Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

Jak drogie jest cyklinowanie podłogi drewnianej? Ile złotych za metr kwadratowy kosztuje? Zaletą nawierzchni z drewna jest to, że można ją odnowić, przywracając świetny wygląd. Podobnie rzecz ma się z podstawowymi naprawami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo ciążyć będzie na domowym budżecie cena cyklinowania.

Podłoga winylowaPodłoga winylowa Fot. shutterstock

Czym jest cyklinowanie parkietu?

Zanim zapytamy o koszt cyklinowania parkietu, powinniśmy pokrótce wytłumaczyć to, na czym ten proces polega. Mowa tu o specyficznym rodzaju szlifowania desek i nawierzchni drewnianych. Używa się do tego cykliniarki, która przy pomocy papieru ściernego zrywa z powierzchni cienką warstwę starego materiału. Renowacji dokonuje się poprzez usunięcie 1 do 2 mm deski lub parkietu, które zużyły się, zawierają uszkodzenia i niedoskonałości.

Zalety cyklinowania parkietu

Po co wykonuje się cyklinowanie podłogi? W tym przypadku głównym powodem jest dbałość o dobry wygląd i trwałość powierzchni, którą pokrywa parkiet lub okładzina z desek.

Kiedy warto zabrać się za cyklinowanie podłogi?

Warto zaznaczyć, że możliwe jest tak cyklinowanie surowych, jak i desek malowanych. Możemy więc uzyskać odpowiadający nam efekt, naprawić powierzchnię podniszczonej mozaiki parkietowej, jak też zupełnie zmienić wygląd podłogi. W przypadku takiego zabiegu ceny będą znacznie niższe, niż koszty położenia nowej. Renowacja jest zawsze tańsza, niż materiały i robocizna w przypadku zupełnie nowego projektu. Należy jednak pamiętać, że często drewno wraz z upływem czasu nieco ciemnieje. Stąd jego wygląd na podłodze po cyklinowaniu będzie różny od tego, który miało tuż po montażu. Warto więc stawiać na dobrej jakości materiały takie, jak deska barlinecka.

Cyklinowanie parkietu - cena. Co na nią wpływa?

Od czego zależy koszt cyklinowania podłogi? Cena może być różna - pod uwagę bierze się kilka najistotniejszych czynników.

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi z drewna? Ważne czynniki

Chcąc odnowić podłogi drewniane, należy tu wszystkim wziąć pod uwagę:

  • jaką podłogę z drewna będziemy poddawać renowacji
  • cyklinowaną powierzchnię
  • jaki stopień zniszczenia podłoga posiada
  • cenę robocizny

To, ile złotych przyjdzie nam zapłacić, uzależnione jest oczywiście od zużytych materiałów i skomplikowania pracy. Możemy powierzyć podłogę w naszym domu profesjonalnej firmie lub wykonać zadanie samemu. Zakup cykliniarki i polerki specjalnie do tego celu jest raczej niezbyt ekonomicznym pomysłem. Lepiej je wynająć. Pamiętajmy przy tym, że nieumiejętne skorzystanie z urządzenia może sprawić, że jeszcze bardziej uszkodzimy parkiet (przysparzając sobie kolejnych kosztów).

Ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu?

Nowoczesny salon. Nowoczesny salon.  Fot. Shutterstock

Podłoga może nas wynieść mniej lub więcej: w zależności od tego, jaki jest koszt zużycia sprzętu, koszt materiałów i ile zapłacimy za robociznę. Pamiętajmy również o tym, że profesjonalne firmy oferują olejowanie, położenie warstwy lakieru i inne prace wykończeniowe. Istotne są też różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi regionami. Trzeba przyjąć, że samo cyklinowanie surowych desek to ponad 20 złotych za m2 brutto. W przypadku prac dotyczących podłóg pokrytych farbą olejną cena wzrasta do 50 zł. Cyklinowanie parkietu wymaga wydatku od 20 do 35 zł za m2.

Pamiętajmy, aby w naszym budżecie uwzględnić też lakierowanie parkietu lub desek. Lakiery możemy zakupić od 70 - 80 zł za litr.

Ile trwa cyklinowanie podłóg?

Niestety, ale cyklinowanie podłóg drewnianych jest dość czasochłonnym przedsięwzięciem. Należy liczyć się z tym, że pomieszczenie zostanie wyłączone z użytkowania na czas ok. jednego tygodnia. Pamiętajmy, że chodzi tutaj nie tylko o usunięcie nieestetycznych warstw, ale też lakierowanie lub inny sposób wykończenia i zabezpieczenia powierzchni. Niestety, ale lakier potrzebuje nieco czasu, by wyschnąć. Pomieszczenie musi być wówczas często wietrzone. W przypadku, gdy sami decydujemy się na pomalowanie parkietu lub podłogi z desek po cyklinowaniu, bezwzględnie czytajmy zalecenia zawarte na etykietach wykorzystanych przez nas produktów. Dzięki temu ułatwimy sobie pracę i unikniemy przykrych niespodzianek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.