"Sztuka i projektowanie to opowieść". Tych plakatów się nie zapomina

Abstrakcyjne formy, geometrie, natura, dziwactwa, dzieci, biznesmeni, sportowcy - to malują polscy ilustratorzy. Czasem są to zwykłe sytuacje z życia codziennego, jednak przedstawione w niekonwencjonalny sposób, nie dają o sobie zapomnieć. Jedne mają podtekst, intrygują. Inne przekaz, wzbudzają emocje i uczucia, wzruszają, a czasem rozśmieszają. To polskie plakaty, które chętnie powiesilibyśmy w domu.

Polskie plakaty i grafiki są różnorodne, kolorowe, niebanalne. My chętnie ozdobilibyśmy nimi dom, ale przede wszystkim dlatego, że to prace, które nakłaniają do refleksji. To sztuka, którą dzięki nieoczywistemu przekazowi pamięta się na długo. 

Ptak III - kubistyczny plakat Pauliny Adamowskiej

Paulina Adamowska jest absolwentką ASP w Łodzi, laureatką wielu konkursów graficznych, między innymi ArtInPost, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę, jak też uczestniczką licznych targów sztuki oraz wystaw organizowanych na terenie Polski. Pasjonuje ją ilustracja, którą wykorzystuje w różnych dziedzinach projektowania, inspirując się awangardą XX wieku. Tworzy piękne plakaty i dywany, na których można dostrzec mnóstwo geometrycznych kształtów, które kontrastują z nieregularnymi teksturami. Z jej kolorowego dorobku wybraliśmy ilustrację Ptak III - widać na niej nie tylko kompozycję barwnych figur geometrycznych, jest w niej coś nieoczywistego i inspirującego. W dodatku autorka świetnie dobrała i połączyła ze sobą kolory, które pasują do wnętrza retro, nowoczesnego, jak też art déco. Plakaty drukowane są na papierze ekologicznym Crush Corn 250g, z dodatkiem pozostałości z kukurydzy. 

"Od kwietnia do kwietnia nie całuj" - akrylowa ilustracja Joanny Ambroz

Tę pracę chętnie powiesilibyśmy w domu. Palce znajdujące się wewnątrz ciała człowieka, skierowane w dwie strony, wskazują na jakąś sytuację bez wyjścia, sprzeczność, niemoc, rozdarcie. Co dokładnie miała na myśli jej autorka - Joanny Ambroz? Artystka ukończyła projektowanie graficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i dziś spełnia się zawodowo. 

Dla mnie sztuka i projektowanie to opowieść. Lubię, kiedy coś ma drugie, trzecie i czwarte dno. Bycie ładnym i nieświadomym to za mało – w mojej głowie zawsze pada pytanie "Dlaczego?". Projekty bez historii są konsumpcyjnym produktem, wypuszczonym, opłaconym i za chwilę zapomnianym

- wyjaśnia artystka. 

Plakat inspirowany „Lśnieniem" Stanleya Kubricka od Bartosza Kosowskiego

Plakat został wykonany dla Bottleneck Gallery w Nowym Jorku, na licencji Warner Bros Entertainment Inc. Można go nabyć w różnych wersjach kolorystycznych - żółta jest hołdem dla oryginalnego plakatu "Lśnienia" Saula Bassa. Jej autor Bartosz Kosowski to artysta z Łodzi, z dużym dorobkiem. Jego ilustracje zostały nagrodzone przez European Design Awards, American Illustration i Associazione Culturale Good Design. Zostały również opublikowane przez wydawnictwo Taschen w „Illustration Now! Vol.4", gdzie przedstawiono inspirujące prace 150 ilustratorów z 30 krajów świata. Pokazano je także w czasopiśmie Lürzer Archive, w wydaniu "200 Best Illustrators Worldwide 2011/2012". 

Polskie plakaty przedstawiające najpiękniejsze zakątki Polski od A. W. Więckiewicza

Wszystkie grafiki drukowane są na wysokiej jakości papierze matowym o gramaturze 200g. Idealne dla miłośników Bałtyku, nadmorskich miast, pięknych i ciekawych miejsc Polski. Kolory tych plakatów ożywią każde wnętrze.

Chałupy zna chyba każdy fan kite'a i windsurfingu, choć przyciągają również wielu innych turystów. Tu życie płynie lekko i aktywnie. Dlatego jeśli jesteś fanem Helu, postaw na plakat, który przywoła wakacyjne wspomnienia znad morza. 

Warszawa da się lubić! Najlepiej to wiedzą jej mieszkańcy. W stolicy nie brakuje pięknych i kultowych miejsc, na przykład przystanek Warszawa Powiśle to jeden z najciekawszych budynków powojennej Warszawy. Mieści się na trasie warszawskiej linii średnicowej, którą zaprojektowali Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Dziś Powiśle ponownie tętni życiem, dzielnica jest jedną z najlepiej rozwijających się w Warszawie. Pełno tu niezależnych galerii i sklepów w stylu retro, które przywołują klimat dawnych lat. W dawnym budynku kas, który istnieje na liście rejestru zabytków, mieści się popularna klubokawiarnia, której udało się odrestaurować neon z nazwą stacji.

A gdyby tak uciec w Bieszczady albo Tatry! Piękne widoki nie tylko o zachodzie słońca, górskie szczyty, złote łany zbóż - takie są Bieszczady i Tatry. Mamy plakaty drukowane na wysokiej jakości papierze, dzięki którym będziesz je mieć we własnym domu.

Mazury są magiczne. Tu liczy się slow life, a nie szybka kariera. Wieczory na pomoście z koncertem rechoczących żab i cykających świerszczy, a poranki z ptasią melodią. Jak mówi autor plakatów A.W. Więckiewicz: - Wsiadając do tej małej drewnianej łódki, ważne są jedynie wiosła, stary kapelusz i wysłużone wędki. 

Youtego Studio - nie tylko plakaty, ale zawsze natura

Hanna Tricoire, ilustratorka z Wrocławia, która postawiła na własne studio projektowe Yutego, tworzy nie tylko ilustracje, ale ceramikę. Jej sztuka ukazuje w nieco zabawny sposób nieidealne sylwetki osób, często podczas wykonywania codziennych czynności. Są też motywy zwierzęce, roślinne, czasem abstrakcyjne. Ilustracja akwarelowa "Matka natura" najbardziej wpadła nam w oko. 

Portrety sportsmenek i dziwacznych ludzi, czasem zwykłe życie, ale z dawką humoru Agaty Stachowiak

- Lubię patrzeć z uwagą na zwykłe rzeczy - mówi Agata Stachowiak, ilustratorka i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pracy inspiruje ją codzienne życie. Rysuje portrety sportsmenek, dziwactwa, absurdalne sytuacje, ale często z dawką humoru. Za pomocą rysunku digitalowego przedstawia je między innymi na plakatach drukowanych na papierze pigmentowym. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.