Najlepszy nawilżacz powietrza - jak wybrać odpowiedni model?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu jest ważna dla naszego zdrowia. Zbyt suche powietrze powoduje kaszel i pogarszającą się odporność. Minimalna wilgotność powinna wynosić około 30%. Jeśli jest ona mniejsza, warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza? Postanowiliśmy sprawdzić.

Nawilżacz powietrza - jak działa?

Na rynku znajdziemy różne modele nawilżaczy powietrza. Wszystkie jednak działają na podobnej zasady. Mają na celu przede wszystkim parowanie wody. Nawilżacz powietrza wbudowany ma wentylator, którego zadaniem jest zasysanie suchego powietrza, następnie przepuszczanie go przez specjalną matę i oddanie go z powrotem do otoczenia w nowej, lepszej formie. Na uwagę zasługują modele nawilżaczy, które wypuszczają cząsteczki wody tworzące lekką mgłę wodną.

Nie ulega wątpliwości, że nawilżacz powietrza jest w stanie skutecznie i szybko zwiększyć poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, szczególnie podczas sezonu grzewczego, kiedy powietrze w mieszkaniu staje się bardzo suche.

Jak bezpiecznie używać nawilżacza powietrza? Najlepiej jest korzystać wyłącznie z wody destylowanej, która zapewni zdrowe nawilżenie. Absolutnie nie dodajemy do wody substancji zapachowych i olejków eterycznych!

Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza Fot. empik

Nawilżacz powietrza do pokoju - czy jest potrzebny?

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu jest niebagatelny dla naszego zdrowia, zupełnie tak samo jak oczyszczanie tego powietrza. Nawilżanie jest szczególnie ważne podczas sezonu grzewczego, który nieubłagalnie się zbliża, a to sprytne urządzenie jest prostym sposobem na poprawę jakości stanu powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 30-50%, warto dodać, że w ogrzewanym pomieszczeniu spada ona nawet do 10%.

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu jest uciążliwe dla naszego organizmu. W jaki sposób? Przede wszystkim utrudnia oddychanie, powoduje ciągłe uczucie wyschniętego gardła, słabe samopoczucie, spierzchnięte usta, suche, łzawiące oczy, łuszczącą się skórę. Zły stan powietrza nie jest bez znaczenia dla zwierząt i roślin, które z nami mieszkają - u zwierząt powoduje wypadnie sierści, a u domowych roślin usychanie i opadanie liści.

Ocena poziomu nawilżenia powietrza w mieszkaniu nie jest możliwa gołym okiem, dlatego zakup nawilżacza powietrza do pokoju wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, które pozwoli zadbać o zdrowie domowników, czworonogów i roślin. Warto dodać, że nawilżacz powietrza przyda się w domu nie tylko podczas sezonu grzewczego. Powinni go mieć wszyscy, którym zdarzają się problemy z oddychaniem, astmatycy, alergicy oraz osoby przeziębione. Uruchomiony nawilżacz jest w stanie zredukować ilość wirusów unoszących się w mieszkaniu i poprawić samopoczucie domowników.

Dobry nawilżacz powietrza - jakie cechy powinien mieć?

Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić ranking nawilżaczy powietrza, by wybrać najlepszy model. Należy mieć na uwadze, jakie cechy powinno mieć urządzenie, by zapewnić nam zdrowie i komfort podczas użytkowania.

Sprawdź w sklepie, doczytaj w opisie dołączonym do produktu lub dopytaj sprzedawcy czy urządzenie na pewno ma wbudowany higrostat, czyli czujnik wilgotności - urządzenie wyłączy się, gdy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu osiągnie odpowiednią wartość. Bardzo ważne jest, by posiadał filtr HEPA, który oczyści powietrze z pyłków i kurzu lub filtr węglowy, który zlikwiduje nieprzyjemny zapach unoszący się w powietrzu. Przydatną funkcją jest jonizacja oraz nocny tryb pracy. Warto także zwrócić uwagę na nowoczesny design urządzenia. W niedużych pomieszczeniach wystarczający będzie mały nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza - jaki wybrać? Na te modele warto zwrócić uwagę

Jaki najlepszy nawilżacz powietrza wybrać? Wyróżniamy 3 modele warte uwagi. Nawilżacz parowy podgrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku urządzenia, tworzy parę wodą i rozpyla ją w pomieszczeniu. Model ten pobiera sporo energii elektrycznej. Urządzenie nie ma funkcji automatycznego kontrolowania poziomu wilgotności powietrza. Para wydobywająca się z nawilżacza jest bardzo gorąca, trzeba więc zachować szczególną ostrożność. Jednak ten model urządzenia sprawdzi się także jako inhalator. Nawilżacz parowy jest bardzo wydajny. Pod wpływem gorącej temperatury wszystkie bakterie zostają unicestwione.

Kolejnym modelem jest nawilżacz ultradźwiękowy, to najlepszy nawilżacz powietrza do sypialni. Wykorzystuje on działanie ultradźwięków, które wywołują drgania powodujące rozbijanie cząsteczek wody i wytwarzanie mgiełki. Większość modeli tego typu samoistnie włącza się, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Model ultradźwiękowy działa praktycznie bezgłośnie, ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć dźwięku o tej częstotliwości. Jednak mogą one niestety być nieprzyjemne dla naszych czworonogów. Nawilżacz ultradźwiękowy jest bardzo wydajny, precyzyjny i i pobiera mało energii elektrycznej. Urządzenie nie oczyszcza powietrza, powstała mgiełka może osiadać na meblach i podłodze. Po osiągnięciu ustawionego poziomu wilgotności nawilżacz automatycznie się wyłącza. Koniecznością jest pamiętanie o wymianach filtra.

Warto wspomnieć także o nawilżaczu ewaporacyjnym, który odparowuje wodę ze specjalnego wkładu nawilżającego. Wentylator wciąga suche powietrze i przepuszcza je przez zwilżoną matę ewaporacyjną. W ten sposób nawilżane i przy okazji częściowo oczyszczane z zanieczyszczeń, które osadzają się na macie. Wypuszczona para wodna jest niewidoczna. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny urządzenie jest zdecydowanie najzdrowsze, energooszczędne, koszty użytkowania są bardzo niskie. 

Nawilżacz powietrza w kształcie żarówki
Nawilżacz powietrza w kształcie żarówki Fot. empik