Biała kuchnia z drewnianym blatem. Jaka podłoga?

Jakie podłogi wybierać do białej kuchni z drewnianym blatem? Czym się kierować w takim specyficznym wnętrzu? Nie chcemy przecież, żeby nasze kuchnie były nudne, sztampowe lub monotonne. Ciekawa, dobrze dobrana podłoga może być kluczem do ich udanej aranżacji.

Biała kuchnia z drewnianym blatem.Biała kuchnia z drewnianym blatem. Fot. Shutterstock

Jaka podłoga do białej kuchni z drewnianym blatem - na co zwracać uwagę?

Kuchnia jest często uważana za serce domu. Niezależnie od tego czy kochamy gotować, czy też traktujemy to raczej jako konieczność, chcemy z reguły zadbać o każdy detal aranżacji tej przestrzeni, wybrać funkcjonalne meble kuchenne.

Popularność wnętrz w stylu skandynawskim sprawia, że w cenie są drewniane meble, blaty i kuchnie na biało lub w jasnych kolorach. Trzeba zresztą przyznać, że także w innych stylach biel może odgrywać znaczącą rolę. Jaką podłogę warto mieć w takim wnętrzu?

Płytki, deski czy panele?

Najpierw trzeba zastanowić się nad tym, jakie produkty do wykończenia wnętrza wybrać. Mogą być to płytki, deski lub panele. Co do zasady każda z tych wykładzin może się tu sprawdzić - zarówno płytki, deski, jak i panele występują w różnych wzorach, kształtach i kolorze. Z pewnością znajdziemy więc coś dla siebie.

Kuchnia z drewnianym blatem i podłoga w tym samym kolorze

Styl rustykalny w kuchniStyl rustykalny w kuchni Fot. Pexels

Gdy ściany kuchni i sprzęt AGD okrywa biel, blat zaś wykonany jest z naturalnego drewna, najprostszy sposób na ciekawy styl podłogi to wykonanie jej z materiału o tym samym kolorze, co pulpit roboczy. Jakie konsekwencje ma taka aranżacja wnętrza? Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Drewnopodobne płytki lub panele podłogowe będą do siebie pasować, jednocześnie przedzieli je biel szafek i ścian. Wnętrze pozostanie eleganckie, ale drewnopodobne produkty ocieplą je. Oczywiście może tutaj także zostać zastosowana drewniana podłoga - pamiętajmy jednak, że o drewno w kuchni będzie trzeba szczególnie zadbać (impregnacja).

Biała kuchnia z drewnianym blatem: czy można tu położyć białe płytki lub panele?

Czy podłoga w takim wnętrzu również może być biała? Możemy się pokusić o takie rozwiązanie w przynajmniej kilku sytuacjach. Drewno blatu będzie pasować do nowoczesnych aranżacji, gdzie biel i połyskujące fronty zostaną przełamane bardziej zdecydowanymi kolorami - np. zielenią lub czerwienią.

Białe podłogi to jednak przede wszystkim doskonałe rozwiązanie w małych przestrzeniach. W niewielkiej kuchni trudno jest przesadzić z ilością bieli zwłaszcza wtedy, gdy wykończenie podłogi i frontów mebli będzie połyskliwie. Możemy dzięki temu stworzyć złudzenie optyczne, że pomieszczenie jest większe.

Kuchnie w bieli, drewniany blat i nowoczesna szara podłoga

Co, jeśli nie barwa drewna i biel? Z powodzeniem możemy wykorzystać szarą podłogę w różnych odcieniach. Pamiętajmy, że szarość jest uniwersalna i będzie pasować do różnych typów wystroju. W przypadku zmiany aranżacji wnętrza często możemy pozostawić kafelki lub panele w tym kolorze, włączając je do naszej nowej koncepcji.

Biała kuchnia z drewnianym blatem - beton na podłodze

Kącik kawowy zaaranżowany na blacie kuchennym.Kącik kawowy zaaranżowany na blacie kuchennym. Fot. Shutterstock

Beton i jego imitacje coraz częściej królują w naszych wnętrzach - główną zasługę ma w tym popularność stylu industrialnego. Matowe płytki imitujące ten materiał mogą być więc równie stylowe, jak podłoga drewniana. Czy sprawdzą się, gdy dołączymy do nich blat z drewna i białe meble? Zdecydowanie tak. Można z nimi stworzyć ciekawą nowoczesną koncepcję kuchni.

Jaka podłoga w białej kuchni z drewnianym blatem? Płytki patchworkowe

Patchwork jako ważny element kuchni w stylu vintage lub skandynawskim? Taka podłoga może być nie tylko praktyczna, ale i równie piękna, jak drewniana. Z pewnością jest to rozwiązanie coraz bardziej modne. Jeśli zaś zyskuje na popularności i cieszy oczy niebanalną estetyką, to może lepiej pomyśleć o tym, by wprowadzić je do swojego domu?

Aranżacje wnętrza w dobrym stylu - pastele

Gdy zastosujemy białe meble kuchenne na wysoki połysk i drewniany blat, możemy również pokusić się o to, żeby na ścianach i podłodze pojawiły się barwy pastelowe. To bezpieczne i lubiane rozwiązanie, które bywa też elementem kompromisu pomiędzy domownikami. Być może warto się nad nim zastanowić?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.