Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Chryzantema wielkokwiatowa
Chryzantema to roślina należąca do roślin astrowatych. Wyróżniamy około 50 odmian tej rośliny, jedną z najpopularniejszych jest chryzantema wielokwiatowa. Najczęściej chryzantemę spotkamy w kolorze niebieskim, fioletowym, czerwonym, kremowym, białym, złotym, może być ona jednobarwna lub dwubarwna. Jak wyglądają chryzantemy? To byliny, które tworzą formę półkrzewu, są bardzo duże, grube, ich łodygi wzniesione i lekko owłosione, liście jajowate o pierzastych brzegach, a kwiaty są rurkowe i języczkowate, kwiatostany prezentują się jak koszyczki. Rosnąc rośliny osiągają wysokość około 60 cm. Czy chryzantemy są wieloletnie? Są one roślinami zarówno ogrodowymi, jak i doniczkowymi, sprawdzą się na balkonach, tarasach oraz jako dekoracja nagrobków na cmentarzu. W gruncie chryzantemy są wieloletnie, z kolei uprawiane w doniczkach traktowane są jako rośliny jednoroczne.
Chryzantemy różnią się od siebie wielkością, kwiatostanem oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Jakie rodzaje chryzantem są najpopularniejsze? Najczęściej wybierane są chryzantemy ogrodowe Boda Red, Afgora Bordeaux, Aluga White, Aluga Yellow, Aluga Pink, a także Louka.
Jako ciekawostkę warto dodać, że chryzantemy, prócz kwitnącej wiśni są jednym z głównych symboli narodowych Japonii, cesarz posługiwał się pieczątką w kształcie tego kwiatu.
Chryzantema Fot. shutterstock
Chryzantemy znaczenie
W Polsce chryzantemy głównie kojarzone są ze Świętem Zmarłym. Stały się one symbolem żałoby, śmierci i przemijania. Jednak nie we wszystkich krajach tak jest - w Azji chryzantemy to symbol zdrowia, dobrobytu, radości oraz władzy. Piękno tych kwiatów sprawia, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Zdecydowanie nie wyglądają się smutno, a ich bujne ukwiecenie sprawia, że prezentują się bardzo energetycznie, wprowadzają pozytywną energię. Dodatkowo chryzantemy pięknie pachną.
Chryzantema - pielęgnacja i uprawa
Chryzantemy to typowe kwiaty jesiennej pory roku. Niektóre odmiany pojawiają się już w sierpniu, jednak okres kwitnienia większości odmian tej rośliny przypada głównie na październik i listopad. Uprawa chryzantemy jest dość prosta. Kluczową kwestią jest zapewnienie jej odpowiedniej gleby. Najlepiej sprawdzi się gleba żyzna, próchnicza, spulchniona i przepuszczalna o zasadowym pH. Roślina lubi wilgotne podłoże, a przed okresem kwitnienia dobrze jest ją nawozić. Chryzantemy najlepiej rosną w stanowiskach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru, zacisznych i ciepłych. Warto pamiętać, że chryzantemy źle znoszą przesadzanie, dlatego ważne jest, by od sadząc je w gruncie od razu wybrać odpowiednie stanowisko.
Jak przezimować chryzantem? Niektóre odmiany wymagają wysadzenia ich z gruntu na okres zimowy. To roślina, która zdecydowanie nie przetrwa zimy w doniczce pozostawionej na zewnątrz, nawet jak najlepiej zabezpieczonej przed mrozem. W takim przypadku roślinę należy posadzić w gruncie, podlać i rozsypać ściółkę, by zapewnić jej odpowiednią ochronę.
Jak rozmnażać chryzantemy?
Rozmnażanie chryzantem możliwe jest przez cały rok. Najlepiej jest pobrać wierzchołkową sadzonkę ze zdrowej chryzantemy, którą hodowaliśmy przez zimę. Sadzonkę pobieramy w okresie od wczesnej wiosny do końca maja. W jaki sposób? Należy odciąć ostrym nożem, usunąć dolny liść i przyciąć łodyżkę prostopadle do osi pędu. Rozmnożoną sadzonkę najlepiej jest umieścić w doniczce, z podłożem do ukorzeniania. Sprawdzi się substrat torfowy z niedużą zawartością nawozów mineralnych, torf lub mieszanka torfu i piasku.
Sadzonkę chryzantemy najlepiej jest ustawić w dobrze oświetlonym, ale nie nasłonecznionym, ciepłym pomieszczeniu i pamiętać o regularnym podlewaniu oraz dokarmianiu. Ukorzenienie nastąpi po około 2-3 tygodniach od posadzenia, następnie przesadzamy je do większych doniczek lub gleby.
Chryzantema wielokwiatowa Fot. shutterstock
Kiedy przycinać chryzantemy?
Jesienią, po przekwitnięciu, gdy pierwsze przymrozki zniszczą kwiatostan rośliny warto chryzantemę przyciąć. Roślinę obcina się na wysokości 10-20 centymetrów. Przycięcie zmniejszy ryzyko zgnicia rośliny oraz zapobiegnie pojawieniu się choroby grzybowej, o którą nie trudno w zmarzniętych kwiatach.
Ogromną zaletą chryzantem jest fakt, że dobrze znoszą przycinanie i są idealnymi roślinami do formowania w ogrodzie. Przycinając tę wieloletnią roślinę warto zostawić jeden z najmocniejszych pędów, który będzie gruby, prosty i dorodny, a pozostałe przycinać i formować w zamierzony kształt. Regularne uszczykiwanie końcówek pędów sprawia, że roślina będzie rosła szybciej i ładniej.
Chryzantema Fot. shutterstock