Jak urządzić kuchnię? Sposoby na jej umeblowanie

Jak powinny wyglądać nowoczesne kuchnie? O czym pamiętać przy ich urządzaniu? W zasadzie każdy ma prawo do wyboru takiego projektu, który najlepiej będzie pasował do jego preferencji i potrzeb. Warto jednak znać pewne rady, które ułatwiają aranżację tej ważnej przestrzeni. Oto kilka pomysłów, o których warto pamiętać.

Salon z kuchnią.Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Dobrze urządzona kuchnia, czyli jaka?

Przede wszystkim taki projekt musi być właściwie dopasowany do naszych potrzeb. Najczęściej wybór aranżacji jest też powodowany osobistymi sympatiami inwestora. Planując tę przestrzeń, uwzględniamy również budżet, który możemy wykorzystać.

Kuchnie nowoczesne - ładne i funkcjonalne

Kuchnie nowoczesne powinny być jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Aspekt praktyczny jest niezwykle istotny. Nie jest przypadkiem, że triumfy święcą obecnie stylizacje takie, jak minimalizm i styl skandynawski. Wybierz więc aranżacje, które pozwolą ci cieszyć się kuchnią zarówno estetycznie, jak i podczas codziennego użytkowania. Możliwości jest wiele, inspiracje dla urządzenia tego pomieszczenia można zaś czerpać z katalogów lub podejrzeć ciekawy projekt w Internecie. Nie zabraknie tutaj zdjęć, które mogą pobudzić naszą wyobraźnię do eksperymentów. Nade wszystko trzeba jednak możliwie najlepiej wykorzystać pomieszczenie, którym dysponujemy.

Nowoczesne kuchnie otwarte na salon

Kuchnia nowoczesna, czyli jaka? Posiadacze niewielkiego pomieszczenia w bloku tęsknią często do większych przestrzeni, w których mogliby oddawać się ulubionemu zajęciu w postaci gotowania. Synonimem nowoczesnych rozwiązań bywa w opinii wielu osób kuchnia otwarta na salon. Czy jest tak w rzeczywistości? ''Open space'' zdecydowanie posiada swoje zalety. Wybierz to rozwiązanie, gdy chcesz stworzyć korzystne wrażenie optyczne lub zaaranżować przestrzeń w efektownym stylu. Niekiedy galeria przedstawiająca takie realizacje potrafi prawdziwie zachwycić! Takie projekty cenione są z uwagi na to, że wnętrze staje się bardziej otwarte na kontakty towarzyskie, sprzyja nie tylko szybkiemu przygotowaniu posiłków, ale i rozmowom z rodziną i gośćmi w tym samym czasie. Dla kogo kuchnia z salonem będzie złym rozwiązaniem? Takie popularne wnętrza sprzyjają rozchodzącym się po całym mieszkaniu zapachom i dźwiękom wykorzystywanych urządzeń, wykonywanie kuchennych prac zawsze odbywa się na oczach innych.

Kuchnie nowoczesne - jaki kształt wybrać?

Popularne nowoczesne sposoby aranżacji kuchni muszą uwzględniać funkcjonalność - temu wymogowi poddane są też meble kuchenne i sposób ich ustawienia. Musi się tu znaleźć miejsce dla kuchennych stref:

  • zapasów
  • przechowywania
  • przygotowania
  • zmywania
  • gotowania

Oprócz szafek musimy tu pomieścić sprzęt AGD, znaleźć miejsce na blat i inne sprzęty. Wszystko powinno być ustawione tak, by przygotowywanie posiłków było łatwe i pozwoliło zaoszczędzić nieco czasu, który traci się na bezsensownej krzątaninie wtedy, gdy kuchenny porządek został niewłaściwie określony. Wśród podpowiedzi, które warto tu rozważyć, najczęściej znajdziesz następujące ustawienia:

  • kuchnia w kształcie litery U - w takiej koncepcji szafki ustawione są dookoła pomieszczenia. Takie rozstawienie mebli wymaga dużej kuchni, bo optycznie zmniejsza rozmiar wnętrz. By zminimalizować ten efekt, warto postawić na połyskliwe wykończenie frontów. Co otrzymujemy w zamian? Duża ilość szafek to więcej miejsca do przechowywania i możliwość stworzenia wygodnej przestrzeni do pracy. Cenne w domu, gdzie nie ma dość dużej spiżarni
  • kuchnie w kształcie litery L - szafki ustawione w takim porządku to popularne rozwiązanie, które pozwoli właściwie urządzić zarówno zamknięte pomieszczenie, jak i nowoczesne otwarte przestrzenie kuchenne
  • zabudowy kuchenne z wyspą - modne rozwiązanie, które daje dodatkowe i łatwo dostępne miejsce pracy z blatem. Najpopularniejsze w nowych, ale przestrzennych kuchniach. Prawdziwe ''serce'' domu
  • jednorzędowa zabudowa kuchni - takie ustawienie mebli i sprzętów spotyka się zwłaszcza w przypadku najbardziej ciasnych pomieszczeń w bloku. W takiej kuchni trudno o stosowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań

Meble kuchenne - jakie wybrać?

Kuchnia w bieli.Kuchnia w bieli. Fot. Shutterstock

Meble kuchenne - na wymiar czy gotowe?

Nowoczesne wyposażenie kuchni to także same meble. Wybrać gotowe zestawy czy zainwestować w produkty robione na wymiar? Pierwsza opcja jest tańsza i z powodzeniem zastosujemy ją wtedy, gdy nasze kuchnie są przestronne. Meble wykonane na zamówienie to prawdziwy skarb wtedy, gdy zależy nam na każdym centymetrze. W praktyce nie da się tutaj zejść z ceną poniżej oferty mebli modułowych, które znajdują się w sklepach.

Sprytne rozwiązania w nowoczesnych kuchniach - ważne przy wyborze mebli kuchennych

Z pomocą w małych przestrzeniach przyjdą nam kosze cargo, opuszczane blaty i inne udogodnienia. Myśląc o różnych aspektach urządzenia kuchni, warto wspomnieć o właściwej nawierzchni na podłogę i okładzinie ponad blatem roboczym. Można spędzić długie godziny na przeglądaniu galerii z oferowanymi rozwiązaniami i materiałami, ale i tak najczęściej docenia się tu zalety płytek ceramicznych, na których można oprzeć wykończenie kuchni. To dobre rozwiązanie także do nowoczesnych przestrzeni.

Kuchnia nowoczesna: kolory ścian i styl wnętrza

Meble kuchenne i kolor ścian muszą współgrać. Jaki styl wprowadzić do nowoczesnych kuchni? Jakie opcje wchodzą w grę?

W jakim stylu urządzić kuchnię?

Przede wszystkim paleta kolorów na ściany jeśli chodzi o zmywalne farby do kuchni jest niebywale bogata. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość skanowania podobających się nam barw i takiego mieszania kolorów, by stworzyć odpowiadającą nam barwę. Wybór stylu do kuchni także jest indywidualny: możemy rozważyć stylizacje od angielskiej i rustykalnej, przez glamour, aż po industrialną, skandynawską czy minimalistyczną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.