Jak zaaranżować funkcjonalny pokój dziecięcy?

Jak urządzić pokój dziecięcy tak, żeby był ładny i funkcjonalny? Wiadomo, że bardzo ważne jest pójście za gustem naszej pociechy. To przecież dziecko ma się dobrze czuć we wnętrzu tego pomieszczenia. Prawda jest jednak taka, że przemyślane projekty powinny zawierać wiele udogodnień, które wspomogą malucha w korzystaniu z przestrzeni, pozwolą na zachowanie czystości i porządku.

Pokój dziecięcy.Pokój dziecięcy. Fot. Shutterstock

Aranżacja pokoju dziecięcego - absolutne podstawy

O czym pamiętać, gdy aranżujemy pokoik dla zaspokojenia potrzeb dziecka? Przede wszystkim wybierając meble, kolory ścian i dodatki, powinniśmy kierować się wiekiem naszej pociechy. Jeśli już zdajemy sobie sprawę z konieczności dokonania szybkich zmian wraz ze wzrostem malca, najlepiej postawić np. na meble z dużą możliwością regulacji. Warto jednak przy okazji takiego wnętrza urządzić przestrzeń w zgodzie z wiekiem i upodobaniami dziecka.

Aranżacja pokoju dziecięcego ma to do siebie, że powinna wspierać rozwój dzieci, stanowić dla nich miejsce odpoczynku, zabawy, prawdziwą ostoję. Ma to przełożenie na styl wykończenia ścian, niezbędne w tym miejscu zabawki i gadżety. W przypadku wnętrz dla starszych dzieci trzeba zadbać o wyposażenie kącika do nauki. Półki na książki i wygodne biurko zajmują więc w nim miejsce, które wcześniej zajmowało dziecinne łóżeczko.

Pokój dziecka: kolory i oświetlenie

Od czego zacząć w pokoju dziecięcym? Dobrym rozwiązaniem będzie tak rozplanować przestrzeń, żeby umożliwić bezproblemowe dojście do każdego kąta tego pomieszczenia. Kolejnym elementem będzie wybór kolorów. W przypadku dziecięcych pokoi dla najmłodszych popularne są barwy jasne - nierzadko z dodatkiem np. bajkowych motywów na ścianach. Taką aranżację szczególnie warto brać pod uwagę wówczas, gdy pomieszczenie jest bardzo małe. Jasne kolory pomogą nam w aranżacji - dzięki nim optycznie powiększymy wnętrze. Dekoracje możesz wybrać pod kątem tego, czy pokój będzie należał do dziewczynki, czy też stanie się miejscem zabaw, nauki i odpoczynku chłopca. Oczywiście wystrój zależy od rodziców, ale warto wybierać rozwiązania podobające się maluchom.

Pamiętaj też o tym, że funkcjonalność danej przestrzeni w domu zależy od dostępu do światła dziennego. W pokoju dziecka, jeśli tylko mamy taką możliwość, nie powinno go zabraknąć. Oczywiście konieczne jest też światło sztuczne, które wprowadza do pokoi dziecięcych właściwy klimat choćby w długie jesienne wieczory. Spełnia ono przy tym wiele innych funkcji - niekiedy towarzyszy dziecku podczas zasypiania. Stąd warto stawiać raczej na rozproszone źródła światła obejmujące sufit i ściany, niż silne oświetlenie skupione w jednym punkcie.

Pokój dziecięcyPokój dziecięcy Fot. shutterstock

Co powinno się znaleźć w pokoju dziecięcym?

Musimy też zadbać o odpowiednie meble i materiały do tego miejsca. Powinny być nie tylko ładne, pasować do stylu wnętrza i być pojemne, ale także bezpieczne. Stąd w przypadku najmniejszych pociech warto zwracać uwagę na to, czy łóżko lub inne rodzaje mebli nie posiadają np. ostrych, lub niebezpiecznych krawędzi.

Bardzo istotne jest to, żeby dziecko miało dość miejsca do przechowywania. Takie aranżacje sprzyjają nauce porządku od najmłodszych lat. Chodzi nie tylko o ubrania czy rzeczy osobiste, ale przede wszystkim o zabawki. O ile w przypadku najmniejszych dzieci wystarczy niezbyt wielka przestrzeń w szafkach, to z czasem musi się ona rozrastać wraz z tym, jak przedmiotów w pokoju przybywa.

Jakie jeszcze meble do pokoju dziecka będą przydatne? O ile u starszych pociech z pewnością zagości wygodne biurko, to w przypadku najmniejszych dzieci nie powinno zabraknąć niewielkiego stoliczka i krzesełek.

Pokój dziecięcy: poszukiwanie inspiracji

Jak urządzić funkcjonalny pokój dziecięcy? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne - wiele inspiracji można znaleźć w Internecie lub katalogach firm, które oferują meble dziecięce i wyposażenie takie, jak choćby łóżka dziecięce. Właśnie tam znajdziesz wiele inspiracji. Jeszcze raz warto jednak podkreślić - podstawą jest znajomość tego, co podoba się naszemu dziecku. Właśnie to jest w tym przypadku sprawdzonym przepisem na sukces.

Więcej o: