Pielęgnacja trawnika jesienią. Jak przygotować trawnik na zimę, aby wiosną cieszył oczy?

Pielęgnacja trawnika jesienią to jeden z etapów przygotowania naszego ogrodu lub działki do zimy. Każdy ogrodnik wie, że posiadanie samej trawy to też spory obowiązek i nie brakuje przy tym pracy. Co zrobić we wrześniu i październiku jeśli mamy trawnik?

Pielęgnacja trawnika jesienią

Jesień to ważny czas dla ogrodników i działkowców. Mimo, że temperatury są coraz niższe, zbiory się kończą. a ostatnie kwiaty przekwitają, to pozostaje jeszcze kwestia przygotowania ogrodu na zimę. Dotyczy to także tych osób, które posiadają jedynie trawnik. Odpowiednio zadbany i przygotowany będzie cieszył oczy jeszcze późną jesienią, a na wiosnę sprawiał mniej problemów. Jak wygląda pielęgnacja trawnika jesienią i przygotowanie go na zimę? Oto kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać!

Pielęgnacja trawnika na jesień: koszenie

Trawnik trzeba kosić nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią. Robi się to rzadziej, zazwyczaj raz w tygodniu, choć zależy to też od warunków pogodowych. Najczęściej zaleca się zrobić ostatnie koszenia trawnika jesienią w październiku - w połowie lub pod koniec. Co ważne, powinno się przycinać trawę mniej, czyli innymi słowy, najlepiej, żeby była wyższa niż po koszeniu w sezonie. Taki efekt uzyskamy za pomocą regulacji nożyc, która jest możliwa w nowoczesnych kosiarkach. Jeśli w ogrodzie lub na działce mamy drzewa liściaste to za pomocą kosiarki można też pozbywać się spadających liści.

pielęgnacja trawnika na jesieńpielęgnacja trawnika na jesień fot. shutterstock

Nawożenie trawnika jesienią

Na początku i w środku jesieni nie można zapomnieć również o nawożeniu. Wraz z nadejściem września zmieniamy nawóz z azotowego na nawóz jesienny do trawników, który znajdziemy w sklepach właśnie pod tą nazwą. Czym różni się od tego, którego używamy w sezonie? Ma mniej azotu i jest bogaty w fosfor i wapń. To nie tylko dbanie dobry wygląd trawnika, ale również hamowanie trochę jego wzrostu, aby nie rósł już tak szybko jak wiosną i latem. Kiedy nawozimy trawnik jesienią? Ostatni raz azotowego nawozu użyj na początku sierpnia, a specjalny, jesienny, zastosuj na początku września i drugi raz za miesiąc. Do rozsypywania nawozu użyj siewnika, który rozrzuca po bokach, dzięki czemu jest to zrobione równomiernie, a plusem jest także duże ułatwienie tej pracy.

Zobacz też: Jesień w ogrodzie - co sadzić, zbierać? Prace ogrodowe jesienią

Pielęgnacja trawnika jesienią: grabienie liści 

Wielobarwne, piękne liście można uznawać za ozdobę trawnika i niektóre osoby mogą nie zaprzątać sobie głowy ich grabieniem. Szczególnie jeśli są miłośnikami ogrodu w stylu naturalistycznym. Niestety liście trzeba regularnie grabić w ramach pielęgnacji trawnika jesienią. Ich długotrwałe leżenie niestety szkodzi trawie, bo zaczynają gnić, często pojawia się na nich pleśń, co wpływa też na uszkodzenia trawnika i jego brzydki wygląd. Niedopuszczalnym jest też zostawianie liście na okres zimowy, kiedy może pokryć je warstwa śniegu, co często doprowadza do powstania choroby trawnika - pleśni śniegowej. Zgrabione liście wyrzuć lub wysyp na kompost.

Zobacz też: Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon. Stwórz uroczy i przytulny zakątek w ciepłych barwach jesieni!

trawnik jesieniatrawnik jesienia fot. shutterstock

Co z chwastami jesienią?

Trudno uniknąć chwastów, nawet jeśli ma się w ogrodzie tylko murawę. Podczas przygotowań trawnika na zimę nie można zapomnieć o wyplenieniu tych niechcianych roślinek. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeden z nich jest tradycyjny i bardziej ekologiczny, a więc chodzi oczywiście o usuwanie ich ręcznie albo za pomocą specjalnego wyrywaka. Jeśli masz bardzo dużo chwastów w ogrodzie lub na działce to skuteczniejsze i łatwiejsze może okazać się zastosowanie środka na chwasty do kupienia w sklepie. Niektóre rodzaje tych niechcianych roślin nawet trzeba usunąć w ten sposób, bo ich wyrywanie może tylko pobudzić ich większy wzrost.

Pielęgnacja trawnika na jesień - wertykulacja i areacja

Dla początkujących ogrodników i działkowców te dwa pojęcia mogą być nieznane. Wertykulacja to jeden z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jesienią, który sprawia, że trawa staje się gęstsza i zdrowsza. Metoda ta polega na nacinaniu okrywy trawnika (darni) pionowo za pomocą ostrzy. W ten sposób odsłania się głębsze warstwy trawy, ułatwiając dostęp światła, powietrza, a także wody. Dzięki takiej pielęgnacji trawnika jesienią można pozbyć się także obumarłych resztek traw, określanych mianem filcu. Do wykonania tego zabiegu potrzebny jest wertykulator - ręczny lub mechaniczny. Ten drugi na pewno sprawdzi się lepiej w ogrodach dużych powierzchniowo.

Podobnym zabiegiem jest areacja, której celem jest dostarczenie do wnętrza trawnika większej ilości powietrza, co wzmacnia trawę. Robi się ją za pomocą nakłuć, np. widłami albo butami z kolcami do areacji. Można też użyć areatora mechanicznego. Następnie powstałe dziurki zasypujemy piaskiem. Areacja trawnika jesienią to kolejny etap pielęgnacji, który sprawi, że wiosną nasza zielona murawa będzie wyglądać lepiej i zdrowiej.

pielegnacja trawnika jesieniapielegnacja trawnika jesienia fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA