"Fundamentem rzeczy większych jest to, co niepozorne". O designie inspirowanym Bałtykiem

Krzesło przypominające nadmorskie wydmy, system meblowy inspirowany masztem z żaglem, lusterka osadzone na drewnianych pieńkach. Polscy projektanci mają sporo pomysłów na wykorzystanie nadmorskiego klimatu w designie. Przedstawiamy ich niebanalne projekty.

Lato dobiega końca, ale są miejsca, które pomimo jesiennej szarości i zimowej pluchy wciąż mają urok. Jednym z nich jest Morze Bałtyckie, które potrafi inspirować przez cały rok. Udowodnili to młodzi projektanci, którzy stworzyli meble, dekoracje, tkaniny, nawiązujące formą do nadmorskich wydm, żeglarstwa, wakacyjnego leniuchowania na plaży czy jesienno-zimowego wypoczynku. Każdy produkt w nieoczywisty sposób nawiązuje do nadmorskiego krajobrazu, który jest piękny nie tylko latem i wiosną, ale również o innych porach roku. Granaty, szarości i chłodne beże zimnego Bałtyku wyglądają tak samo świetnie, jak jego ciepłe, letnie barwy. Przedstawiamy niestandardowe projekty, które wychodzą poza wzornicze schematy, ale wszystkie inspirowane są polskim morzem. Niektóre są bardzo praktyczne, inne zaskakują ciekawym, minimalistycznym designem. Wszystkie jednak powstały przy współpracy z lokalnymi rzemieślnikami, są w 100 procentach polskie. 

Krzesło Dune inspirowane piaskowymi wydmami

Cyryl Zakrzewski zaprojektował niestandardowe krzesło o nieregularnej formie, z niepełnym oparciem i nieco wygiętymi nogami, które swoją formą miało przypominać przesypujący się nadmorski piasek. Wykonał je ręcznie ze sklejki brzozowej i wykończył naturalnym lakierem, który podkreślił łukowate usłojenie. Całość tworzy atrakcyjny wizualnie mebel. 


W oko wpadła nam również szafka telewizyjna Ripple ze stożkowatymi nogami i ciekawym frontem. To nowoczesny design z nutą ponadczasowości, który wygląda, jakby był uformowany wyłącznie przez naturę. 

Minimalistyczny fotel Swawole, który przypomina plażowy leżak

Fotel Swawole zaprojektowała Sylwia Sokołowska z Elementuj. To minimalistyczny design z czarną, metalową ramą, różnymi kolorami i fakturami tkanin, który może być elementem wyposażenia salonu, sypialni, tarasu czy balkonu. Celem projektu było stworzenie mebla, który będzie wygodny jak leżak lub hamak, odporny na różne warunki pogodowe, a jednocześnie świetnie zaprezentuje się w każdym pomieszczeniu. Tak samo dobrze w salonie, jak i na balkonie. Fotel Swawole można składać i demontować, a tkaninę wrzucić do pralki i odświeżyć.

Leżak na każdy wypoczynek

Relaks na plaży, w ogrodzie czy na balkonie? Leżak marki Laba Poland sprawdzi się wszędzie. Umili relaks, a jednocześnie podkręci jego aranżację. Jest drewniany, poręczny i ma ciekawe nadruki tworzone przez uzdolnionych artystów. Modele Frida i Dali zaprojektowała na przykład ilustratorka Aleksandra Birch. Skąd pomysł na nazwę Laba Poland? Miała kojarzyć się z leniuchowaniem i 100-procentowo polskim produktem. 

Ekologiczny system meblowy PIN jest jak maszt i żeglarskie płótno

PIN to zestaw mebli z jasnego drewna sosnowego i surówki bawełnianej, który powstał z myślą o osobach, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Zaprojektowali go Ola Witaszczyk, Konrad Dybicki oraz Magdalena Pawelec. PIN porównują do masztu z żaglami, które szybko i łatwo zawsze można zwinąć lub rozłożyć, także przewieźć je w samochodzie osobowym. To drewniane meble o różnej wysokości i szerokości, z półkami z tkaniny bawełnianej, dzięki którym konstrukcja jest o wiele lżejsza niż w innych, podobnych regałach i szafkach. Nie wymaga również specjalistycznego montażu i użycia połączeń śrubowych. Zestaw mebli PIN można dowolnie rozbudować o kolejne elementy.

System meblowy PIN powstał w pracowni profesora Grzegorza Niwińskiego na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zestaw mebli PIN.Zestaw mebli PIN. Fot. Ola Witaszczyk

Lusterka Bliki z ręcznie formowanego drewna dębowego

Polska marka Witamina D, którą tworzą Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz, oferuje lusterka Bliki, które urzekają prostą, ale niebanalną formą. Owalne tafle lustra osadzone są na pochylonej podstawie z drewna, przypominającej pieńki. Lusterka Bliki to piękne i funkcjonalne dodatki do sypialni, biura czy salonu, które można kupić w dwóch rozmiarach.

Rybitwa z toczonego drewna i elementów stalowych

Morze Bałtyckie to nie tylko raj dla mew, ale i rybitw. Dlatego te ptaki również stały się jego symbolem. Doki Design postanowiło dać im również szansę w designie, ponieważ uważa, że "fundamentem rzeczy większych jest to, co małe i niepozorne". Stworzyli figurki dekoracyjne o różnych kolorach, które swoją formą bardzo przypominają nadmorskie rybitwy. Wszystkie wykonane są z toczonego drewna i elementów stalowych malowanych proszkowo.

Marka Doki Design, jak również wszystkie przedstawione, oferują o wiele więcej. To polskie produkty o niestandardowym, ale ciekawym wzornictwie. Świetne do każdego domu. Są sofy, stoliki, regały, biurka, lampy i wiele więcej. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.