenia przypraw czy orzechów.

Młynek elektryczny żarnowy

Młynek elektryczny żarnowy posiada ceramiczny lub stalowy mechanizm mielący w postaci żaren stożkowych lub płaskich - te występują najczęściej w modelach gastronomicznych. Ich działanie polega na obracaniu się i miażdżeniu ziaren kawy, co pozwala zachować ich walory smakowe. Elektryczne młynki żarnowe różnią się od siebie wielkością, designem, także liczbą stopni mielenia kawy, pozwalając na ustawienie pożądanej grubości ziaren. 

Młynek do kawy - jaki wybrać? Sprawdź zawsze te parametry i elementy

Przedstawiamy parametry, które warto przeanalizować przed wyborem najlepszego młynka do kawy. Warto też zwrócić uwagę na te cechy sprzętu. 

  • Pojemnik na kawę - przed zakupem sprawdź czy jest szczelny, sam nie otwiera się, tylko idealnie przylega do krawędzi młynka do kawy.
  • Moc młynka do kawy - jak w każdym urządzeniu do kuchni, im jest wyższa tym szybciej urządzenie zmieli ziarna kawy. Większość dzisiejszych młynków do kawy ma moc od 150 do 200 W. 
  • Stopnie i zdefiniowane funkcje mielenia kawy, które mają na przykład modele Smeg. Pozwalają przygotować kawę idealną na espresso pojedyncze, podwójne, dla 2, 4, 6, 8, 10 i 12 filiżanek, włączyć manualną funkcję mielenia lub też sterować urządzeniem za pomocą dźwigni, pokrętła i przycisku. Pamiętaj! Grubość mielenia ziaren powinna być dopasowana do czasu zaparzania kawy. Ziarna o średniej grubości są najlepsze do kaw przygotowywanych w kawiarkach i urządzeniach z filtrem. Natomiast do ekspresu ciśnieniowego powinno się wsypywać kawę drobno zmieloną. 

Ekspres z młynkiem do kawy

Jeśli wolisz mieć tylko jedno urządzenie do przygotowywania kawy, polecamy ekspresy ciśnieniowe, które mają wbudowane młynki do mielenia kawy. Przedstawiamy wybrane modele.

Więcej o: