Jak dbać o ogród jesienią?

Lato powoli się kończy i jesień zbliż asie wielkimi krokami. Zaczynasz się ubierać coraz cieplej, częściej też zabierasz ze sobą parasol, gdy wychodzisz z domu. Widzisz odlatujące na zimę ptaki i obserwujesz powoli przygotowujące się do zimowego snu zwierzęta. Również Twój ogród zaczyn się zmieniać. Dojrzałe owoce zaczynają spadać z drzew, a kwiaty kwitną coraz słabiej. Nie oznacza to jednak, że w Twoim ogrodzie jest mniej pracy. Odpowiednie zabezpieczenie ogrodu jesienią jest niezwykle ważne. Zobacz, jak dbać o ogród jesienią tak, by kolejnej wiosny zrodził się do życia bez żadnych problemów.

Wiosenne porządki w ogrodzieWiosenne porządki w ogrodzie Fot. Pexels

Jesień w ogrodzie — o co należy zadbać, zanim nadejdzie zima?

Wraz z nadejściem jesieni każdy ogrodnik powoli przygotowuje swój ogród do zimowego snu. Jesienne prace w ogrodzie to przede wszystkim zabezpieczanie mebli ogrodowych, osłanianie drzew i krzewów, dbanie o rośliny rabatowe trawnik oraz odpowiednie ochronienie oczka wodnego przed mrozami. Zobacz, jak każda z tych prac powinna zostać wykonana.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Meble ogrodowe, z których korzystasz w sezonie, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, deszczem i śniegiem. Najlepszym sposobem będzie schowanie ich w bezpiecznym miejscu. W tym celu doskonale sprawdzi się wszelka architektura ogrodowa: domki ogrodowe, narzędziowe oraz altanki. Meble poukładaj we wnętrzu domków lub altan i przykryj je pokrowcami. Takie działanie idealnie zabezpieczy meble przed uszkodzeniami spowodowanymi niesprzyjającą pogodą.

Co zrobić z roślinami?

Prace ogrodowe.Prace ogrodowe. Fot. Shutterstock

Podczas jesiennych prac zadbaj też szczególnie o rośliny. Okazy wrażliwe na mróz okryj słomiany chochołami, agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych. Drzewa i krzewy, które mogą przemarzać, potraktuj ze szczególną uwagę. Warto wykonać wokół nich ściółkowanie ziemi tak, by zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem. Tuż przed mrozami staraj się nie wlewać do ziemi zbyt dużo wody, która mogłaby spowodować uszkodzenie korzeni w czasie niskiej temperatury.

Rośliny cebulowe, które nie będą zimowały w glebie, należy wyjąć z ziemi i oczyścić. Cebulki przechowuj w chłodnym i suchym, ale nie zimnym pomieszczeniu (piwnica lub garaż będą doskonałe do tego celu). Rośliny jednoroczne z ogrodu zetnij i wyplew rabaty. Zwracaj uwagę na głęboko korzeniące się pędy i opadające kwiaty i liście. Jesienią zadbaj też o dobre posadzenie nowych okazów roślin — jesień to najlepsza pora na tego typu zabiegi. Sadzić możesz drzewa i krzewy do ogrodu, a także część roślin cebulowych. Jeśli chcesz pozmieniać coś w ogrodzie i przesadzić kilka ze swoich roślin, wykonaj to do października.

Podczas przycinania roślin zadbaj o to, by nie pozostawiać ich części (takich jak liście, gałęzie lub kwiaty) w ogrodzie. Zimą pod warstwą śniegu części roślin mogą gnić i wiosną przełoży się to na problemy z pleśnią i grzybami. Sprawdź koniecznie, czy dobrze wyczyściłeś ogród tak, by na wiosnę młode rośliny były bezpieczne.

Jak zadbać o trawnik?

Nie zapominaj o regularnej pielęgnacji trawnika. Trawę ścinaj nawet do pierwszych przymrozków tak długo, jak długo będzie ona rosła. Jesienią należy usunąć opadłe liście. Rób to regularnie tak, by wiosną nie było potrzeby dodatkowego zbierania opadłych liści i gałęzi.

Jesienią wstrzymaj też nawożenie. Nie należy też podlewać trawy tak, by mogła ona spokojnie przejść do zimowego spoczynku, nim nastąpią pierwsze mrozy.

Nie pozostawiaj na trawniku żadnych sprzętów ani mebli. Poleca się wynieść wszystko to, co mogłoby niepotrzebnie odkształcić trawnik lub powierzchnię gleby. Usuń zatem meble, parasole, hamaki i paleniska. Dzięki temu na wiosnę trawa będzie wyglądała zachwycająco.

Co z oczkiem wodnym?

Porządki w ogrodzie to również dobre zabezpieczenie oczka wodnego. Jeśli oczko jest głębokie, nie będzie potrzeby wypompowywania z niego wody. Z płytkich oczek wodnych należy wodę usunąć, inaczej w czasie mrozów ostre odłamki lodu mogą zniszczyć formę lub folię. Zbierz rośliny z oczka wodnego i zabezpiecz je w piwnicy lub garażu. Jeśli w Twoim oczku wodnym hodowałeś też ryby, wyłów je koniecznie i przenieś do domu — większość gatunków nie będzie w stanie samodzielnie przetrwać zimy nawet w głębszym oczku wodnym. Zimę rybki powinny spędzić w akwarium w Twoim domu.

Jesień to też dobry czas na gruntowne wyczyszczenie oczka wodnego. Po spuszczeniu z niego cieczy wyczyść dno i wszelkie elementy. Zadbaj też o instalację wodną. Dokładnie spuść z niej wodę i osusz, a urządzenia elektryczne przenieść do domu lub domku narzędziowego. Najlepiej nie pozostawiać urządzeń na mrozie, gdyż mogą one przy niskich temperaturach się uszkodzić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.