Za mała kuchnia? Mamy rozwiązania idealne! 3 sposoby na to jak optycznie powiększyć kuchnię

Twoja kuchnia w bloku jest niewielka? Masz dość wrażenia, że przestrzeń jest przytłaczająca i ciasna? Podczas remontu chciałbyś postawić na rozwiązania, dzięki którym optycznie powiększysz kuchnię? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie 3 sposoby na sprytne zaaranżowanie małej przestrzeni. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę, by nieduża kuchnia w bloku stała się przestronniejsza i ładniejsza.

1) Dobre oświetlenie to postawa, by optycznie powiększyć małą kuchnię

Każde niewielkie pomieszczenie powinno stawiać na jedno, najważniejsze rozwiązanie — dobre oświetlenie. Światło sprawia, że mała kuchnia się rozrasta. Niewielkie pomieszczenie w bloku, dzięki dobremu oświetleniu, optycznie powiększy się i wyda się przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości.

W małej kuchni dobrze rozdysponuj światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Nigdy nie zastawiaj okna meblami, staraj się również nie umieszczać pod oknem zbyt masywnych elementów. Zdecydowanie podaruj sobie zakładanie ciężkich zasłon i długich firan. Postaw za to na lekkie, białe, zwiewne firanki, które niekoniecznie muszą zasłaniać całe okno. Jeśli chcesz bardziej odgrodzić się od świata zewnętrznego i cenisz sobie swoją prywatność, załóż rolety, które przepuszczają promienie słoneczne. Rolety powinny mieć jasne kolory, najlepiej, jeśli będą białe. Zrezygnuj z ustawiania wielu rzeczy na parapecie. Warto tam ustawić pojemniki z ziołami, wystrzegaj się natomiast pozostawiania tam stosów prasy lub umieszczania zbyt wysokich roślin.

Sztuczne światło z kolei powinno być sprytnie rozplanowane. Główne źródło światła umieść na suficie. Żyrandol lub plafon powinny być jak najbardziej wystarczające. Dodatkowo umieść punkty świetlne w miejscach roboczych — nad blatem oraz nad kuchenką. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się gotowało w kuchni.

Biała, przestronna kuchniaBiała, przestronna kuchnia Fot. materiały partnera

2) Postaw na biel

W przestrzeni małej kuchni warto postawić na białe lub jasne kolory. Ciemny kolor pochłania promienie słoneczne, dlatego czarne lub ciemne fronty zaciemnią pomieszczenie. Optyczne konsekwencje ciemnej kuchni mogą być naprawdę opłakane — wnętrza staną się ciasne, zatłoczone i nieprzyjemne. W małej kuchni stosuj zatem jasne fronty szafek kuchennych. Białe powierzchnie szafek łatwiej odbijają promienie, dzięki czemu kuchnia staje się lepiej oświetlona i przestronniejsza. Duża ilość światła jest niezwykle ważna. Zadbaj o to, by szafki były białe lub w jasnym odcieniu kolorów, na powierzchni szafek nie umieszczaj te żadnych ozdobników.

Minimalizm jest niezwykle istotny w projektowaniu małej kuchni. Wnętrze powiększy się znacznie, jeśli wzrok nie będzie skupiał się na zbyt dużej ilości przedmiotów. Ograniczanie ilości dodatków jest jednym ze sposobów na powiększenie wnętrza. Kuchnie minimalistyczne są ponadto modne i ładne.

Koniecznie zdecyduj się na duże płytki. Małe płytki będą zawężały wnętrza, przestrzeń wyda się przez to mniejsza. Większe płytki dadzą wrażenie objętości. Warto też zdecydować się na produkty bezfugowe, które stworzą jednolitą, ciekawą powierzchnię. Płytka, którą umieścisz w kuchni, powinna być jasna lub biała.

Kolorowe meble z białymi płytkamiKolorowe meble z białymi płytkami Fot. materiały partnera

3) Połyskliwe płytki i meble to dużo światła w małej kuchni

Aranżując kuchnię, warto pamiętać o tym, że gładkie powierzchnie płytek i mebli łatwiej odbijają promienie słoneczne. Zrezygnuj zatem z grawerowanych produktów lub bardzo nieregularnych powierzchni. Większa kuchnia to wnętrze, w którym do aranżacji użyto sprawdzonych metod architektonicznych i wnętrzarskich. Zdecyduj się koniecznie zatem na szafki i ściany w jasnych kolorach. Warto, aby w pomieszczeniu o małym metrażu montować błyszczące gresy, meble kuchenne lub szafki kuchenne.

Kuchenne przestrzenie w połysku możesz jak najbardziej zastosować na swoją korzyść. Wizualnie będą one przyjemniejsze niż matowe, łatwiej też odbiją promienie słoneczne. A w końcu jasno oświetlone kuchnie to optycznie większe pomieszczenia.

Pamiętaj jednak, że kuchnie w połysku wymagają częstszego czyszczenia. Z uwagi jednak na piękno połyskliwej kuchni oraz jej pozytywny wpływ na optyczne powiększanie przestrzeni, warto się zdecydować na te pomysły do małych wnętrz.

W przypadku połyskliwej kuchni możesz zdecydować się na nieco odważniejsze barwy frontów. Wybierz je jednak z pewną dozą ostrożności. Pamiętaj o tym, że ciemny kolor wydaje się przytłaczający, polecamy zatem mniej agresywne kolory ścian. Niewielki detal kolorystyczny będzie też ciekawy w przypadku połyskliwej kuchni. Nie przesadzaj jednak z nadmiarem dodatków. Minimalizm jest najważniejszy w aranżacjach niewielkich kuchni.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.