Panele tapicerowane - ciekawy sposób na aranżację ściany

Szukasz sposobu na efektowną ścianę? Interesuje Cię coś ciekawego, ale i praktycznego? Lubisz komfort i wygodę? Jeśli tak, to mamy coś specjalnego dla Ciebie - panele ścienne tapicerowane! Te niezwykłe produkty odmienią wnętrze Twojego domu, staną się też praktyczną opcją wykończenia ścian. Zobacz, w jakich pomieszczeniach możesz je dodać do aranżacji.

Czym są panele ścienne tapicerowane?

Panele tapicerowane to nic innego jak ciekawe wykończenie wnętrz. To zwykle fragmenty płyty mdf różnej wielkości, które pokryte są odpowiedniej grubości gąbką tapicerską. Całość pokryta jest z kolei fragmentem tkaniny. To właśnie od materiału, jakim pokryty jest panel, w dużej mierze zależy wizualny efekt. Tkaniny mogą mieć ciekawe kolory i wzory oraz nietypową fakturę. Odpowiedni dobór paneli tapicerowanych sprawi, że elementy staną się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Można przebierać w rodzajach tkanin do woli. Panele tapicerowane dostępne są w wielu kolorach, materiał może mieć jaskrawe barwy, lub być bardziej stonowany. Sprawdź koniecznie, jaki kolor będzie pasował najlepiej do danego pomieszczenia. Przy zakupie zwracaj też uwagę na fakturę tkaniny — zwykle wystarczy przejechać ręką po materiale, by sprawdzić, czy tkanina jest przyjemna w dotyku. Na rynku znajdziesz panele miękkie, średniomiękkie lub twarde. Dobierz je tak, by odpowiadały ich przeznaczeniu i by projekt był jak najbardziej efektowny.

Panele tapicerowane na ścianie.Panele tapicerowane na ścianie. Fot. Shutterstock

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać tapicerowane panele ścienne?

Panele tapicerowane to elementy, które możesz zamontować do większości pomieszczeń w swoim domu lub mieszkaniu. Nie bój się eksperymentować! Montaż pojedynczego panela jest prosty i zwykle nie sprawia trudności, zatem warto zdecydować się na to rozwiązanie. Elementy te doskonale sprawdzą się zwłaszcza w sypialni oraz salonie. Zobacz dlaczego.

Jak tapicerowane panele zastąpią zagłówek przy łóżku?

W sypialni warto zamontować panele tuż za łóżkiem. Taki montaż paneli tapicerowanych pozwoli Ci uzyskać wygodny zagłówek. To doskonałe i praktyczne rozwiązanie. Panele tapicerowane są wygodne i miękkie, świetnie zatem zastąpią tradycyjne wezgłowie łóżka. Zamontuj je na ścianie i wieczorem oprzyj się o nie wygodnie podczas oglądania telewizji lub czytania książki. Komfort takiego wypoczynku będzie naprawdę wysoki, a Twoja sypialnia stanie się przytulnym miejscem.

Podobne rozwiązanie warto zastosować, projektując przestrzeń pokoju dziecka. Wygodne panele tapicerowane, ułożone na przestrzeni ściany za łóżkiem, stworzą komfortowy kącik do wypoczynku dla malucha.

Czy panele tapicerowane będą wygodną opcją w przedpokoju?

Dekoracyjne panele sprawdzą się też w przypadku aranżacji pomieszczenia takiego jak przedpokój. Panele z pomocą kleju montażowego przyklej przy garderobie. Jeśli ustawisz pod nimi siedzisko lub szafkę na buty z siedziskiem, zyskasz dla siebie i domowników wygodne miejsce do zmiany obuwia. Taka aranżacja będzie ozdobą mieszkania. Wykończenie powinno mieć odpowiedni odcień kolorów. Dzięki temu we wnętrzu będzie panował ciekawy styl.

Jak ciekawa będzie aranżacja z panelami tapicerowanymi w salonie?

Panele tapicerowane można wprowadzić też do wnętrz pokojów dziennych. Dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie fragmentu ściany za kompletem wypoczynkowym. Ściana przy meblościance lub regale również może być wyłożona panelami — tam elementy te będą stanowiły nietypową, ale ciekawą ozdobę.

Gdzie umieścić panele tapicerowane w jadalni?

Ściana w jadalni wydaje Ci się zbyt nudna? Ożyw ją kolorowymi panelami. Panel tapicerowany ułóż w ciekawy wzór. W przypadku nowoczesnego wnętrza zdecyduj się na bardzo zgeometryzowane formy. Piękno paneli dopasuje się do różnego stylu wnętrzarskiego — to elementy, które ciekawie będą wyglądać zarówno w stylu nowoczesnym, jak i w bardziej tradycyjnej kompozycji. Dzięki panelom aranżacje jadalni staną się ciekawe, łatwo też przeprowadzisz metamorfozę wnętrza.

Do jakich pomieszczeń lepiej nie montować paneli tapicerowanych?

Ciekawe kompozycje, jakie można stworzyć z panelami tapicerowanymi, skłaniają projektantów do umieszczania ich we wszystkich wnętrzach. Nie wszędzie jednak panele będą odpowiednie. Zrezygnuj z nich w kuchni oraz łazience. Dla paneli ściennych te pomieszczenia są naprawdę nieodpowiednie. Wysoka wilgotność i możliwość łatwego zabrudzenia sprawia, że panele w tych miejscach szybko mogą stać się brzydkie i niehigieniczne. Najlepiej zatem jest z nich tutaj zrezygnować i postawić na płytki lub panele szklane, które będą tworzyły zaskakujące efekty, a jednocześnie są odporne na wilgoć i zanieczyszczenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.