Zestawy mebli ogrodowych na balkon i taras

Komplet mebli ogrodowych to akcesoria, które warto wybierać dla wygody naszego wypoczynku. Jeśli więc posiada się już ładnie urządzony balkon lub taras, to warto zainwestować w zestaw ogrodowy. Umili on wypoczynek na świeżym powietrzu. Czym, się kierować, żeby meblu posłużyły dłużej, niż na jeden sezon? Oto kilka uwag, które warto wziąć pod uwagę.

Zestaw ogrodowy na taras lub balkon: co powinien zawierać?

Co powinny zawierać zestawy wypoczynkowe na taras, balkon lub do kącika w ogrodzie? Przede wszystkim wybierając je musimy uwzględnić to, ile miejsca posiadamy. Dostępne są popularne meble balkonowe i meble tarasowe dla 6 osób, ale też większe z przeznaczeniem dla 8 osób. Oczywiście tam, gdzie przestrzeń jest szczególnie mała, można zmieścić się także komplet zawierający stół i dwa lub trzy krzesła czy fotele.

Zanim odwiedzimy sklep stacjonarny lub internetowy, powinniśmy przyjrzeć się temu, co zawierają typowe zestawy ogrodowe. Taki komplet mebli składa się najczęściej ze:

  • stołu ogrodowego
  • ławek, krzeseł lub foteli
  • sofy ogrodowej
  • leżaków ogrodowych

Oczywiście zawartość zestawu może być różna. Często możesz wybrać też taki, gdzie w komplecie znajdą się poduszki lub pasujące do niego pledy. Wygodne komplety mogą być zupełnie nowoczesne, ale też bazować na stylu industrialnym lub rustykalnym.

Meble ogrodowe z technorattanu.Meble ogrodowe z technorattanu. Fot. Shutterstock

Zestaw mebli ogrodowych i jego ekspozycja

Wybierając takie meble, bierzemy zwykle pod uwagę tworzywo i ilość elementów w zestawie. Ważna jest też ilość miejsc, które dzięki temu uzyskamy dla siebie i naszych gości. Warto jednak także odpowiednio zaaranżować miejsce, w którym takie komplety mebli się znajdą. Taras lub balkon powinny być stylowo wykończone, oświetlone, ozdobione w miarę możliwości zielenią. Możemy do tego wykorzystać rustykalne, industrialne lub zupełnie futurystyczne donice, które powinny korespondować ze stylem, w jakim wykonano meble na taras.

Meble ogrodowe - najważniejsze rodzaje

Zestaw mebli charakteryzuje również materiał, z którego je wykonano. Krzesła ogrodowe i pozostałe elementy wyposażenia mogą przez to bardzo różnić się nie tylko wyglądem, ale i innymi parametrami. Chodzi przede wszystkim o cenę, ale także odporność na warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, promienie UV). Oferta, którą posiada niemal każdy sklep z działem dom i ogród, pełna jest zestawów meblowych wykonanych z materiałów takich, jak drewno, rattan, technorattan, plastik czy metal.

Meble ogrodowe drewniane

Materiał wciąż bardzo powszechny, zawsze elegancki i uniwersalny. Meble wykonane z drewna, o ile zrobiły je osoby znające się na rzeczy, mogą posłużyć nam bardzo długo. Należy jednak zadbać o ich sezonowe przechowywanie i impregnację. Taki zestaw wypoczynkowy niekiedy wyposaża się w dodatkowe poduszki.

meble ogrodowemeble ogrodowe Shutterstock

Zestaw ogrodowy z rattanu

Bardzo stylowe meble do ogrodu, na balkon i taras. Nadają się do bardzo reprezentacyjnych miejsc, świetnie pasując do stylu boho. Niestety, tworzywo do jego wykonania pochodzi z palmy rotang - egzotyczny charakter tej plecionki sprawia, że nawet zestaw, gdzie liczba miejsc nie będzie zbyt wielka, może nas słono kosztować. Materiał jest również delikatny - nie może być wystawiony zwłaszcza na działanie niskich temperatur. Stąd coraz częściej wybiera się tańsze i wytrzymalsze meble z technoratanu.

Technorattan

Meble z technorattanu przypominają naturalne. Wykonuje się je jednak z tworzywa sztucznego, które jest odporne, nie wymaga zbyt wielu zabiegów przy czyszczeniu i jest znacznie tańsze. Technorattanowe meble występują w kilku kolorach i nie wpływa na nie niszcząco promieniowanie UV. Oprócz foteli i krzeseł spotyka się też wygodne sofy z technorattanu. Trzeba dokupić do nich poduszki.

Meble do ogrodu z plastiku

Zestawy ogrodowe z plastiku tracą na popularności. Tańsze, niż meble technorattanowe, ale mniej estetyczne. Wykonane z tworzyw sztucznych, nie zaliczają się do produktów ekologicznych.

Metalowe meble ogrodowe

Materiał, z którego się je wykonuje, to najczęściej lekkie i wytrzymałe aluminium. Na tarasie takie meble prezentują się znacznie lepiej, niż plastikowe. Często ich wygląd jest fantazyjny i designerski. Są przy tym dość trwałe. Aluminium świetnie pasuje np. do stylu industrialnego.

Przechowywanie mebli ogrodowych

Kupując meble ogrodowe w zestawie, pamiętajmy o ich sezonowaniu zgodnie z wymaganiami materiału, z którego je wykonano. Te zaś są różne: o ile meble z technorattanu lub aluminium możesz przechowywać bez większej dbałości, to już drewniane trzeba schować pod dach. Wykonane z rattanu zaś powinno się zabierać w miejsca, gdzie nie będą im zagrażać niskie temperatury.

Zestawy mebli ogrodowych i ich konserwacja

Zwłaszcza wtedy, gdy nabędziemy w zestawie meble drewniane, powinniśmy dobrze zadbać o ich impregnację. Pozwoli ona ochronić cenny materiał przed działaniem szkodników i czynników atmosferycznych. To zaś znacząco wydłuży czas ich użytkowania - mogą nam posłużyć przez całe lata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.