Proste pomysły na dekoracje z dyni do domu i do ogrodu! Dodadzą kolorytu i radosnego charakteru

Dynie najczęściej kojarzą się z Haloween, ale funkcjonują też jako zwykła ozdoba jesienna. Dekoracje z dyni są proste do wykonania, a wyglądają bardzo efektownie. Zobacz inspiracje, które na pewno przypadną ci do gustu!

Dekoracje z dyni na jesień

Dynia to jedno z warzyw kojarzących się z jesienią. Oprócz tego, że można z niej zrobić wiele dobrych i zdrowych dań, to stanowi też dekorację idealną na tę porę roku. Wiele osób od razu łączy je przede wszystkim ze świętem Halloween, gdzie dynia ma wykrojone oczy i usta w mrocznym grymasie. Tymczasem to warzywo funkcjonuje również jako oddzielna ozdoba jesienna, urokliwa dzięki swojej pomarańczowej, intensywnej barwie oraz niebanalnemu kształtowi. Pasuje do wnętrz i ogrodów w bardzo różnym stylu, ale szczególnie rustykalnych, boho, ale także minimalistycznych i nowoczesnych.

Oprócz klasycznych dyń, nadających się do jedzenia, są także specjalne dynie dekoracyjne, które można uprawiać we własnym ogrodzie albo kupić. Są zarówno gatunki duże, jak i małe, miniaturowe. Mają bardzo wiele odmian i zaskakują kolorami oraz kształtami. Nie zawsze są okrągłe i spłaszczone - niekiedy wyglądają jak gruszki, a np. specjalna odmiana "Galaxy of stars" to dynie przypominające gwiazdy. Duże pole do popisu daje także różnorodność kolorów. Te ozdobne warzywa mogą być m.in. żółte, zielone, białe, wielokolorowe, a także mieć skórkę z widocznymi bruzdami.

Zobacz też: Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon. Stwórz uroczy i przytulny zakątek w ciepłych barwach jesieni!

dekoracje z dyniami na stółdekoracje z dyniami na stół fot. shutterstock

Dekoracje z dyni na stół

Małe dynie dekoracyjne nadają się idealnie na jesienną ozdobę stołu. Będą dobrze wyglądać w grupach kilku tych warzyw, jak i pojedynczo. Jeśli planujesz jakiś ważne spotkanie rodzinne lub uroczystą kolację i chcesz przybrać stół w jasnych kolorach, to zdecyduj się na białe dynie. W połączeniu z białym obrusem i np. porcelanową zastawą będą wyglądać elegancko. Można je położyć na jakiś półmiskach lub innych naczyniach i dobrać do nich trochę zieleni. Dekoracje z dyni na stół mogą być też oczywiście pełne kolorów. Pomarańczowe dynie możesz skomponować z kolorowymi listkami oraz szyszkami. 

dekoracje z dynidekoracje z dyni fot. shutterstock

Jeśli lubisz robić coś z niczego to dobrym i bardzo efektownym pomysłem na dekorację z dyni jest własnoręcznie zrobiona świeczka. Wystarczy wykroić górę dyni i wydrążyć jej środek. Następnie z jakiejś naszej własnej świeczki wyjmujemy knot, który wkładamy na dno. Następnie topimy gotową świeczkę w garnku podgrzewając ją, aby uzyskać wosk. Wlewamy otrzymaną ciecz do formy z dyni, utrzymujemy knot pionowo zanim wystygnie. Jeśli uważasz, że to jednak zbyt dużo roboty, to możesz też poustawiać kilka świeczek wokół lub obok dyni, co również będzie wyglądać efektownie. Można też zrobić małe wazoniki z dyni i ozdobić je kwiatami. 

Zobacz też: Jesienne kwiaty: chryzantema wielokwiatowa. Jak o nią dbać?

dekoracje z dynidekoracje z dyni fot. shutterstock

Dekoracje z dyni przed domem

Jeśli masz dom to możesz też stworzyć ciekawe kompozycje z dyniami przy wejściu lub np. na schodach, na tarasie itp. Tutaj zazwyczaj wykorzystujemy duże dynie. Bardzo prostym pomysłem może być ustawienie dyni po bokach na każdym stopniu schodów (lub tylko na niektórych). Ta ozdoba będzie wyglądać jeszcze efektowniej jeśli zamienimy nasze duże dynie w donice. To oczywiście kolejny pomysł dla tych, którzy lubią takie eksperymenty. Zadanie jest prostsze niż myślimy. Wystarczy wydrążyć część miąższu do takiej wysokości jak potrzebujemy. Do środka można włożyć bezpośrednio donicę lub skrzynkę z kwiatami. Inną możliwością jest położenie na dno foliowego worka, wsypanie ziemi i posadzenie w to kwiatka. Jesienią jest już zimno, więc do wyboru mamy albo żywe kwiaty, które dobrze poradzą sobie jeszcze o tej porze roku albo sztuczne rośliny, które także mogą być wyglądać efektownie.

dekoracje z dyni przed domemdekoracje z dyni przed domem fot. shutterstock

Dynie bardzo dobrze wyglądają także na tarasie lub balkonie. Możesz je rozmieścić wokół donic z kwiatami. Prostym pomysłem jest także ułożenie ich w wiklinowym koszu. Najlepiej jeśli będą one różnorodne, o różnych kolorach i kształtach, wtedy taka ozdoba zrobi szczególne wrażenie.

dekoracje z dynidekoracje z dyni fot. shutterstock

Dekoracje z dyniami do ogrodu

Pomarańczowe, duże dynie mogą być nietuzinkową ozdobą ogrodową. Na pewno dodadzą kolorytu, a twój ogród będzie wyglądał pięknie nawet w pochmurny dzień. Modną dekoracją z dyni do ogrodu jest tworzenie z nich kompozycji w taczkach. Mogą to być zarówno taczki miniaturowe, tylko ozdobne, jak i zwykłe ogrodowe. Najlepiej wybrać duże dynie i w różnych kolorach i kształtach.  W ogrodach do tworzenia dekoracji często wykorzystuje się także drabinki. Można je ustawić przy jakiejś altance lub drzewie. Na stopniach ustaw małe lub większe dyni, w sąsiedztwie szyszek i kwiatów. Jeśli chcesz stworzyć specjalny nastrój w ogrodzie to możesz też stworzyć lampiony z dyni. Wystarczy wydrążyć warzywo i wstawić do niego świece i stworzyć klimatyczną dekorację z dyni. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.