Szezlong - modny mebel wypoczynkowy. Jaki jest i gdzie się sprawdzi?

Szezlong - mebel kojarzony kiedyś jedynie z zamożnymi Francuzami, dziś ogólnie dostępny, choć nadal uważany za nietuzinkowy. Idealnie sprawdzi się do wypoczynku, popularnością cieszy się szezlong z funkcją spania. Jak wygląda i w jakich wnętrzach sprawdzi się szezlong? Podpowiadamy!

Szezlong - co to za mebel?

Komfortowy wypoczynek to podstawa po ciężkim dniu pełnym obowiązków domowych i zawodowych. Do pełnego relaksu niezbędne będzie odpowiednie miejsce, a tym samym wygodny mebel. Świetnie sprawdzi się duży fotel, ale jeszcze lepszym wyborem będzie szezlong. Co to za mebel? Szezlong to mebel przypominający leżankę, kiedyś szalenie popularny, następnie odszedł do lamusa, by teraz triumfalnie powrócić do łask. W każdym sklepie meblowym znaleźć można model warty uwagi. Rodowód mebla o nazwie szezlong sięga siedemnastego wieku, kojarzony jest z arystokracją, angielskimi i francuskimi salonami, dlatego cieszy się tak dobrą sławą, jest wyznacznikiem dobrego gustu, stylu, luksusu i elegancji. Dawne modele wyróżniały się dekoracyjnymi zdobieniami, dekorami, obiciem z aksamitu.

Na pierwszy rzut oka szezlong kojarzony jest z leżanką w gabinecie terapeuty lub psychologa, a także seansami hipnozy. Jak wygląda szezlong? To inaczej długie krzesło. Wygląda jak wąska kanapa z przedłużeniem lub wydłużony fotel, nie da się pomylić go z innym meblem. To mebel stworzony do wypoczynku, stworzony do relaksu w pozycji półsiedzącej. Charakterystyczny kształt umożliwia wyciągnięcie wyprostowanych nóg przed siebie i wygodne oparcie. Szezlong będzie idealnym meblem do słuchania muzyki, oglądania telewizji czy czytania książek. W sklepach dostępne są zarówno szezlongi przypominające pierwotne modele, czyli z bogatymi zdobieniami, jak również klasyczne i minimalistyczne modele.

SzezlongSzezlong Fot. empikdom

Szezlong - z jakiego materiału?

Jeśli zastanawiasz się z jakiego materiału szezlong sprawdzi się najlepiej, przychodzimy z pomocą. W sklepach znajdziemy modele obite odporną na ścieranie skórą, bawełnianym welurem lub materiałem velvetowym z warstwą ochronną.

Najłatwiejsze do utrzymania w czystości będą szezlongi ze skóry lub z eko skóry. Z materiału w prosty sposób za pomocą ściereczki można usunąć pyłki i kurz. Jaka jest różnica między tymi materiałami? Skóra jest elegancka, wytrzymała, przepuszcza powietrze, jest dobrym wyborem dla alergików i łatwo usunąć z niej zabrudzenia, jednak naciąga się i by zachować swój piękny wygląd wymaga regularnej konserwacji i natłuszczania. Uciążliwe może być klejenie się do ciała podczas upalnych dni. Szezlongi z eko skóry do złudzenia przypominają modele skórzane, są tańszym odpowiednikiem, nie naciągają się, jednak są mniej wytrzymałe i wymaga poddawania konserwacji.

Dobrym wyborem są szezlongi wykonane z bawełnianego weluru i velvetu. To materiały miękkie, eleganckie, z krótkim meszkiem, które zachwycają pięknym wyglądem. Szezlong obity takim materiałem doda wnętrzu szyku, elegancji, będzie przyjemny w dotyku, nigdy nie będzie chłodny i zdecydowanie wpisuje się we wnętrzarskie trendy. Przed zakupem warto sprawdzić zalecenia producenta mebla dotyczące prania.

Szezlong z wiklinym będzie lekki, wygodny i dekoracyjny. Dostępny jest w jasnym lub ciemnym kolorze. Kolor szezlonga z wikliny uzależniony jest od wieku rośliny, z jakiej został stworzony. Warto jednak pamiętać, że nie będzie zbyt trwały, tak samo jak szezlong z rattanu, nie lubi wysokich temperatur, które powoduje blednięcie i kruszenie się materiału, a także wilgoci.

Szezlong z technorattanu jest lekki, o naturalnym wyglądzie, jednak bardziej trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych niż modele z wikliny i rattanu. Szezlongi z technorattanu kupić można w kolorze czerni, beżu, bieli lub cappucino.

SzezlongSzezlong Fot. empikdom

Gdzie pasuje szezlong?

Wybór szezlongów w sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych jest szeroki, dzięki czemu bez żadnego problemu dopasujesz mebel do własnej aranżacji. Przed zakupem warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Dostępne są modele z bogatymi rzeźbieniami, dzięki czemu przypominają pierwotne modele szezlongów, są pełne przepychu, luksusu i elegancji. Taki model mebla z całą pewnością stanie się najmocniejszym akcentem aranżacji całego pomieszczenia i nie sposób będzie go nie zauważyć lub przejść obok niego obojętnie. Znajdziemy także modele minimalistyczne, które będą doskonałym wyborem do wnętrz nowoczesnych, gdzie mebel ma stać się częścią całości, niekoniecznie odznaczać się stylem. Dobrym pomysłem jest dobranie szezlonga w taki sposób, by stał się on dopełnieniem sofy czy narożnika w salonie.

Szezlong sprawdzi się także w sypialni. Na pewno w niejednym domu w sypialni znajduje się krzesło, na którym odkładamy ubrania czy szlafrok przed snem. Lepiej sprawdzi się szezlong, który posłuży jako miejsce do odkładania takich przedmiotów, ale też będzie idealnym miejscem do relaksu przed snem z regenerującą maseczką na twarzy lub kubkiem gorącej herbaty czy kakao. Mebel szezlong będzie dobrym wyborem także do domowego gabinetu.

Szezlong - dostępne modele

W sklepach dostępne są różne szezlongi. Największą popularnością cieszy się szezlong do czytania książek lub szezlong z funkcją spania. Jeśli w ciągu dnia lubisz ucinać sobie regenerujące drzemki, jest to mebel stworzony dla ciebie. Wygodna półleżąca pozycja pozwoli na krótki sen i nabranie sił. Na uwagę zasługuje szezlong z pojemnikiem na pościel - to dobry wybór i zawsze dodatkowe miejsce do przechowywania domowych tekstyliów, a miejsca na takie rzeczy nigdy nie jest dość.

Uwielbiasz masaż? Pomyśl o zakupie szezlongu z funkcją masażu. To mebel, który wyposażony jest w funkcję ogrzewania oraz pilot do zdalnego sterowania. Szezlong z masażem pozwoli na masaż szyi, karku lub pleców, ma działanie rozluźniające, eliminujące napięcia i efekty stresów, a także wzmocni krążenie. Jeśli mebel ma służyć wszystkim domownikom, najlepszym wyborem będzie szezlong z regulowanym oparciem, który umożliwi dopasowanie wysokości oparcia do każdego użytkownika.

SzezlongSzezlong Fot. designtown

Więcej o:
Copyright © Agora SA