Narożnik do salonu w stylu loftowym

Szukasz sofy, kanapy lub narożnika do salonu w stylu industrialnym? Poznaj główne kryteria, na które warto zwrócić uwagę, by wybrać produkt optymalny do pomieszczenia.

Loft to przestrzeń mieszkalna zaaranżowana w stylu industrialnym. Charakteryzuje się minimalistycznym designem w dużych otwartych przestrzeniach. Sam styl industrialny narodził się w połowie XX w., kiedy opustoszałe hale fabryk i magazynów stawały się miejscem życia nowojorskiej bohemy. Dziś wiele z tych architektonicznych pomysłów i aranżacji z powodzeniem odnajduje się w domach, mieszkaniach oraz kamienicach. Soft loft, czyli wnętrze w klasycznym mieszkaniu, które imituje styl industrialny to przede wszystkim niedzielone przestrzenie, odsłonięte okna, widoczne elementy instalacji elektrycznych, hydraulicznych czy konstrukcyjnych. Materiał dominujący to beton, szkło, stal, metal, cegła i drewno. Podobnie kolory w stylu industrialnym to szary, czarny, miedziany, ceglasty i złoty. Urządzając pomieszczenie w stylu industrialnym, rezygnujemy maksymalnie z dodatków i zbędnych bibelotów. Mimo tego, że styl industrialny jest w założeniu surowy i minimalistyczny to równocześnie daje możliwość stworzyć salon niezwykle estetyczny, komfortowy i nowoczesny. Kluczową rolę grają tu dobrze dobrane meble. 

Kształt i rozmiar narożnika

Narożnik w lofcie.Narożnik w lofcie. Fot. Shutterstock

Świetnie dobrane meble to przede wszystkim proporcjonalne do wnętrza. Jakie produkty oferują nam sklepy?

  • modułowe - to sofy do salonu i narożniki do salonu z dostawianymi otomanami i pufami, które można przestawiać w zależności od okoliczności
  • w kształcie L - najczęściej jednoelementowe, prawo lub lewostronne w zależności od aranżacji, lokalizacji okien itp.
  • w kształcie U - największe gabarytowo, mają szerokość nawet 3 m, więc mieszczą największą ilość osób. W środku można dodatkowo ustawić stolik lub ławę.

Narożnik.Narożnik. Fot. Merkury Market

Narożnik i jego funkcja

Wybierając się do sklepu po nowy narożnik, warto zastanowić się jaką funkcję będzie pełnił w naszym salonie i jakie są najbardziej popularne opcje.

tylko do siedzenia - zaletą takich mebli jest to, że zajmują mniej miejsca i są optycznie lżejsze. Warto tu zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia. Te bardzo miękkie są idealne do długiego wylegiwania, jednak większość szczególnie starszych osób docenia twardsze sofy i narożniki, z których łatwiej się podnieść bez zapadania

rozkładane - zdecydowanie bardziej popularne, posiadają bowiem dodatkową funkcję spania. Mogą być alternatywą dla klasycznego łóżka, ale najczęściej służą do okazjonalnego nocowania gości. W tych modelach rzadko eksponowane są nogi, a zastępuje je pojemnik na pościel. W zależności od tego jak często wykorzystywana będzie funkcja spania, masz do wyboru kilka głównych rozwiązań systemu rozkładania. Popularne są delfin, DL, lub system belgijski (sedak). W tym ostatnim jednolity piankowy materac oznacza jednak brak skrzyni na pościel.

Dodatkowe opcje poza funkcją spania to: regulowane zagłówki i oparcia, otwarte półki w bocznych oparciach a nawet barki w postaci zamykanych obudowanych szuflad.

Narożniki, a design - kolorystyka produktów

Dla zachowania klimatu wnętrz w stylu industrialnym koniczna jest oprócz prostej, minimalistycznej formy także kolor. Idealnie sprawdzi się każdy narożnik w stylu skandynawskim. W tym przypadku estetykę dopełnia materiał obicia. Jakie tkaniny sprawdzą się najlepiej w loftowym salonie?

  • skóra - to bardzo popularny materiał obicia ze względu na swój luksusowy charakter oraz łatwość utrzymania w czystości. Nie sprawdzi się jednak w domu, gdzie żyją zwierzęta z powodu widocznych zadrapań oraz w narożnikach z funkcją spania.
  • żakard - to tkanina, którą warto wybrać by podkreślić charakter i styl industrialnego wnętrza. Jest to materiał tkany, imitujący len, ceniony przez klientów za wytrzymałość, odporność na ścieranie oraz swój prosty i jednocześnie dekoracyjny charakter
  • altara - jest tkaniną gładką, przypominającą nubuk lub starą przetartą skórę. Doskonale dopełni design industrialnego wnętrza
  • szenila - może się doskonale sprawdzić u miłośników przytulnego i bardziej miękkiego produktu. Posiada nieregularną, ale aksamitną w dotyku powierzchnię bardzo odporną tarcie

Wybierając narożnik pamiętaj, że dobry producent przygotuje twój idealny mebel a dokładnie jego obicie na zamówienie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA