Funkcjonalna łazienka. Jakie płytki wybrać matowe czy z połyskiem?

Matowe czy z połyskiem? Wybór płytek do łazienki to inwestycja na całe lata. Chodzi więc nie tylko o zakup produktów nam się podobających, ale też funkcjonalnych. Zwłaszcza wobec połyskliwych okładzin narosło nieco mitów - często słyszymy, że są niepraktyczne. Czy warto dawać wiarę takim opiniom?

Płytki heksagonalne w kuchni.Płytki heksagonalne w kuchni. Fot. Shutterstock

Dlaczego płytki są tak często wybierane jako okładzina w łazience?

Zanim zastanowimy się nad tym, czy lepsze będą matowe płytki, czy też te z połyskiem, warto pokrótce przedstawić zalety tego rodzaju okładziny. Przede wszystkim płytki ceramiczne doskonale sprawdzają się tutaj z uwagi na trudne warunki panujące we wnętrzu. Wiele materiałów gwarantujących estetyczne wykończenie wnętrz nie zda tu egzaminu z uwagi na wszechobecną wilgoć. Warto pamiętać, że popularne kafelki nie tylko są na nią odporne, ale też łatwe do utrzymania w czystości, co warto wziąć pod uwagę. Trzeba też właściwie dobrać rodzaj płytek. Gres jest materiałem niezwykle twardym i trwałym. Jakie jeszcze są zalety płytki podłogowej?

Płytki do łazienki matowe - gdzie będą pasowały?

Jakie płytki podłogowe i na ścianę wybrać? Wiele zależy oczywiście od aranżacji i naszego pomysłu na daną przestrzeń. Inaczej potraktujemy płytki do salonu, kuchni, nieco inaczej zaś te, które przeznaczone są do wnętrza łazienki.

Zaletą płytek matowych jest w tym przypadku to, że na podłodze i ścianach w mniejszym stopniu widoczne będą ślady bosych stóp czy drobinki kurzu. Taki rodzaj wykończenia jest też o tyle lepszy, niż błyszczące płytki do łazienki, że nie widać na nim osadów z mydła.

Wady płytek matowych

Jakie wady posiadają płytki matowe do łazienki? Niekiedy ciemne materiały tego typu posiadają podobne wady. Wybierając je do wnętrza pod prysznic lub korzystając z ciemnych płytek podłogowych o matowym wykończeniu, pamiętajmy o tym.

W jakich stylizacjach sprawdzą się płytki z połyskiem?

Wybieramy je nie tylko do łazienki, ale też salonu i innych pomieszczeń. Jakie zalety we wnętrzach posiadają płytki na wysoki połysk? Czy takie rozwiązanie na podłodze i ścianach jest praktyczne? Błyszczące płytki doskonale odbijają światło, co pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Szczególnie w małych łazienkach możesz przy wyborze zwrócić uwagę na ten fakt. Zwłaszcza przy błyszczących płytkach wielkoformatowych zdobiących podłogę efekt może być bardzo dobry.

Wady płytek z połyskiem

O ile w salonie lub w korytarzu nie ma to takiego znaczenia, to wybór błyszczących płytek do pełnego wilgoci pomieszczenia, jakim jest właśnie łazienka, bywa krytykowany. Choćby gres polerowany, w przypadku wylania na niego wody, staje się śliski. przy wyborze możesz więc postarać się o materiały posiadające dobrą klasę antypoślizgowości.

Schody udekorowane marmurowymi płytkami.Schody udekorowane marmurowymi płytkami. Fot. Shutterstock

Matowe czy z połyskiem? Wybór stylu

Oczywiście takie produkty mogą się sprawdzić w łazienkach o różnym stylu. Płytki podłogowe lub ścienne na wysoki połysk ozdobią aranżacje glamour, te matowe zaś założenia minimalistyczne lub w stylu skandynawskim. Zanim zdecydujesz się wybrać płytki do twojego mieszkania, dobrze poznaj ofertę czołowych producentów.

Czy płytki z połyskiem i matowe można łączyć?

Płytki matowe z połyskiem w ramach jednej aranżacji łazienki? To możliwe, ale warto tu zasięgnąć opinii specjalisty. Nawet przeciwstawne efekty wykończeniowe powinny współistnieć. Stąd stawia się na podobną kolorystykę, niekiedy nawet produkty w ramach tej samej kolekcji. Dobrym pomysłem bywa stworzenie błyszczącej powierzchni ścian i matowej podłogi.

Płytki matowe i połyskliwe - o które trudniej dbać?

W obu przypadkach kluczowa jest regularność w czyszczeniu. Oba typy produktów wytwarzane są z myślą o tym, by łatwo było je pielęgnować. Płytki ceramiczne łazienkowe to w końcu materiały przeznaczone z góry do szczególnie trudnej przestrzeni. W przypadku podłóg z połyskiem przydatne jest regularne mycie powierzchni wodą z dodatkiem octu. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznych smug. Jest to w dodatku całkowicie ekologiczny sposób pielęgnacji, co stanowi jego niewątpliwą zaletę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA