Stół do małego mieszkania. Jaki wybrać - okrągły, prostokątny czy kwadratowy?

Wiemy, że wybór stołu do małego mieszkania nie jest łatwy. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek. Wybraliśmy też modele, które ładnie i praktycznie zaaranżują niewielkie metraże o różnych stylach. Te stoły są świetne.

Okrągły stół.Okrągły stół. Fot. Shutterstock

Jaki stół do małego mieszkania będzie najlepszy - okrągły, prostokątny, kwadratowy? To zależy przede wszystkim od układu i wielkości aranżowanego pokoju. Kształt i rozmiar stołu warto dobrać do wielkości rodziny oraz ich indywidualnych preferencji. Stół to mebel, z którego korzysta się codziennie, dlatego powinien być praktyczny, ale również stylowy, by pasował do reszty elementów wyposażenia wnętrza. 

Stół do małego salonu - świetny mebel na wydzielenie stref

Stół między kuchnią, a salonem to świetny pomysł. Jeśli masz możliwość takiego rozwiązania, nie zastanawiaj się. Taki układ najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach prostokątnych. Na jednej z krótszych ścian najczęściej planuje się kuchnię, a resztę pomieszczenia przeznacza się na salon, a także jadalnię, którą umieszcza się w centrum pokoju. Do takiego wnętrza proponujemy stylowy i praktyczny stół prostokątny lub owalny. Jego długość powinna być odpowiednio dobrana do szerokości salonu. Masz inny układ salonu z aneksem kuchennym? Prostokątny stół można też ustawić pod oknem lub ścianą, a nie tylko pomiędzy salonem, a kuchnią. 

Stół Malaya Dutchbone wykonany z płyty mdf i forniru z drewna orzechowego.Stół Malaya Dutchbone wykonany z płyty mdf i forniru z drewna orzechowego. Fot. Designtown

Stół do małego mieszkania o kwadratowym układzie? W takim pomieszczeniu dobrze sprawdza się model okrągły, który ma o wiele subtelniejszą formę niż stoły kwadratowe czy prostokątne. W małym, ale nowoczesnym salonie z aneksem kuchennym, może być też doskonałym sposobem na wydzielenie stref w domu. Należy go ustawić tak, by nie przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się po domu. Stół do małego mieszkania warto wybierać pod kątem konstrukcji, najlepiej by była lekka. Wtedy nie przytłoczy wnętrza. W dodatku warto oczywiście zwrócić uwagę na design stołu do małego salonu. W takim nawet najmniejszy detal odgrywa wielką rolę. Stół z cienkim, marmurowym lub drewnianym blatem, także stożkową nogą ze stali, będzie doskonałym wyborem. Optycznie powiększy przestrzeń. 

Stół do małego mieszkania może być rozkładany. Jest dobry dla wszystkich, którzy lubią częstych gości w domu. Natomiast warto tylko pamiętać o potrzebnym na jego rozłożenie miejscu. W innym razie dobrze nie spełni swojej funkcji. Zobacz model Woodyou o średnicy 95 -175 cm, który oferuje polska marka. Można go również kupić w wersji prostokątnej. 

Okrągły stół rozkładany z litego drewna.Okrągły stół rozkładany z litego drewna. Fot. Shutterstock

Kwadratowy stół do małego mieszkania

Największą zaletą stołu kwadratowego jest jego ustawność. Dobrze wygląda pod ścianą czy oknem lub na środku pokoju. Jeśli stół do małego mieszkania ma być naprawdę niewielkich rozmiarów, będzie dobrym wyborem. Świetnie sprawdzają się też modele rozkładane, zwłaszcza w domu, w którym są dzieci.

Pamiętaj! Stół do małego mieszkania warto zawsze wybierać pod kątem indywidualnych preferencji, a także biorąc pod uwagę układ i wielkość pokoju, także ilość dostępnego miejsca. 

Więcej o: