Jak urządzić małą sypialnię?

Jak urządzić małą sypialnię w bloku, by korzystać z niej komfortowo? Łóżko, chociaż jest tu najważniejsze, nie może być traktowane jako jedyny mebel. Musi się tu znaleźć przynajmniej stolik nocny, z którego w razie czego będziemy mogli skorzystać, ale też miejsce do przechowywania - często takie funkcje daje nam solidna komoda.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. shutterstock

Aranżacja małej sypialni w bloku - duże wyzwanie

Dlaczego mała sypialnia jest typem wnętrza trudnym do aranżacji? Przede wszystkim kłopoty związane są w jej przypadku z potrzebą zachowania pełnej funkcjonalności. Trzeba ją urządzić tak, by zmieściło się w niej solidne łóżko dla dwojga z dobrym dojściem do niego. To oczywiście nie koniec i w kolejce czekają pozostałe meble - jak poradzić sobie w niedużej sypialni? Mała powierzchnia z pewnością może sprzyjać kameralnemu wrażeniu. Niezależnie od stylu, przestrzeń musi być mądrze przemyślana. Od czego zacząć?

Łóżko w małych sypialniach

Najlepiej zastanowić się najpierw nad umieszczeniem w pokoju odpowiedniego łóżka. Możesz wybierać spośród różnych modeli - wiele z nich znajdziesz w Internecie już po kilku kliknięciach. Wyposażając swoje mieszkanie, zacznij jednak od istotnych wymiarów łóżka. Najlepiej, by miało 160, a nawet 180 cm szerokości. Owszem, istnieją również modele 140 cm, ale nie poleca się ich jeśli pomieszczenie nie jest naprawdę wąskie. Funkcjonalna sypialnia to przecież taka, gdzie z powodzeniem można poddawać się relaksowi i regeneracji sił podczas snu. Stąd należy optować za rozwiązaniem w postaci wyboru szerszego łóżka. Pamiętaj jednak, że pomimo docenienia jego użytkowych funkcji, musi ono prezentować się w małej sypialni w bloku estetycznie. Warto więc wziąć pod uwagę raczej model z niskim zagłówkiem. Jakie jeszcze pomysły mogą być w tym przypadku pomocne? Przede wszystkim sprawdzą się dekoracje w postaci dużej ilości poduszek. Pokój będzie wyglądał przytulnie, optycznie jego proporcje poprawią się.

Jeśli chcemy we wnętrzu zaoszczędzić nieco miejsca, to zastanówmy się nad modelem ze schowkiem na pościel. Alternatywą będzie zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem na przechowywanie drobiazgów. Możesz do tego wykorzystać półki, ale także zakupić mieszczące się tutaj kosze.

Miejsca do przechowywania

O co zadbać poza łóżkiem? Funkcjonalne urządzenie małej sypialni w bloku wymaga pozostawienia w takim wnętrzu dość dużej ilości przestrzeni do przechowywania. Nawet drobne rzeczy, choćby bielizna, wymagają porządku. By go zapewnić, potrzeba zaś nieco więcej miejsca. Stąd do większego pomieszczenia wstawia się niekiedy dość obszerną szafę - często spełnia ono również rolę garderoby. Przy wyborze mebli, nie może więc zabraknąć pojemnej komody. Czasami można też skorzystać z ciekawego połączenia, jakie tworzą szafki nocne z wygodnym blatem, z którego możemy korzystać tak, jak ze stolika nocnego.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden temat: sypialnie o naprawdę małym metrażu trzeba urządzać w ten sposób, by powierzchnię podłogi jak najmniej zastawiać meblami. Stąd najlepiej sprawdzą się tu szafy dość wysokie, ale za to węższe. Miejsce na ścianie, którego zajmą więcej, nie jest tak cenne, jak mocno ograniczony obszar podłogi.

Inne ważne meble i akcesoria

Sypialnia dla singlaSypialnia dla singla fot. shutterstock

O ile dużą sypialnię wyposaża się niekiedy w przydatne biurko do pracy, to małe wnętrze niekoniecznie jest dobrym miejscem dla realizacji takich pomysłów. Popularne rozwiązania zakładają wprowadzenie tu wygodnego lustra, na co jest więcej szans - łatwiej bowiem zagospodarować ściany, niż podłogę. Aranżację, jeśli chodzi o meble do sypialni, dopełnia biurko lub stolik nocny. Umieścimy na nim kubek z herbatą, czytaną przed snem książkę lub telefon - chociaż na sprzęt elektroniczny nie powinno być miejsca w tej części domu. Przyda się oczywiście dobre oświetlenie - w przypadku wnętrz o małym metrażu warto jednak zrezygnować z okazałych lamp stojących na podłodze pokoju. W takiej sypialni lepiej sprawdzą się kameralne sprzęty.

Dla wielu osób ważne są też takie akcesoria, jak choćby dywan czy zasłony. Niezależnie od tego, czy sypialnia jest obszerna, czy też nie, miło jest postawić stopę na miękkim materiale zamiast na zimnej podłodze. Dzięki zasłonom zwiększamy jej funkcjonalność. Możemy zasłonić okna sypialni podczas popołudniowej drzemki, ale też wprowadzić do jej wnętrza światło o poranku.

Styl urządzenia małej sypialni

Jak powinna wyglądać mała sypialnia w bloku? Wnętrze musi nie tylko gwarantować przestrzeń do snu i relaksu, posiadać schowki na pościel i drobiazgi, czy być wyposażone w lustro, w którym przejrzymy się przed wyjściem. Musi także nam się podobać, żeby komfort przebywania w nim był pełny. Nie ma oczywiście zgody odnośnie konkretnego stylu, który warto tu wprowadzić. Masz co do tego pełną swobodę - warto jednak czerpać inspiracje z polecanych i modnych aranżacji. Ich zdjęcia bez problemu znaleźć można w Internecie.

Warto zadbać zwłaszcza o wystrój ściany za wezgłowiem łóżka. Często umieszcza się tu ozdobny kamień lub cegłę, korzysta z fototapety lub estetycznych paneli. Jakie kolory powinny dominować w miejscu takim, jak mała sypialnia? Przede wszystkim jasne - warto zachować biały sufit. Dobrym wyborem będzie też szafa z przesuwnymi lustrzanymi drzwiami. Pozwoli to optycznie powiększyć małą przestrzeń. W niewielkiej sypialni należy też unikać wielu barw jednocześnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA