Sadzenie malin w ogrodzie i na działce. Kiedy i jak sadzić maliny?

Maliny to smaczne i zdrowe maliny, które można mieć w swoich ogrodzie lub na działce na wyciągnięcie ręki. Sadzenie malin jest proste, a ich uprawa nie jest wymagająca. Zobacz jak sadzić maliny i kiedy.

Sadzenie malin

Jednymi z owoców, które warto mieć w swoim ogrodzie lub na działce, są maliny. Oprócz tego, że są smaczne i bardzo zdrowe, to w dodatku są łatwe w uprawie. Są dość odporne na warunki, nie wymagają pryskania, a nawet niewielki krzew może dać naprawdę dużo owoców. Dzięki własnym malinom w ogrodzie masz pod ręką owoce, z których można zrobić dużo napojów i dań, a niektórzy uważają, że najlepiej smakują właśnie takie prosto z krzaka. 

Kiedy sadzić maliny?

Maliny możemy posadzić w ogrodzie jesienią (zazwyczaj) lub wiosną. Maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym najlepiej sadzić późną jesienią, tuż przed pierwszym przymrozkami, a więc zazwyczaj będzie to okres na koniec października lub na  początku listopada. Niektórzy sadzą je także wiosną. Jeśli jednak chcesz cieszyć się własnymi zbiorami już latem to warto posadzić je właśnie jesienią. To wtedy jest największy wybór sadzonek i możesz przebierać w różnych odmianach. W dodatku krzewy posadzone o tej porze roku lepiej się przyjmują, bo korzenie mają czas na regenerację, a sama gleba jest lepsza niż w czasie lata. Krzewy malin włożone do gruntu dopiero wiosną często wymagają dużo większej pielęgnacji i nie zawsze możemy liczyć na zbiory jeszcze w tym samym roku. 

Zobacz teżJesienne kwiaty: chryzantema wielokwiatowa. Jak o nią dbać?

sadzenie malinsadzenie malin fot. shutterstock

Gdzie i jakie sadzonki kupić?

Najczęściej kupuje się maliny nagokorzeniowe, ale można też zdecydować się na takie w doniczce lub balotowane. Przed kupieniem sadzonki ważne jest rozważenie na jaką odmianę się zdecydować. Można poczytać jak wyglądają, jakich warunków potrzebują, czy są odporne na choroby i kiedy owocują. Jeśli chcesz cieszyć się zbiorami malin już od wiosny do pierwszych przymrozków to możesz posadzić odmiany zarówno jesienne, jak i wiosenne. Do najlepszych odmian malin należą: 

  • rosnące na pędach jednorocznych:

Malina Polka - jedna z najpopularniejszych odmian, ceniona za dużą odporność na choroby i ogólną łatwość w pielęgnacji. Nie trzeba jej podpierać. Rośnie na pędach jednorocznych, które przycinamy przed zimą. To odmiana jesienna, powtarzająca, a na zbiory można liczyć od września aż do pierwszych przymrozków.

Malina Polana - kolejna ceniona odmiana, starsza od Maliny Polki. Jest bardzo smaczna i również łatwa w pielęgnacji. Sprawdza się bardzo dobrze w ogródkach działkowych. 

Malina Pokusa - wyjątkowa odmiana ze względu na wysokie krzewy (które mogą urosnąć nawet 2 metry) i bardzo duże owoce. Nie jest jednak tak odporna na choroby jak odmiany Polka i Polana.

Warto też zwrócić uwagę na odmiany: Malina Polesie oraz Malina Poranna Rosa (ma oryginalne żółte owoce).

  • rosnące na pędach dwurocznych - wiosenne (owocują od czerwca do lipca) - mniej popularne

Malina Bristol - łatwo rozpoznawalna po czarnych owocach, często wykorzystuje się je do dekoracji deserów, owocuje w lipcu

Malina Sokolica - owocuje już w czerwcu, bardzo odporna na przymrozki i choroby

Malina Laszka - kolejna odmiana, która owocuje wcześnie, bo już w czerwcu. Łatwa w uprawie i odporna na choroby.

Najlepiej kupować sadzonki ze sprawdzonych źródeł. Warto poradzić się innych ogrodników, którzy kupili je wcześniej i dobrze im się przyjęły. 

Zobacz też: Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon. Stwórz uroczy i przytulny zakątek w ciepłych barwach jesieni!

W jakim miejscu najlepiej posadzić maliny?

Maliny wymagają dość dużo słońca, dlatego powinny rosnąć w miejscu dobrze nasłonecznionym, najlepiej od strony południowej. Ważna jest również dobra gleba - powinna być próchnicza i żyzna, lekko kwaśna. Maliny nie przyjmą się w ziemi ubogiej i suchej, stąd też najlepiej sadzić je jesienią, bo wtedy gleba jest bogatsza. Krzewy malin powinny być też osłonięte od wiatru. 

Sadzenie malin rozstaw

Na krzewy malin należy przygotować dość sporo miejsca. Niektóre krzewy mocno się rozrastają i nie powinny być bardzo stłoczone. Zbyt gęste posadzenie malin może sprawić, że będzie się między nimi tworzyć wilgoć, co sprzyja powstawaniu chorób grzybowych, a w dodatku dużo trudniej później je zbierać. Jaki powinien być rozstaw malin? Krzewy należy sadzić w odstępach przynajmniej co 40 - 50 cm, a szerokość rzędów najlepiej jakby mierzyła 1,5 metra. 

Zobacz też: Wrzosy na balkonie - pielęgnacja, zimowanie, z czym łączyć. Te kwiaty to piękna ozdoba na jesień!

sadzenie malinsadzenie malin fot. shutterstock

Jak sadzić maliny w ogrodzie lub na działce?

Pierwszy krok to przyjrzenie się korzeniom naszej sadzonki. Jeśli widzimy, że niektóre nie są w dobrym stanie, tzn. są przyschnięte, to należy je przyciąć. Przed posadzaniem można również włożyć sadzonki do wody, aby nabrały trochę wilgoci. Kolejny etap w sadzeniu malin to przygotowanie dołków, pamiętając o odpowiednich odstępach i dobrym przygotowaniu ziemi (należy usunąć z niej wszystkie chwasty). Dołki powinny być szerokie na ok. 20 cm i głębokie na ok. 10 cm. Po włożeniu sadzonek i zasypaniu ziemią, obficie je podlej. Sprawdź czy odmiana, którą sadzisz wymaga podpór. Jeśli tak to po jakimś czasie, gdy krzewy bardziej wzrosną, będzie konieczne wbicie palików i i przywiązanie malin.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.