Jak pomalować meblościankę?

Kamil Michaluk
10.09.2021 16:00
Stara meblościanka niekoniecznie musi wylądować na śmietniku. Jak przemalować meble, by zyskały nową świeżość i wpasowały się w odmieniony wystrój wnętrza? Możemy nie tylko zrobić to sami, ale i uzyskać nadspodziewanie interesujące efekty. Jak zabrać się do malowania mebli? Podpowiadamy.

Salon z meblościanką.Salon z meblościanką. Fot. Shutterstock

Malowanie mebli - dlaczego warto?

Zanim zastanowimy się nad tym, czym malować meble do salonu, powinniśmy zadać sobie pytanie: dlaczego warto poddać je renowacji? W przypadku mebli drewnianych wartościowy jest już sam surowiec. Nie ma potrzeby pozbywać się cennego starego drewna, które można wykorzystać - jeśli nie jako stare meble, to choćby pod postacią materiału użytecznego w innych projektach. Niekiedy stare warstwy farby kryją bardzo atrakcyjnie prezentujące się szafki o wysokiej jakości wykonania.

Co wtedy, gdy renowacja mebli dotyczy szafek z płyty, które były okleinowane lub wykończone w inny sposób? W cenie jest postępowanie w duchu ''less waste''. Skoro więc dysponujemy stabilnym korpusem meblościanki, to może lepiej zainwestować czas i środki w jej odnawianie lub zupełną metamorfozę, niż ponosić znacznie wyższe koszty zakupu nowych mebli? Przy okazji możesz tu dać upust swoim talentom i niecodziennym pomysłom. Inspiracji odnośnie odnowienia meblościanki do salonu warto też poszukać w Internecie - dobrym pomysłem można zachwycić się na niejednym blogu lub vlogu.

MeblościankaMeblościanka fot. Merkury Market

Jak pomalować meble? Koncepcja i rodzaje farb

Jak pomalować meble, by zyskały interesujący wygląd? Podstawą jest wybór odpowiedniej koncepcji. Zanim dojdziemy do tego, czy chcemy je wykończyć na biało, szaro lub użyć farby w innym kolorze, powinniśmy przemyśleć to, w jakim stylu chcemy odnowić mebel. Jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać? Jaką farbą się posłużymy? Najpopularniejsze są:

  • farba akrylowa -najbardziej powszechny produkt, którym możemy przemalować meble. Dobrze kryje, jest dość trwała, ale przydatne jest stosowanie podkładu pod nią. Ta farba do mebli nie powoduje przykrego i szkodliwego zapachu, co ułatwia jej stosowanie
  • farba ftalowa - ta farba do malowania zwana jest także alkidową. Zastosowanie oleju lnianego sprawia, że stosunkowo łatwo da się ją rozprowadzać po malowanej powierzchni. Ma dobrą przyczepność, dzięki niej otrzymujemy powierzchnie odporne na warunki atmosferyczne
  • farba kredowa - ceniona jeśli chodzi o malowanie mebli drewnianych. Ten rodzaj produktu pozwala uzyskać ciekawe efekty. Farby kredowe wymagają jednak zabezpieczenia lakierem
  • farba mleczna - posługując się tą farbą możemy uzyskać efekt postarzenia mebla

Oczywiście jeśli chodzi o przemalowanie mebli z drewna lub pokrytych warstwą okleiny, to należy też wybrać farbę pod kątem podobającego się nam koloru. Wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu z takimi materiałami, żeby przekonać się o wielości kolorów i odcieni. Możemy więc klasycznie pomalować meble na biało, szaro, czarno lub brązowo, posłużyć się pastelami, ale też wybrać bardziej intensywne kolory. Niekiedy całość doskonale wykończy jakiś interesujący efekt (np. klasyczna komoda malowana na biało i postarzana specjalnym woskiem).

Meble z okleiny. Jak odnowić taką powierzchnię?

Co z meblami z płyty MDF pokrytej warstwą okleiny? Wbrew pozorom taką powierzchnię również nie jest trudno pomalować. Trzeba jednak włożyć w to nieco więcej pracy. Przede wszystkim przed malowaniem okleina musi zostać zmatowiona. Przygotowanie powierzchni jest niezbędne, trzeba też zastosować warstwę podkładową i odpowiednio dobrać sposób wykończenia. Najczęściej polecane są farby ftalowe.

Jaka farba do mebli będzie najlepsza?

Czym pomalować meble na biało, brązowo lub na inny kolor? Podstawą jest to, jaki efekt pragniemy uzyskać, ale też jaki mebel odnawiamy. W przypadku starych mebli z drewna premiowane będą nieco inne produkty, niż w sytuacji gdy zechcemy pomalować na biało meblościankę z płyty MDF. W razie wątpliwości warto zapoznać się z etykietą lub skonsultować ze sprzedawcą.

Malowanie mebli krok po kroku

Jak zabrać się za odnawianie mebli? Najlepiej zrobić to w kilku krokach. Nim posłużymy się farbą, powinniśmy dobrze poznać poszczególne etapy renowacji meblościanki. Co jest szczególnie ważne?

Ocena stanu technicznego

Nie zawsze warto odnawiać stare meble - zwłaszcza te z płyt meblowych. Może się okazać, że pod okleiną lub warstwą lakieru doszło do przeniknięcia wilgoci i jakość konstrukcji jest niezbyt dobra. Czasami całość dyskwalifikują też np. liczne ubytki.

Uzupełnienie ubytków

Tam, gdzie mebel jest delikatnie uszkodzony, należy dokonać naprawy. Ubytki uzupełnia się np. za pomocą szpachli do drewna. W niektórych przypadkach stosuje się też żywice i inne preparaty.

Czyszczenie papierem ściernym i nie tylko, czyli przygotowanie do renowacji mebli

Pokryte starymi powłokami meble należy najpierw rozebrać po to, by można było rozprowadzić farbę w trudno dostępne miejsca. Trzeba upewnić się, że stara powłoka (farba, lakier, okleina), po której chcemy malować, jest stabilna. Najlepiej usunąć ją, przynajmniej zaś zmatowić, odpylić i odtłuścić.

Malowanie mebli tak, by były estetyczne

Jak malować meble? Konieczne jest używanie pędzelków o różnej wielkości. Preparat rozprowadzamy równomiernie, wykonując pewne ruchu w tym samym kierunku. Nie powinno się stosować na jednej powierzchni farby pochodzącej z różnych puszek - kolor może się nieznacznie różnić. Po nałożeniu warstwy podkładowej, za kolejne bierzemy się dopiero po wyschnięciu. Stosujemy się w tym względzie do zaleceń producenta dostępnych na opakowaniu.

Więcej o: