Co na ścianę w kuchni? Kuchenne inspiracje, które odmienią wnętrze

Kamil Michaluk
09.09.2021 16:00
Co położyć na ściany w kuchni? Planując wykończenie tego pomieszczenia, musimy pamiętać o jego specyfice. Szczególnie ściany nad blatem roboczym muszą nie tylko dobrze się prezentować, ale także być funkcjonalne - łatwo przecież je zabrudzić lub uszkodzić. Jaki materiał wykorzystać? Podpowiadamy.

Aranżacja ściany w kuchni: na co zwracać uwagę?

Nowoczesna kuchnia.Nowoczesna kuchnia. Fot. Shutterstock

Wykończenia powierzchni w kuchni. Na co należy zwracać uwagę?

Cenione w kuchni są zwłaszcza płytki, które spotykamy najczęściej. Dlaczego akurat taki produkt w aranżacji miejsca nad blatem zyskał sobie szczególną popularność? Chodzi o to, że wybór płytek pozwala sprostać wymaganiom, które stawia przed nami tak trudne pomieszczenie, jak kuchnia. Chodzi między innymi o materiały:

 • odporne na wysokie temperatury
 • w niewielkim stopniu podatne na wilgoć
 • odporne na zabrudzenia
 • w niewielkiej mierze podatne na zarysowania

Jaki inny sposób wykończenia sprawdzi się w kuchni? Poza wyborem płytek, spełniających większość z tych wymagań, można pokusić się o inne rozwiązania.

Jaką ścianę w kuchni wybrać: ozdobną czy praktyczną?

Kuchnia w bieli.Kuchnia w bieli. Fot. Shutterstock

Jak wykończyć powierzchnię nad blatem kuchennym? Jakich materiałów użyć? Pamiętajmy o tym, że odpowiednio ozdobiona ściana może znacząco odmienić proporcje wnętrza i optycznie je powiększyć. Projekt może też zakładać zarówno to, że będzie się ona rzucać w oczy, jak i pomysł, by wykorzystane wzory i materiały wtapiały się w wygląd całości. Najlepiej jest tak wybierać okładzinę, żeby jednocześnie dawała podobający się nam efekt wizualny i była praktyczna. Zastosujmy więc materiał nie tylko ładny, ale i odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy łatwy w utrzymaniu czystości.

Co na ścianie w kuchni? Dostępne materiały do położenia nad blatem roboczym

Czy koniecznie skazani jesteśmy na płytki ścienne, gdy chcemy zabezpieczyć i ozdobić ścianę w kuchni? Zdecydowanie nie! Inne ciekawe rozwiązania to chociażby:

 • panele z winylu na ścianie
 • cegła lub jej imitacja
 • nowoczesne tapety
 • tafla szkła
 • beton
 • blacha
 • stare drewno
 • kamień
 • farba

Jak zostanie ozdobiona nasza kuchnia? Które z wymienionych rozwiązań pojawi się na naszej ścianie? Wiele zależy oczywiście od osobistych preferencji, budżetu i stylu, który wybraliśmy. Firmy produkujące płytki czy panele prześcigają się w stosowaniu technologii, które mają sprawić, że ich produkty będą nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale też trwałe i praktyczne. Możliwości aranżacji jest wiele - pamiętaj, by przed wyborem dobrze się w nich rozeznać. Inspiracji możesz szukać w Internecie lub katalogach. Pomocą będzie też skorzystanie z usług dekoratorów wnętrz. Warto przyjrzeć się bliżej niektórym propozycjom.

Jak ozdobić i zabezpieczyć ścianę w kuchni? Przykładowe rozwiązania

Jakie wykończenie na ścianie wybrać? Z pewnością takie, które koresponduje z szafkami i pasuje do stylu, w jakim wykonany jest blat. Należy tutaj uwzględnić również materiał. Wśród różnych propozycji, które mamy do wyboru na ścianie w kuchni, warte przemyślenia są:

płytki ceramiczne -choćby były najmocniej krytykowane, zawsze będą też bardziej popularne od pozostałych materiałów, bo na wiele w kuchni pozwalają. Nie musimy jednak wybierać kafelków rodem z lat 90. Kolory i design oferowanych obecnie produktów często zaskakują. Nasze ściany mogą ozdobić płytki drewnopodobne, ale też heksagonalne, kładzione w jodełkę lub patchworkowe. W kuchni z tak ciekawym wykończeniem ścian nie ma miejsca na nudę i brak oryginalności!

 • szklane panele - szkło hartowane lub klejone jest cenione ze względu na swoje właściwości i nowoczesny wygląd. Wymaga jednak specjalistycznego mocowania. Dobrze pasuje do mebli o połyskliwych blatach. Możemy wybierać szkło przejrzyste, matowe lub lakierowane.
 • farby na ścianę - farba to oczywiście tak popularne rozwiązanie, jak płytki ścienne. Chociaż nie może dorównać im trwałością, to jej wybór cechuje się dość niskimi kosztami i łatwością aplikacji. Oczywiście docenimy też to, że farby z serii kuchnia - łazienka występują w bardzo wielu kolorach i odcieniach. Ściana może też być pokryta bardzo użyteczną farbą tablicową, po której można pisać
 • cegła lub kamień ozdobny - wybór cegły lub kamienia może skłaniać do zastosowania typowych materiałów (kamień naturalny, płytki do kuchni ceglane), ale także ich imitacji. Pomysły są różne - warto konfrontować je z zaleceniami producentów
 • tapeta z winylu - tapeta wykonana z odpornego materiału to doskonały sposób na nowoczesne wykończenie ścian także w trudnych miejscach, a więc i na ścianie w kuchni. Do ulubionego wzoru wystarczy wybrać meble i już mamy ważny element aranżacji wnętrza.
Więcej o: