Pomysł na garderobę w sypialni - jak zaprojektować i urządzić?

Garderoba w sypialni to modne rozwiązanie. W jaki sposób sprawić, by było także funkcjonalne i pozwalało na wygodne przechowywanie ubrań? Z pewnością warto takie miejsce wyposażyć w sprytne rozwiązania, które ułatwią dostęp do nich. Oczywiście nie może też zabraknąć samego miejsca do przechowywania.

Szafa.Szafa. Fot. Shutterstock

Garderoba w sypialni: jaka powinna być?

Dlaczego garderoba w sypialni może być dobrym rozwiązaniem w naszym domu? Przede wszystkim cenimy to, że ubrania, buty i przydatne drobiazgi mamy pod ręką. Niezbędne akcesoria znajdują się przecież w obrębie lub tuż przy pokoju, w którym śpimy. Warto więc zadbać o funkcjonalność w garderobie.

Najczęstsze wady garderoby w sypialni

Aranżacje sypialni z garderobą pozwalają na przechowywanie ubrań w praktyczny sposób. Są one odpowiednio rozmieszczone, podzielone na różne kategorie i pozostawione w taki sposób, żebyśmy mogli skorzystać z nich tuż po zdjęciu z wieszaka. Jakie wady mają takie garderoby? Choć są praktyczne, to pamiętajmy, że dodatkowa ilość przestrzeni będzie od nas wymagała dbałości po to, byśmy nie musieli chodzić w zakurzonych ubraniach. Zwłaszcza otwarta garderoba wymaga nieco więcej zachodu. Oczywiście przy dużej szafie lub osobnym pomieszczeniu, gdzie znajdą się liczne wieszaki i półki, możesz ulec chęci ich szybkiego zapełnienia. Uleganie zakupowym szałom to już jednak nieco inny problem.

Jakie rodzaje garderoby możemy wykorzystać? Sypialnia a szafy, zabudowy wnękowe i garderoby otwarte

Sypialnia z garderobą daje duże możliwości pod warunkiem, że jest odpowiednio urządzona. Możemy skorzystać z przynajmniej kilku pomysłów. Wiele zależy od tego, jak dużym pomieszczeniem dysponujemy. Jak urządzić garderobę w tym miejscu? Najpopularniejsze sposoby to:

  • garderoba z wykorzystaniem ściany działowej - dobry pomysł tam, gdzie zależy nam na wydzieleniu przestrzeni pod przechowywanie ubrań, butów i innych elementów ubioru. Najlepszym wyjściem jest zabudowa ściany działowej z karton - gipsu. Masz do wyboru ściankę pełną lub częściową. Jeśli mamy wrażenie, że wysokość pomieszczenia jest zbyt mała, to powinniśmy skorzystać z porady i wybrać wąską a wysoką zabudowę powierzchni. Wówczas uzyskamy korzystny efekt wizualny
  • garderoba jako zabudowa wnęki - dobrym pomysłem może być wykonana na zamówienie zabudowa wnęki. Takie rozwiązanie sprawdza się także na poddaszu, gdzie pod ścianką kolankową pozostaje niezagospodarowana przestrzeń. Możemy postawić tu na drzwi przesuwne
  • szafa w roli garderoby - szafy do sypialni to popularne rozwiązania, które pozwalają nam przechowywać w tym miejscu podstawowe elementy ubioru i przydatne rzeczy. Możemy postawić na meble z drzwiami przesuwnymi lub tradycyjnymi. Dobrym pomysłem bywają też niekiedy rozwiązania harmonijkowe. Taką garderobę w postaci szafy z łatwością przemieścimy w inne miejsce jeśli zajdzie taka potrzeba
  • parawan lub zasłona w sypialni - sypialnię możemy też w prosty sposób przedzielić na część sypialną wnętrza i przestrzeń, gdzie będziemy przechowywać ubrania. Wystarczy parawan lub zasłona, niekoniecznie potrzebne są jakiekolwiek drzwi. Możesz przygotować w ten sposób pomieszczenie samemu - niezbędne produkty łatwo jest wybrać, zamówić i zamontować.

Sprytne rozwiązania w przypadku garderoby w małej sypialni

Przechowywanie w garderobiePrzechowywanie w garderobie Fot. shutterstock

Inspiracje znajdziemy w Internecie, na różnego rodzaju blogach i vlogach. Pomieszczenie musi posiadać dość miejsca do przechowywania naszych rzeczy, ale też odpowiednią ilość szuflad, półek i wieszaków. Przydatne produkty w tym miejscu to również kosze cargo na bieliznę czy pantografy, nazywane drążkami teleskopowymi. Zwłaszcza mała garderoba powinna być urządzona tak, by wykorzystać każdy kawałek przestrzeni. Sprytne pomysły pozwolą nam zaś zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia i zachować w nim porządek. To jeszcze jeden argument przemawiający za tym, by wybierać meble do sypialni na wymiar.

Co jeszcze powinna mieć garderoba w sypialni?

Co jeszcze powinno się znaleźć w funkcjonalnej garderobie? Zadbać musimy nie tylko o przemyślane wyposażenie, ale także dobre oświetlenie. Nie ma potrzeby, by w przypadku takich wnętrz stosować oświetlenie skupione w jednym miejscu. Zamiast niego sprawdź możliwości punktowych źródeł światła. Jego źródła powinny się znaleźć nad łóżkiem, przy wejściu, ale także w garderobie. Wszystko po to, by łatwo było nam znaleźć interesujące nas ubrania i dodatki.

Więcej o: