Taras i balkon jesienią, czyli jak stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku

Jesienne dni coraz bliżej, ale ciepła pogoda i słońce pozwala wciąż na relaksujący wypoczynek na zewnątrz. Chociaż balkony i tarasy nie są już tak pełne życia i kolorowych kwiatów, wciąż mogą być bardzo przyjemnym miejscem do odpoczynku. Zobacz, jak najlepiej zaaranżować balkon jesienią tak, by mógł on posłużyć do wypoczynku.

Jesienna aranżacja tarasu.Jesienna aranżacja tarasu. Fot. Shutterstock

Jesienny balkon i taras — co jest najważniejsze w takiej aranżacji?

Podczas projektowania jesiennego balkonu zwracaj szczególną uwagę zwłaszcza na kwiaty. Jesienne kwiaty na balkon wcale nie ustępują w estetyce roślinom, które kwitną wiosna lub latem. Ozdobne odmiany sprawią, że kompozycje balkonowe i ogrodowe będą wyjątkowe.

Oprócz roślin zainwestuj koniecznie w odpowiednie meble balkonowe. Do mebli dołóż wybrane dodatki. Niezwykle popularne są tekstylia, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale zdecydowanie ocieplą kompozycję i będą Ci służyły podczas chłodnych wieczorów.

Wypoczynkiem na balkonie możesz cieszyć się nawet do zimy. Dobrze zaaranżowana kompozycja będzie prezentować się ciekawie i pozwoli Ci oderwać się od trudów codzienności. Zadbaj o dobre oświetlenie i dodatkowe ogrzewanie. Dzięki temu nawet jesiennym wieczorem będziesz mógł cieszyć się wypoczynkiem na balkonie.

Jesienne kwiaty na balkon. Piękne kwiaty, które kwitną jesienią

Jesienne kwiaty to gatunki i odmiany, które kwitną od września aż do listopada. W ogromnej części będą to odmiany doniczkowe. Rośliny, które ustawisz w donicach na balkonie, stworzą ciekawe zagospodarowanie. Przy takiej kompozycji spędzanie jesiennych wieczorów na balkonie będzie prawdziwą przyjemnością!

Jakie rośliny będą idealne na jesienny balkon? Postaw przede wszystkim na wrzosy. Rośliny te sprawdzą dobrze, gdy posadzisz je w niewielkich grupach w szerokich donicach. Na przestrzeni większego tarasu możesz zaaranżować kępy wrzosów w kilku donicach — takie rozwiązania prezentują się szczególnie dobrze, gdy zdecydujesz się na wielokolorowe, kwitnące wrzosy i kolorystyczne zestawienie ich kwiatów.

Wśród innych roślin jesieni znajdą się na pewno chryzantemy oraz astry. Wiele gatunków i odmian znana jest z ozdobnych kwiatków. Atrakcyjnie wyglądają, gdy sadzone są podobnie jak wrzosy — w niewielkich grupach. Dzięki tym roślinom zaaranżujesz nie tylko ciekawy taras i balkon, ale również atrakcyjne założenia ogrodowe. Astry i chryzantemy dostępne są w wielu kolorach, dlatego tych kwitnących roślin nie może zabraknąć w przestrzeni balkonu w jesiennych barwach.

Astry często bardzo rozrastają się, tworząc wyjątkowe kwiatowe kule. Często jednak ich dolna część pozbawiona jest liści. Na szczęście istnieje roślina, której ozdobne liście wypełnią luki. Kolorowe liście żurawki będą tutaj idealne. Sprawdź koniecznie, jak będzie się prezentowała na Twoich balkonach i tarasach jesienią.

Oprócz wyżej wymienionych liści zdecydować się możesz również na trawy. Są one roślinami, z którymi często kojarzona jest jesień. Wybieraj gatunki, które bez problemu przezimują w naszych warunkach — dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez wiele sezonów.

Meble balkonowe do jesiennej aranżacji

Dywan na balkon.Dywan na balkon. Fot. Shutterstock

Aranżując balkon lub przestrzeń na tarasie, pamiętaj, by kompozycję uzupełnić meblami. Przydatne będą wygodne krzesła i stoły oraz fotele ogrodowe. Odpowiednie produkty znajdziesz bez problemu podczas zakupów w popularnych marketach budowlanych lub ogrodniczych.

Dodatki — postaw na tekstylia i ozdoby

Jesień to chłodna pora roku, dlatego warto zdecydować się na ocieplenie kompozycji odpowiednimi tekstyliami. Postaw na grube, ciepłe koce oraz miękkie poduszki ogrodowe. Nie zapominaj jednak, że jesienią często pada deszcz, tekstylia chowaj do wnętrza domu, gdy zaczyna się robić deszczowo.

Kompozycja tarasu to nie tylko doniczki i rosnące w nich rośliny. Możesz też stworzyć ciekawą dekorację — do tego przydadzą się dynie i owoce.

Jak ocieplić balkonową aranżację?

W czasie chłodnych wieczorów same koce i poduszki mogą nie być wystarczające. Jesienną, chłodną aurę przełamią za to skutecznie odpowiednie ogrzewacze. Wystarczy dobrze dobrane palenisko lub parasol grzewczy, a wypoczynkiem na tarasie będziesz mógł cieszyć się nawet do samej zimy. Paleniska wymagają dodatkowego paliwa, zaopatrz się zatem w drewno lub węgiel. Parasole grzewcze najczęściej zasilane są energią energia elektryczną, dlatego ważny jest tutaj stały dostęp do sieci. Parasoli i palenisk nie stawiaj w pobliżu roślinności — mocno przegrzana roślina może usychać, a gdy palenisko przestanie działać, nagły spadek temperatury może jej mocno zaszkodzić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA